Bosch na IAA Mobility: Bezpečná, bezemisní a inspirativní mobilita dneška i zítřka

20. srpna 2021, 10:45

Na veletrhu IAA Mobility 2021 v Mnichově představí dodavatel technologií a služeb Bosch svá řešení pro personalizovanou, automatizovanou, propojenou a elektrifikovanou mobilitu. Společnost Bosch najdete ve výstavní hale B3, stánek C30, a také v Bike hale, ve veletržním parkovacím domě Západ, v centru města na Königsplatz a Odeonsplatz.

Bosch na IAA 2021

Předváděcí vůz Bosch: V budoucnu se budou vozidla stále častěji pohybovat na elektrický pohon, budou propojena s ostatními účastníky silničního provozu a svým okolím, stále častěji budou sama přebírat řízení a nabízet svým cestujícím individuálně přizpůsobené služby. Technologie Bosch pro automatizaci, elektrifikaci, personalizaci a konektivitu tuto budoucnost mobility umožňují. Společnost má potřebné znalosti systému a komplexní kompetence v oblasti softwaru a hardwaru. Bosch například vyvíjí centrální počítače proarchitekturu elektroniky budoucnosti. Společnost používá tzv. Vehicle Computer pro asistovanou a automatizovanou jízdu, pohyb vozidla i pro funkce kokpitu a elektroniku karoserie.

Parkování bez řidiče: Bosch a devět partnerů projektu živě představí budoucnost parkování. Tzv. Automated Valet Parking, které společně vyvinuly společnosti Bosch a Mercedes-Benz, umožňuje vozům na povel chytrého telefonu dojet na přidělené parkovací místo bez řidiče, aniž by řidič musel manévr sledovat. K tomu přispívají inteligentní infrastruktura parkovišť a technologie vozidel. Senzory na parkovišti sledují jízdní koridor a jeho okolí a řídí vozidlo. Technika ve voze bezpečně převádí povely z infrastruktury na jízdní manévry. Společný projekt VDA ukazuje, jak budou vozidla různých výrobců v budoucnu schopna komunikovat s technologiemi infrastruktury od různých dodavatelů. Za tímto účelem pracují partneři projektu také na mezinárodní normě (ISO 23374).

Bosch elektrifikuje mobilitu a podporuje ochranu klimatu

Společnost Bosch chce rozhodujícím způsobem přispět ke klimaticky neutrální mobilitě. Společnost si dala za cíl přizpůsobit všechny třídy vozidel budoucím emisním požadavkům.

Dvoukolová a čtyřkolová vozidla s bateriovým pohonem: Portfolio společnosti Bosch zahrnuje všechny komponenty pro elektrifikaci osobních automobilů. Od hnacího ústrojí přes řízení až po brzdy. Například eAchse kombinuje výkonovou elektroniku, elektromotor a převodovku do jednoho celku. Kromě toho Bosch podporuje výrobce automobilů předem integrovanými systémovými řešeními pro platformy vozidel, aby mohli uvádět elektromobily na trh rychleji než dosud.

Jádrem je optimalizovaná interakce řízení, brzdění a ovládání vozidla v takzvaném Advanced Driving Module, který je instalován společně s partnery tak, aby tvořil kompletní nápravový modul pro přední a zadní nápravu. Společnost Bosch zvyšuje dojezd elektrických a hybridních vozidel nejen díky účinným pohonům, ale také díky tepelnému managementu.

Cílené řízení průtoku tepla a chladu zlepšuje účinnost baterie a provozuje všechny komponenty v optimálním teplotním rozsahu. Bosch nabízí také pohony a řídicí jednotky pro dvoukolová elektrická vozidla. Obě součásti spojené do kompaktního systému zajišťují přesné řízení motoru, spolehlivé jízdní vlastnosti a optimální průběh točivého momentu.

Systém palivových článků: Mobilní palivový článek umožňuje dlouhý dojezd s krátkou dobou doplňování paliva. Své přednosti ukazuje zejména v dálkové dopravě a u užitkových vozidel. Se zeleným vodíkem umožňuje palivový článek provoz vozidel bez emisí CO2. Společnost Bosch vyvíjí všechny důležité systémové komponenty až do připravení k sériové výrobě – až pokompletní systém. Na zásobníku, který přeměňuje vodík a atmosférický kyslík na elektrickou energii, pracuje společnost společně se švédskou specializovanou firmou Powercell. Sériová výroba má začít v roce 2022. Uvedení kompletního systému palivových článků Fuel Cell Power Module od společnosti Bosch na trh je plánováno v roce 2023.

Služby pro elektromobilitu: Díky Battery in the Cloud umožní Bosch delší životnost baterií v elektrických automobilech. Inteligentní softwarové funkce v cloudu průběžně analyzují stav baterie a přijímají opatření proti stárnutí článků. „Usage Certificate“ rovněž dokumentuje aktuální stav baterie způsobem, který je chráněn proti manipulaci, a to po celou dobu její životnosti. To zvyšuje transparentnost zbytkové hodnoty baterie při dalším prodeji. S nabíjecími službami, jako jsou Convenience Charging Bosch zajišťuje, aby řidiči elektromobilů mohli snadno najít veřejně přístupné dobíjecí stanice a zaplatit u nich. Integrované řešení pro nabíjení a navigaci navíc umožňuje přesnou předpověď dojezdu a plánování trasy podél nabíjecích zastávek – včetně osobních preferencí, například nabíjecích stanic u restaurací.

Elektromobilita v nejvyšší rychlosti: V každodenním životě a na závodní dráze – Bosch si klade za cíl být předním poskytovatelem pohonných řešení v oblasti elektromobility pro sériová vozidla i v elektrifikovaném motoristickém sportu. Společnost uzavřela dlouhodobé technologické a vývojové partnerství s týmem DRAGON / PENSKE AUTOSPORT Formula E. Ti, kteří chtějí virtuálně projet kurzy závodní série a soutěžit s ostatními o nejlepší čas, to mohou udělat ve dvou simulátorech.

Nabíjení doma: Inteligentní energetický manažer od společnosti Bosch umožňuje snížit emise CO2 a ušetřit náklady na energii v domácnosti. Jako rozhraní mezi tepelným čerpadlem Bosch a fotovoltaickým systémem optimalizuje využití vlastní solární energie a inteligentně ji distribuuje po celém domě. Kromě vytápění a ohřevu vody mohou být v budoucnu do systému řízení spotřeby energie Bosch integrovány také elektromobily. Ty pak lze nabíjet pomocí kompatibilních wallboxů tak, aby se využilo co nejvíce vlastní vyrobené elektřiny.

Bosch na IAA 2021

Bosch zvyšuje bezpečnost řidiče a provozu na silnici

Méně stresu, lepší plynulost provozu, více bezpečnosti – vozidla, která stále častěji přebírají úkoly řízení, jsou zásadní součástí mobility budoucnosti. Automatizované vozidlo musí mít všechny schopnosti, které člověk potřebuje k řízení auta: Vnímat okolí, rozhodovat se, zrychlovat, brzdit a řídit. Společnost Bosch postupně připravuje technickou cestu k automatizovanému řízení a díky asistenčním systémům řidiče položila základy pro všechny úrovně automatizace již v počátcích.

Vnímání okolí ve všech dopravních situacích: Technologie senzorů tvoří základ pro asistovanou a stále více automatizovanou jízdu. Vozidlo musí spolehlivě detekovat předměty, osoby a jiné dopravní prostředky, aby bylo možné bezpečně cestovat.

Multifunkční kamera Bosch kombinuje klasické algoritmy zpracování obrazu s metodami umělé inteligence. Díky umělé inteligenci kamera rozumí tomu, co vidí, a interpretuje to. To umožňuje spolehlivé rozpoznávání objektů a dobré porozumění scéně. Kromě kamery, radaru a ultrazvuku vyvíjí Bosch také lidar s dlouhým dosahem, který se opírá o různé principy senzorů. Čím složitější je řidičský úkol, tím důležitější je jejich souhra.

Lokalizace pro přesné určení polohy: Automatizovaná vozidla musí vždy přesně vědět, kde se nacházejí. Bosch nabízí komplexní balíček hardwaru, softwaru a služeb pro vysoce přesnou vlastní lokalizaci. Senzor pohybu a polohy vozidla (VMPS) (Vehicle Motion and Position Sensor) využívá k určení přesné polohy signály satelitní navigace. Doplňuje je údaji z korekční služby a informacemi ze snímačů úhlu natočení volantu a otáček kol. Cloudová mapová služba Bosch road signature využívá data z radarových a video senzorů a údaje o pohybu vozidel k vytváření dalších vrstev map s vysokým rozlišením. V současné době sbírají informace pro tento účel vozy Volkswagen Golf 8 v Evropě.

Redundantní brzdové a řídicí systémy pro bezpečné a energeticky úsporné jízdní manévry: Dva jsou lepší než jeden – to platí zejména pro funkce související s bezpečností v automatizovaném řízení. Například elektrické řízení Bosch nabízí dodatečnou bezpečnost díky vícenásobnému redundantnímu systému. V případě poruchy tak stále zůstává zajištěno minimálně 50 % asistence elektrického posilovače řízení.

Bosch také navrhuje své brzdové systémy s redundancí: V případě poruchy elektromechanického posilovače brzd iBooster nebo elektronického stabilizačního programu ESP může vozidlo zabrzdit jiná součást. Integrovaný brzdový systém Power Brake, který kombinuje funkci posilovače brzd a ESP, je podpořen druhou brzdovou jednotkou. To je nezbytné zejména pro automatizované řízení. Kromě toho regenerativní brzdové systémy Bosch pomáhají šetřit CO2: Umožňují řidiči nepozorovaně, a tedy velmi pohodlně přepínat mezi generátorovým a třecím brzděním, takže brzdná energie může být při každém brzdění přeměněna zpět na energii elektrickou a vrácena zpět do akumulátoru.

Služby pro automatizovanou jízdu: Prediktivní služby společnosti Bosch pro sledování stavu vozovky informují o potenciálních nebezpečích dlouho předtím, než dojde ke kritické situaci. V reálném čase poskytují informace o okolních podmínkách a rizicích, jako je aquaplaning, náledí nebo sníh. Automatizovaná vozidla tak mohou správně předvídat stav vozovky, přizpůsobit jízdu podmínkám, zvolit jinou trasu nebo dokonce požádat řidiče, aby převzal řízení.

Bosch na IAA 2021

Bosch propojuje vozidla mezi sebou navzájem a s jejich okolím

Vozidla, která se navzájem varují před nebezpečím, dohlížejí na své cestující nebo komunikují s inteligentní domácností – systémy, komponenty a služby společnosti Bosch uvnitř i vně vozidla, díky nimž je mobilita efektivnější, bezpečnější a pohodlnější. Bezproblémové propojení uživatelů, dopravních prostředků a okolí přináší také větší potěšení z jízdy a umožňuje mobilitu podle individuálních potřeb.

Smart Car se potkává se Smart Home: Díky společnosti Bosch se automobil stává řídicím centrem chytré domácnosti: Aplikace Bosch Smart Home lze ovládat z vozidla prostřednictvím informačního a zábavního systému MBUX od společnosti Mercedes-Benz pomocí hlasových příkazů. Kromě rolet a termostatů topení lze ovládat také vypínače světel a zásuvkové adaptéry. Dále lze kontrolovat stav detektorů pohybu a dveřních a okenních kontaktů. Hlasové ovládání zabraňuje odvádění pozornosti od provozu.

Strážní andělé pro všechny oblasti života: Společnost Bosch vyvinula v rámci systému Help Connect mimo jiné síťový systém tísňového volání pro motocykly. Za tímto účelem jsou snímače zrychlení systému kontroly stability motocyklu MSC rozšířeny o inteligentní algoritmus pro detekci nehody. Prostřednictvím aplikace pro chytré telefony jsou například informace o místě nehody a řidiči předávány záchranným složkám prostřednictvím servisního střediska. Pokud není na motocyklu trvale nainstalován systém detekce nehody, lze ke spuštění záchranného řetězce použít údaje ze snímače chytrého telefonu. Systém Help Connect od společnosti Bosch vám pomůže i doma, při sportu nebo na kole.

Monitorování interiéru pro lepší ochranu cestujících: Společnost Bosch vyvinula systém s kamerami a umělou inteligencí, který může zvýšit bezpečnost cestujících ve vozidle. Systém rozpozná, že je řidič unavený nebo rozptýlený, nebo že cestující sedí v nebezpečné poloze. Upozorní řidiče, pokud nedává pozor, doporučí mu přestávky, pokud je unavený, nebo sníží rychlost vozidla – v závislosti na přání výrobce vozidla nebo zákonných požadavcích. Kromě toho systém zvyšuje komfort, například prostřednictvím automatického individuálního nastavení sedadla, zrcátek a výšky volantu a ovládání informačního a zábavního systému gesty.

Varování před řidiči jedoucími v protisměru: Pomocí cloudového varování před vozidlem v protisměru Bosch před takový vozidlem varuje všechny ohrožené účastníky silničního provozu během několika sekund před hrozícím nebezpečím – a mnohem rychleji než dopravní hlášení. Od jara 2021 se ŠKODA AUTO jako první automobilka na světě spoléhá na digitálního anděla strážného Bosch. Řidiči obdrží varování zachraňující život přímo na displej v kokpitu vozidla. Služba je k dispozici také jako aplikace pro chytré telefony a již ji využívá 2,5 milionu aktivních uživatelů ve 20 zemích Evropy.

Smartphone jako klíč od auta: V systému Perfectly Keyless rozpoznají senzory ve vozidle chytrý telefon majitele stejně bezpečně jako otisk prstu a otevřou vozidlo pouze na jeho žádost. To znamená, že mobilní telefon nahrazuje klasický klíč od auta. Díky ultraširokopásmové technologii nabízí systém i další praktické výhody v každodenním životě: Díky tomu lze s vozem ještě snadněji manévrovat do úzkých parkovacích míst pomocí dálkového ovládání nebo dálkově otevřít zavazadlový prostor, aby do něj mohly doručovatelské služby doručovat zásilky. Pokud je vozidlo zaparkováno na velkém a nepřehledném parkovacím místě, systém Perfectly Keyless pomáhá najít cestu k vozidlu a osvětlit ji světlomety. To zvyšuje bezpečnost ve tmě.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!