Příprava auta na zimu

, 10. prosince 2019, 9:40

Jak to vypadá, tak příjemný podzim je již za námi. Teploty začaly klesat pod bod mrazu, a právě tyto měsíce dávají automobilům pořádně zabrat. Vystavení nízkým teplotám, vysoké vlhkosti, sněhu, námraze, to všechno zvyšuje nároky na údržbu. Proto by zimní servisní prohlídka měla být povinností každého zodpovědného řidiče.

Příprava auta na zimu

Na co všechno se musíte při zimní servisní prohlídce zaměřit?

Aby bylo cestování v zimě bezproblémové a hlavně bezpečné, je ideální dát auto zkontrolovat profesionálům do servisu ještě před příchodem zimy. Jestli jste to ještě neudělali, tak je nejvyšší čas. Předpokládáme, že pneumatiky máte už přezuté, ale ty nejsou to jediné, na co je potřeba se zaměřit.

Zkontrolujte kapaliny

Ve vozidle se nachází několik druhů provozních kapalin, jejichž vlastnosti mohou být změnou teplot ovlivněné. Použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů by mělo být samozřejmostí, ale neměli byste zapomenout i na chladící kapalinu motoru. U té je důležitý bod tuhnutí, v zimě může zamrznout a poškodit jak chladící systém motoru, tak motor samotný.

Brzdová kapalina je další důležitý prvek bezpečné jízdy. Jestli se vám blíží čas její výměny, udělejte to co nejdříve. Nevyhovující brzdová kapalina může mít za následek delší brzdnou dráhu, a to je zejména na mokré a kluzké vozovce kritické.

Kontrola hladiny oleje v motoru by měla být rutinou každého zodpovědného řidiče.

Stěrače

Budete je používat daleko častěji než v létě. Nechejte si je zkontrolovat a v případě potřeby vyměnit. Dobrý výhled z vozidla je základem bezpečné jízdy.

Osvětlení vozidla

V zimních měsících bývá často snížená viditelnost, ať už kvůli sněžení, mlze nebo jednoduše proto, že je zamračeno. Nenechejte se zaskočit tím, že vám selžou světla tam, kde je budete nejvíc potřebovat. Zašlé nebo neseřízené světlomety významně ovlivňují nejen rychlost reakce a únavu řidiče, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

Příprava auta na zimu

Brzdy a brzdový systém

Nejen brzdová kapalina, ale i jednotlivé komponenty brzdového systému by se měli zkontrolovat. Jejich bezchybná funkčnost je zejména v zimě velmi důležitá.

Autobaterie

Možná si to ani neuvědomujete, ale teploty pod bodem mrazu představují pro každou autobaterii enormní zátěž. Nemusí to být ale jediný problém, prohlídkou by měl proto projít celý dobíjecí systém vozidla. Neřešte výměnu baterie až na poslední chvíli, kdy už budete někde bezradně stát a nebudete moci nastartovat své vozidlo.

Pneumatiky

Samozřejmě, zejména v zimě je potřeba kontrolovat stav pneumatik daleko častěji. Nejen jejich stav a hloubka dezénu, ale i úroveň nahuštění je velmi důležitá. Připomínáme, že minimální hloubka dezénu zimních pneumatik jsou 4 mm.

Sněhové řetězy

Pokud jste milovníky zimních sportů a máte v plánu vyrazit během zimy do hor, doporučujeme si pořídit i sněhové řetězy, které se mohou hodit. Jejich význam ocení každý, který se dostane do nějaké sněhové kalamity neb narazí na neudržovanou cestu.

Kolem Vánoc začíná doba dovolených, tedy i delších cest, a proto by měla být servisní prohlídka samozřejmostí. Zejména před cestou do zahraničí je dobré vědět, že je vaše vozidlo technicky způsobilé jízdy a nečekají vás žádné nemilé překvapení.

Být připravení na zimu a na cesty se skutečně vyplatí. U nás v síti BestDrive se můžete spolehnout, že servisní prohlídka bude vykonaná rychle a odborně a že bude vaše auto dokonale připravené.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!