Pozor na nelegální chladivo

31. července 2019, 13:56

Chladivo R134a pro klimatizační systémy vozidel je v právě vrcholící letní sezoně velmi žádaným servisním artiklem. S ohledem na jeho stále rostoucí ceny a také občasné problémy s dodávkami se ale trh po celé Evropě, a tedy i v ČR, dostává také chladivo v jednorázových lahvích. Jejich prodej byl sice před cca. 8 lety legální, ale v současnosti je už řadu let po celé EU zakázaný.

Chladivo R134a

Přesto je internet plný nabídek právě takového chladiva. Nákup chladiva v jednorázových lahvích sice může být zdánlivě výhodný, ale také může být nebezpečný. Původ i složení náplně těchto lahví totiž bývá přinejmenším pochybný, což dokazují také různé testů prováděné v řadě evropských zemích. V některých případech testy obsahu těchto lahví odhalily pouze zbytkové množství deklarovaného chladiva doplněné různými často i hořlavými látkami.

Proto by mechanici při údržbě automobilových klimatizací měli spoléhat na chladivo garantované kvality od certifikovaných výrobců, které je dodáváno v osvědčených vratných (zálohovaných) lahvích.

Místo chladiva neznámý plyn

Zřejmě nejvíce alarmující výsledky měla kontrola nelegálních lahví chladiva R134a, které provedla rumunská Asociace automobilových specialistů (ASAR). Kontroloři se přitom zaměřili právě na čínské chladivo dovážené a prodávané jako R134a v nelegálních lahvích na jedno použití.

Jedna ze tří testovaných jednorázových lahví „R134a“ zakoupených na internetu obsahovala pouhých jen 1,3 % slibovaného chladiva, zbytek obsahu byl převážně R22 (96 %) a uhlovodíky. Ve druhé z lahví bylo téměř 86 % hořlavého uhlovodíku, pouze 13 % R134a a pak už jen vzduch. Třetí lahev byla potenciálně nejvíce znepokojující, přestože měla největší podíl chladiva R134a a to 27,6 %. Zbytek ale tvořil zcela neidentifikovatelný plyn.

Výsledky testů  nelegálního chladiva R134a

Z minulosti jsou přitom zaznamenány i smrtelné úrazy v důsledku výbuchů způsobených falešnými lahvemi s deklarovaným chladivem R134a z Číny, které ve skutečnosti obsahovaly nebezpečný metylchlorid.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!