Elektromobily potřebují speciální pneumatiky

11. srpna 2020, 13:38

Vozidla s elektrickým a hybridním pohonem jsou těžší než jejich protějšky s běžnými motory. Při rozjíždění působí na vozovku daleko větším krouticím momentem. V ideálním případě jsou tato auta pro cestující sotva slyšitelná. Velkou roli v tom hrají i pneumatiky.

Pneumatika Continental pro elektromobily

Kromě vlastností, které se od pneumatik tradičně očekávají – bezpečnost na mokrých i suchých vozovkách, přesné řízení, krátká brzdná dráha, odolnost proti aquaplaningu nebo maximální kilometrový nájezd, je pro elektromobily zvláště důležitý i nízký valivý odpor. Vývojáři pneumatik v hannoverském závodě společnosti Continental se s touto výzvou vypořádali a navrhli pneumatiky určené speciálně pro automobily, autobusy a nákladní vozidla s elektrickým pohonem.

Vyšší hmotnost vozidel s elektrickým pohonem je způsobena bateriemi, které váží daleko více než plná palivová nádrž auta se spalovacím motorem. U hybridů to platí dvojnásobně, protože jsou vybaveny nejen spalovacím motorem, ale také elektromotorem. V jejich útrobách najdeme jak palivovou nádrž, tak i výkonné baterie. Tato vyšší hmotnost je kompenzována vyšší nosností kostry pneumatik, které ve většině případů nesou označení symbolem XL.

„Symbol XL dokládá vyšší index zatížení pneumatik,“ říká Andreas Schlenke, inženýr oddělení vývoje pneumatik ve společnosti Continental. „V současné době probíhají snahy o standardizaci pneumatik, které mají ještě větší nosnost. Ty budou velmi pravděpodobně označeny symbolem XL+. Minimalizace opotřebení způsobené vysokým krouticím momentem při rozjezdu vyžaduje i změny dezénu a směsi, ze které je vyroben.“

Pro velmi nízký valivý odpor je nutné současně upravit dezén běhounu, použité směsi, konstrukci pneumatiky (zejména její bočnice) a také snižováním celkové hmotnosti. Všechna tato opatření je nutné pečlivě zkoordinovat pro zachování maximální bezpečnosti pneumatik. Elektromobily jsou ve srovnání se stejným modelem vozu se spalovacím motorem výrazně tišší, a proto je důležité snížit hlučnost pneumatik na minimum. Toho lze dosáhnout přidáním speciální pěnové vrstvy do pneumatiky –  technologie Continental ContiSilent.

Continental ContiSilent

Pneumatiky s technologií ContiSilent se na první pohled ničím neliší. Dezén, design bočnice i informace na bočnici jsou podobné jako u běžných modelů. A protože se téměř všechny tyto pneumatiky pro elektromobily a hybridní vozidla dodávají jako originální vybavení, doprovází povinné a standardní informace na bočnici také kód OE.

První pneumatika Continental pro elektrická vozidla, Conti.eContact, byla původně představena již v roce 2012. Tento model je v současné době schválen pro použití na vozidlech Smart EQ Forfour. Mezi další modelové řady pneumatik vyvinutých s ohledem na požadavky elektromobilů a hybridů patří EcoContact 6 s velmi nízkým valivým odporem a bezpečnými jízdními vlastnostmi, kterou si oblíbili výrobci pro první výbavu elektrických a hybridních modelů.

Portfolio společnosti Continental zahrnuje také model SportContact 5 s vynikajícími funkčními vlastnostmi – jde o energeticky efektivní pneumatiku pro sportovnější elektromobily, jako je Tesla Model S. Continental v současné době vyrábí zhruba 100 modelů pneumatik vhodných pro elektromobily a hybridy.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!