Palivo E10 a palivové filtry

12. února 2024, 15:49

Má palivo E10 vliv na palivový filtr? Výrobce filtrů PZL Sędziszów řidičům doporučuje, že pokud se obávají negativního vlivu biopaliva na motor svého vozu, mohou častěji měnit palivový filtr. Takové preventivní opatření není příliš nákladné a rozhodně neuškodí. Článek se týká především paliva E10, ale připomeňme, že problém se týká benzinu E5.

Zavedení benzinu E10, který má vyšší příměs biosložek (bioetanolu) než stávající E5, vyvolalo u velké skupiny řidičů obavy. Je však třeba připomenout, že podle předpisů má palivo s označením E10 „až 10 % biosložek“, takže to mohou být klidně 4 % nebo 9,99 %. Přesné složení nového paliva tedy nebylo specifikováno, pouze byla zvýšena horní hranice obsahu bioetanolu.

Odborníci ze společnosti PZL Sędziszów připravili krátký seznam tipů, které se řidičům obávajícím se nového paliva jistě budou hodit.

  1. Jestliže je to možné, vyplatí se vyměnit starý palivový filtr za nový. Je obtížné předvídat, jak nové palivo ovlivní nečistoty nahromaděné ve filtru. Může být vůči nim zcela inertní, ale může také určitou část z nich rozpustit a znovu je pustit do palivového systému. Zdůrazňujeme, že se jedná pouze o dohady, takže výměna palivového filtru bude v této souvislosti čistě preventivním opatřením.
  2. Nové palivo neskladujte příliš dlouho. Pokud bude auto nebo motocykl stát v garáži déle než měsíc, například během zimy, je lepší natankovat palivo E98, které je stále ve třídě E5. Zdůrazňujeme, že uvedený měsíc je pouze doporučená doba. Některé zdroje uvádějí, že biopaliva si zachovávají své vlastnosti až šest měsíců.
  3. Při míchání s olejem pro dvoutaktní motory by se tyto směsi měly vyrábět bezprostředně před použitím, protože bioetanol má na olej nepříznivý vliv. Mnozí výrobci benzinových pil nebo jiného nářadí poháněného dvoutaktními motory doporučují, aby se směs s biopalivem skladovala maximálně jeden měsíc. V tomto případě je tedy třeba postupovat přísněji než v případě samotného biopaliva. V praxi to znamená nevyrábět takové směsi do zásoby.
  4. Společnost PZL Sędziszów doporučuje pravidelnou výměnu palivového filtru alespoň jednou ročně nebo v souladu s návodem k obsluze vozidla (výrobci automobilů obvykle doporučují interval 20, 30 nebo 60.000 km). Osoby používající starší vozidla nebo vozidla, u kterých nejsou přesné informace týkající se spalování biopaliva, by preventivně měli měnit palivový filtr dvakrát ročně nebo v kratším intervalu, tj. každých 15-20 tisíc km (podle toho, co přijde dřív).

Seznam vozidel, které mohou bez problémů používat palivo E10, najdete v našem starším článku.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!