Sdružení SOVA na svých stránkách zveřejnilo, že ministerstvo dopravy připustilo, že v současné době neumí zabránit “nechtěné” legalizaci stočených kilometrů u ojetin z dovozu. Čachrům u importů snad zabrání sjednocení STK v celé Evropě, které však přijde nejdříve za dva roky. Přinášíme celý článek.
Podle společnosti Cebia, která se zabývá zjišťováním původu vozidel, v současnosti Stanice technické kontroly nepožadují při dovozu doložení původu ani historie vozu, pouze zkontrolují technický stav a zapíšou a vyfotí stav tachometru.
“Nikde neověřují, jestli je stav kilometrů reálný. Vydáním potvrzení o technické způsobilosti tak vlastně legalizuje stočené auto,” uvedl mluvčí Cebie Jan Dryák.
Bezmocnost STK a v podstatě jejich podíl na legalizaci “stočenek” přiznalo i Ministerstvo dopravy:
“Situace je taková, že řada ojetých vozů je do ČR dovážena z jiných zemí EU a před vstupem do našich databází u nich nemáme přesnou kontrolu nad tím, kolik mají skutečně najeto kilometrů,” uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Od poloviny roku 2018 by se podle informací Ministerstva dopravy v členských zemích EU včetně ČR měly podmínky pro technické kontroly ojetých aut sjednotit. Česko si od jednotného evropského protokolu Stanic technické kontroly slibuje, že dovoz aut se stočeným tachometrem omezí.
“Bohužel se obávám, že podvodníci ještě stále budou mít dostatek prostoru k podvodům. Například již nyní jich řada stáčí kilometry ke stavu, který byl naposledy zaznamenán zahraniční či domácí STK. Tvrdí, že s autem prakticky nejezdili. Takový podvod pravděpodobně nový systém opět neodhalí. Přitom auto, používané ve firmě, může za dva roky mezi kontrolami na STK najet i sto tisíc kilometrů,” uvedl předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý.
Komentáře