ZF Friedrichshafen AG se připojuje k Otevřené výrobní platformě (Open Manufacturing Platform – OMP), jejíž založení bylo oznámeno v roce 2019 společnostmi BMW Group a Microsoft. Tato iniciativa má umožnit rychlejší a cenově výhodnější inovace ve zpracovatelském průmyslu.
OMP technologické sdružení je navržené tak, aby podporovalo vývoj inteligentních výrobních řešení v celém sektoru. Členové OMP budou moci sdílet znalosti a zkušenosti z reálného průmyslového využití tak, aby mohli následně zjednodušit a urychlit vývoj svých vlastních služeb a řešení.
Plynulé sdílení dat je zatím jen vize, protože řadu zdrojových dat je nejprve třeba vzájemně propojit jednak v rámci dané společnosti a následně přidružit partnery a externí subjekty. ZF se aktivně podílí na zdokonalování procesů v průmyslu 4.0 a zvyšuje tak počet závodů, které jsou vybavené tou nejvyspělejší technologií. Jedním z hlavních předpokladů je bezproblémová integrace dat prostřednictvím otevřených a hladce fungujících platforem a procesů.
OMP napomáhá poskytnout členům této komunity referenční architekturu se sdíleným zdrojem komponentů, které jsou založené na otevřených průmyslových standardech. Princip je navržen tak, aby docházelo ke standardizaci průmyslových datových modelů, potažmo k zajištění urychlení procesů spojených s analytickými a machine learning činnostmi pomocí zpřístupnění dat, která byla doposud uložena především v lokálních systémech. OMP bude kompatibilní s již existující referenční architekturou průmyslu 4.0 a bude využívat průmyslový komunikační standard OPC UA. Členové komunity budou mít svá data i nadále zcela pod kontrolou.
„OMP je pro nás v ZF klíčovým faktorem pro další rozvoj našich digitálních výrobních kapacit, abychom pokryli současné i budoucí požadavky na dosažení další úrovně vyspělosti I4.0,“ říká Dr. Jürgen Sturm, vedoucí IT ve společnosti ZF.
OMP splňuje požadavky celého odvětví, například s ohledem na datové propojení strojů a systémů nebo systémovou integraci. To znamená, že výrobci, dodavatelé a jejich partnerské společnosti nemusí vytvářet kompletně nový software, ale místo toho mohou stavět na stávajících modulech. Příkladem je integrace funkcí, pomocí kterých lze autonomní dopravní systémy koordinovat bez ohledu na jejich výrobce.
Komentáře