Oblíbenost automobilových barev „Global Automotive Color Popularity Report“

8. února 2022, 10:43

Německá společnost Standox prezentuje v pořadí již 69. výroční zprávu „Global Automotive Color Popularity Report“, kterou vydává firma Axalta, do jejíhož koncernu globální výrobce prémiových autoopravárenských laků spadá. Tato každoročně vydávaná zpráva se zabývá oblíbeností automobilových barev v uplynulém roce 2021, na základě sběru dat z výroby automobilů na hlavních trzích, a poodhaluje současné tržní trendy v automobilovém průmyslu.

Průzkumem trhu bylo zjištěno, že celosvětově se na prvním místě stále drží bílá barva s 35 procenty, dále následuje černá a šedá barva s 19 procenty. Oproti minulému období, co se oblíbenosti týče, si šedá barva polepšila o celé čtyři procentní body.

Po celém světě se od roku 2011 můžete na pozemních komunikacích setkat v největším poměru s bílými vozidly. Přičemž nejvíce vozidel s bílou karoserií bylo vyrobeno v Asii. Oblíbenost bílé barvy dosáhla v roce 2017 dlouhodobého maxima 39 procent a od té doby v několika zemích postupně zaznamenává každoroční pokles. V loňském roce celosvětově bílá barva ztratila celkem tři procentní body. Přitom k největšímu poklesu v porovnání s ostatními zeměmi došlo v Číně a to o 7 procent.

Evropa je jediným kontinentem, kde šedá barva přeskočila celosvětově oblíbenou bílou barvu o čtyři procentní body, a již třetím rokem se drží na přední příčce oblíbenosti s 27 procenty. Bílá barva se tak umístila na druhém místě s 23 procenty a na třetím místě se v konzervativní Evropě s 22 procenty opět umístila černá barva, která nadále vede hlavně v segmentu luxusních vozidel. V porovnání s rokem 2020 si polepšila u Evropanů v oblíbenosti modrá barva, která stoupla o jeden procentní bod na 11 procent a předčila tak stříbrnou barvu o tři procentní body. Stejného vysokého procentního výsledku u modré barvy je možné zaznamenat už jen v Jižní Koreji.

Oproti Evropě neztrácí stříbrná barva na popularitě v Jižní Americe, kde se řadí na druhé místo s 23 procenty. Na silnicích Severní Ameriky se zase můžete setkat s největším počtem nových vozidel červené barvy. V porovnání s ostatními zeměmi dosáhla červená barva v Severní Americe nejvíce procentních bodů a to 8 procent.

Loňský rok byl pro automobilový trh velice náročný hlavně kvůli nedostatku polovodičových čipů. Výpadek polovodičových čipů výrazně ovlivnil a zpomalil výrobu nových vozidel.

„Očekáváme tak, že až spotřebitelská poptávka nám představí nadcházející trendy v oblíbenosti automobilových barev,“ řekla Nancy Lockhartová, globální produktová manažerka společnosti Axalta.

Obrazový materiál také ve formátu PDF.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!