Nokian Tyres představuje koncepční pneumatiku vyrobenou z 93 % z recyklovaných a obnovitelných materiálů

3. února 2022, 10:42

Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step je příkladem udržitelných inovací díky svému ambicióznímu designu, který se z 93 % skládá buď z recyklovaných, nebo obnovitelných materiálů. Posouvá tak společnost ještě blíže k jejímu cíli: aby do roku 2030 bylo 50 % všech surovin používaných v pneumatikách Nokian Tyres recyklovaných nebo obnovitelných.

Nokian Tyres Green Step

V roce 2021 si Nokian Tyres stanovil ambiciózní cíl: do roku 2030 bude 50 % všech surovin užívaných v pneumatikách recyklovaných nebo obnovitelných. Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step je výsledkem vynalézavého výzkumu a vývoje společnosti Nokian Tyres a také její ambice učinit jízdu udržitelnější.

 „Řidiči se stále více zajímají o udržitelnost svých pneumatik a to na nás klade požadavek vytvořit pneumatiky pro tyto standardy. Zároveň to vyvíjí tlak na průmysl, aby vyvíjel ekologičtější materiály, a na technologii výroby pneumatik, aby se těmto materiálům přizpůsobila. S koncepční pneumatikou, jako je Green Step, můžeme posouvat limity,“ říká Jouko Ilomäki, vývojový manažer ze společnosti Nokian Tyres.    

Veškerý kaučuk v koncepční pneumatice Green Step je přírodní a používají se obnovitelné oleje, jako je řepkový olej. Téměř všechna změkčovadla, pryskyřice a pomocné látky pocházejí z obnovitelných zdrojů. Oxid křemičitý z popílku z rýžových slupek navíc funguje jako hlavní výplň běhounu a bočnic a obnovitelné kordové vlákno se používá ke zpevnění pneumatiky.

„Při každé inovaci vytvořené pro tuto koncepční pneumatiku jsme se naučili nové věci. Například jedním z nejnáročnějších úkolů bylo nahradit syntetický kaučuk kaučukem přírodním, což se nám nakonec podařilo,“ říká J. Ilomäki.

Téměř každá součást pneumatiky Green Step obsahuje také některé recyklované materiály. Například směs pryže vytvořená z materiálu opotřebených pneumatik, vnitřní butylová vrstva nebo ocel přítomná v ocelových pásech kostry a patkovém lanku jsou převážně recyklovány.

Nokian Tyres Green Step je zimní pneumatika, která může jezdit na sněhu a ledu. Některé materiály použité v této koncepční pneumatice jsou známé z různých předchozích modelů pneumatik Nokian Tyres. Přírodní kaučuk je díky svým příznivým vlastnostem důležitým materiálem ve všech pneumatikách. Prozkoumávají se také alternativní zdroje přírodního kaučuku, jako je rostlina guayule. Obnovitelné oleje jsou v pneumatikách Nokian Tyres běžné, protože společnost Nokian Tyres přestala již v roce 2005 jako vůbec první výrobce pneumatik na světě používat vysoce aromatické oleje.

„I když proces vývoje pneumatiky Nokian Tyres Green Step začal zhruba před rokem, ve skutečnosti se jedná o výsledek několika desetiletí inovací a odborných zkušeností v oblasti udržitelného designu pneumatik,“ říká Teemu Soini, senior manažer vývoje materiálů ve společnosti Nokian Tyres. „Mnoho udržitelných inovací, které se nachází v pneumatice Green Step, jsou již použity v našich pneumatikách a řidiči mohou těžit z jejich výhod již dlouhá léta. Při vývoji pneumatiky Green Step jsme ale také vytvořili nové inovace, které budou začleněny do budoucích pneumatik nabízených spotřebitelům po celém světě. Chtěli jsme prozkoumat limity našich možností udržitelných inovací a výsledkem je pneumatika Green Step.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!