Hankook iON: nová globální řada pneumatik pro elektromobily podporuje udržitelnou mobilitu

15. března 2022, 8:54

V květnu 2022 uvede výrobce prémiových pneumatik Hankook na trh iON (vyslovováno jako /ai’on/), svou první řadu pneumatik speciálně navržených pro elektromobily. Tímto krokem chce společnost rozhodujícím způsobem přispět k urychlení přechodu k vozidlům s nulovými emisemi z hlediska výběru pneumatik.

Hankook iON

Mezi charakteristiky nové pneumatiky iON patří ještě více snížený valivý odpor a zvláště nižší úroveň hlučnosti a vysoká odolnost. Ve srovnání s konvenčními pneumatikami to pro řidiče elektromobilů znamená větší dojezd na jedno nabití baterie a celkově příjemnější zážitek z jízdy. Kromě toho jsou nové pneumatiky Hankook iON speciálně navrženy s ohledem na okamžitý vysoký točivý moment produkovaný výkonnými elektrickými vozidly.

Pneumatiky iON budou při uvedení na trh zpočátku dostupné ve třech provedeních, v rozměrech od 18 do 22 palců: v Evropě letní dezén Hankook Ventus iON S od května 2022 a od září 2022 zimní dezén Hankook Winter i*cept iON. Celoroční pneumatika Hankook Ventus iON A bude k dispozici pro severoamerický trh. Další konkrétní návrhy dezénů se připravují.

Sanghoon Lee, prezident Hankook Tire Europe: „S představením této nové řady pneumatik iON naše společnost potvrzuje, že si je vědoma rychlého růstu poptávky po elektromobilech a s tím související potřeby vhodných pneumatik, a to i v souvislosti s nutnými výměnami. Díky vylepšenému dojezdu na jedno nabití baterie pomůže tato nová generace pneumatik dále optimalizovat účinnost elektromobilů při každodenním používání.“

Podle předpovědí informační služby IHS Markit se celosvětový podíl elektromobilů poháněných bateriemi na celkovém prodeji vozidel zvýší do roku 2028 o 36,6 % ročně, ze současných 6,4 % tržního podílu na 29,5 %. Protože pneumatiky Hankook iON umožňují ujet více kilometrů na jedno nabití baterie ve srovnání se standardními pneumatikami, mohou také významně přispět ke snížení emisí CO2 ze silničního provozu.

Přenos technologií ze sportovních elektromobilů na běžné vozovky

Vývojoví inženýři společnosti Hankook, která je jedním z předních světových výrobců prvovýbavy pro elektromobily prémiových značek, již mnohokrát prokázali své odborné znalosti v tomto náročném segmentu. Pneumatiky originální výbavy od Hankooku, které byly optimalizovány pro elektromobilitu, již používají Audi, BMW, Porsche, VW a další přední značky.

Od sezóny 2022/2023 bude tento výrobce prémiových pneumatik také prokazovat technické znalosti získané v oblasti udržitelnosti a vysoce výkonné mobility jako dodavatel pro odvětví sportovních elektromobilů jmenovaný Fédération Internationale de l’Automobile (FIA).

Hankook iON

Nové pneumatiky iON splňují náročné každodenní požadavky na pneumatiky pro EV (EV = Electric Vehicle = elektromobil) díky rozsáhlému souboru technických opatření. Společnost Hankook se musela vypořádat zejména s vyšší hmotností elektromobilů – způsobené značnou hmotností pohonných baterií – a to prostřednictvím vyšší nosnosti. Mimo jiné ultraodolná aramidová vlákna účinně působí proti deformačním silám způsobeným zvláště vysokým točivým momentem u elektrických vozidel.

Směs běhounu, která se vyznačuje vysokým podílem přírodní pryskyřice, také zajišťuje příkladnou odolnost a snížené opotřebení. Další zvláštností nové směsi je vysoký podíl přírodních olejů. Díky tomu jsou produkty iON nejen celkově udržitelnější, ale má to také pozitivní vliv na kilometrový výkon pneumatik.

Dalším cílem vývojářů bylo vyrobit pneumatiky, které by byly při provozu co nejtišší. Technologie Hankook sound absorber™ v kombinaci se specifickým vzorovým designem dezénu integrovaným do výrobků iON společnosti Hankook výrazně snižuje hlučnost v interiéru.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!