Ojetiny inzerované v ČR byly v listopadu mladší než evropský průměr

4. prosince 2017, 11:19

Listopadová nabídka ojetých automobilů se vyznačovala mladšími vozy, než tomu bylo v předešlých měsících. Za poslední rok vozy inzerované na českém trhu omládly téměř o rok, což je pod evropským průměrem, který je podle studie ACEA 10,7 let. 

Spolu s tím vzrostla průměrná cena na 209.769 Kč, což souvisí i s vyšší poptávkou po bezpečnějších a lépe vybavených automobilech. Nabízené vozy měly v listopadu v průměru najeto 157.2014 km.

Věk vozidel nabízených v České republice v listopadu byl nižší než průměr ve všech 25 státech EU a zároveň byl i nižší než průměrný věk českého vozového parku, který je 14,5 let. „Důvodem je neustále rostoucí poptávka po zánovních automobilech, což evidujeme i v našich autocentrech. Pod značkou Mototechna, která se specializuje na zánovní automobily, jsme za 5 let existence prodali již na 35 tisíc těchto automobilů,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO International Karolína Topolová.

Celkově mohli zájemci v předposledním měsíci roku 2017 vybírat ze 76 tisíc ojetin, což představuje ve srovnání s říjnem mírný pokles. K poklesu nabídky došlo i v dalších zemích V4. „Je to standardní vývoj, obchod s ojetými vozy se vždy s koncem roku zpomaluje. Letos však pokles zatím není tak výrazný, pravděpodobně díky dobré finanční situaci domácností podpořené vysokým výkonem domácí ekonomiky, a také kvůli dosud celkem příznivému počasí, které při nákupu ojetých automobilů neomezuje výběr ani zkušební jízdy,“ uvedla Karolína Topolová.

Tradičně největší nabídka 21.193 automobilů byla zaznamenána v Praze. Naopak nejnižší počet inzerovaných aut nabídl i tentokrát Karlovarský kraj, kde se jednalo o 1.864 kusů. Žebříček nejžádanějších aut se v listopadu na prvních příčkách nijak nezměnil.

Ojetiny inzerované v ČR byly v listopadu mladší než evropský průměr
TOP 10 inzerovaných vozidel v zemích V4 v listopadu 2017

I nadále se největší oblibě těší Škoda Octavia následovaná Škodou Fabia a třetím Volkswagenem Passat. Změny se tentokrát odehrály na chvostu tabulky deseti nejinzerovanějších aut. Na desátém místě se oproti říjnu neumístilo Audi A4, ale Volkswagen Touran. Ten byl sice předešlý měsíc na deváté příčce, v listopadu se však jako devátý nejoblíbenější automobil mezi prodanými ojetinami umístil vůz BMW 5.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!