Firma ZF jako první na světě představila naživo systém vnějšího bočního airbagu. Byli jsme u toho!

7. června 2019, 12:13

Společnost ZF 5. června 2019 předvedla jako první na světě v Memmingenu reálnou demonstraci prototypu systému ochrany cestujících s vnějším bočním airbagem. Jeho účelem je ochránit pasažéry před fatálními následky, které dokáže způsobit boční náraz.

Firma ZF jako první na světě představila naživo systém vnějšího bočního airbagu.

Autonehoda, při které dochází k bočnímu nárazu, způsobuje ten nejnebezpečnější typ úrazu. Dle německých statistik k němu dochází až v jedné třetině případů všech nehod a je příčinou téměř 700 úmrtí ročně. Nový systém firmy ZF „Pro Active Side Impact Protection“, systém vnějšího bočního airbagu, statistiky výrazně změní.

„Tento bezpečnostní prvek má výrazný potenciál zmírnit následky nehody pro cestující ve voze v případě bočního nárazu,“ vysvětluje Uwe Class, vedoucí oddělení Safe Mobility Systems koncernu ZF.

Nový prototyp bezpečnostního pre-crash systému vyvinutý společností ZF je navržen tak, že se vnější boční airbag aktivuje několik milisekund před samotným nárazem. Zmírní tak deformaci kabiny vozu, což může pomoci zachránit životy a snížit tak závažnost zranění pasažérů až o 40 %, a to převážně v oblasti hrudníku, kde může mít zranění fatální následky.

Závažnost zranění bez bočního airbagu a s bočním airbagem ZF
Závažnost zranění při kolizi bez bočního airbagu (modré hodnoty) a s bočním airbagem (oranžové hodnoty)

Aby vše fungovalo, společnost propojila airbagy se senzory (lidary, radary, kamery) snímající okolí vozidla a vyvinula algoritmy, které jsou schopny určit, zda je srážka nevyhnutelná a vyhodnotit zda má dojít k aktivaci airbagu či nikoliv.

„Pokud se auto s bočními airbagy srazí například s motocyklistou nebo do něj z boku narazí menší předmět, senzory vyhodnotí, že není třeba aktivovat airbag. Ten slouží k bezprostřední ochraně osob uvnitř vozu,“ přiblížil jeden z techniků během prezentace.

Algoritmy nadefinované v systémovém softwaru rozhodují o tom, zda je kolize nevyhnutelná a zda se airbag skutečně má, smí a může aktivovat. Na to, aby systém situaci vyhodnotil a rozhodl o aktivaci airbagu, má přitom čas jenom asi 150 milisekund, což zhruba odpovídá mrknutí lidského oka.

Pokud systém vše vyhodnotí kladně, generátory plynu se zapálí a naplní airbag. Airbag, který má několik vrstev a v závislosti na typu vozidla kapacitu 280 až 400 litrů (pětkrát až osmkrát větší nežli airbag u řidiče), se nafukuje z bočního prahu směrem nahoru a vytváří tak přídavnou deformační zónu v prostoru dveří mezi A a C sloupkem.

Je navržen tak, aby reagoval na nebezpečí mířící na dveře a sloupek mezi nimi. Pokud bude náraz mířit z části na kola vozidla a z části na dveře, systém se neaktivuje. Jeden airbag tak bude chránit zároveň oboje dveře. Celkem bude auto vybaveno dvěma bočními airbagy, na každé straně auta jedním.

Systém vnějšího bočního airbagu v akci

Demonstrace probíhala v německém Memmingenu. Byla při ní využita maketa vozu s lehkou konstrukcí. Ta se rozjížděla proti autu, které mělo nainstalovaný prototyp airbagu. Rychlost obou vozidel byla asi 30 km/h. Šlo o simulaci situace, jaká může nastat na křižovatce.

Plán společnosti ZF bylo prezentovat ne-reakci systému v případě, kdy se auta minou. Senzory v autě vyhodnotily, že náraz nehrozí, a proto se airbag neaktivoval. Druhá jízda měla ukázat airbag v akci. Jelikož však šlo o prototyp, důsledkem špatných konektorů na modelu se aktivace airbagu nepodařila hned napoprvé. Po kontrole systému přítomnými techniky se demonstrace zdařila a mohli jsme se tak přesvědčit o funkčnosti systému.

K tomu, aby vozidla mohla tento systém využívat, bude zapotřebí velmi výkonná výpočetní technika. Systém musí být schopný neustále monitorovat okolí a zaznamenávat možná nebezpečí. Samotný airbag pak vystřeluje přibližně 150 milisekund před nárazem, zůstane plně nafouknutý 0,5 sekund a do tří sekund splaskne tak, aby bylo možné otevřít dveře.

Na otázky, kdy můžeme systém očekávat ve vozidel, uvádí společnost ZF časový horizont 4-5 let. V jakých automobilech by se mohl systém objevit poprvé však firma tají.

„Auto, které bude disponovat novým bezpečnostním systémem, pro něj musí mít speciálně navržené prahy, ve kterých bude airbag umístěn v plastovém pouzdře. Vozidlo bude muset být vybaveno také výkonným systémem a musí mít zabudovány lidary, radary a kamery, které budou monitorovat okolí,“ uvádí zástupci firmy ZF.

Během příprav samotného nárazu připravila společnost ZF také ukázkovou projížďku s aktivním napínacím systémem bezpečnostního pásu ACR8, který dokáže komunikovat s řidičem a upozorňovat na vychýlení sedících z bezpečné polohy. Účinný je také před hrozícím nárazem, kdy dokáže už během rozhodujícího zlomku vteřiny cestující varovat nebo pomoci nastavit sedadlo do bezpečnější polohy.

Boční airbag v číslech:

  • kapacita airbagu: 280 až 400 litrů v závislosti na typu vozidla
  • váha: 6 kilogramů
  • doba aktivace před nárazem: cca 150 milisekund
  • doba plného nafouknutí: 0,5 sekund
  • doba do vyfouknutí: 3 sekundy
  • zavedení na trh: 4 – 5 let

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!