Tepelný pás ZF může pomoci zlepšit energetickou účinnost elektromobilů v chladném počasí

11. ledna 2023, 12:42

Společnost ZF vyvinula vyhřívaný bezpečnostní pás pro elektromobily. Tato technologie umožňuje řidičům snížit spotřebu energie na vytápění vozidla – zejména v kombinaci s dalšími kontaktními topnými tělesy, jako je například vyhřívání sedadel. Za chladného počasí může systém zvýšit dojezd až o 15 % tím, že sníží energii potřebnou k vytápění interiéru vozidla. Základem vyhřívaného bezpečnostního pásu ZF je speciální pás s integrovanými topnými vodiči, které minimálně zvětšují tloušťku pásu.

To výrobcům vozidel usnadňuje integraci a cestujícím nabízí stejný komfort jako běžné popruhy bezpečnostních pásů. Vyhřívaný pás je navržen tak, aby cestujícím poskytoval rovnoměrný pocit tepla v blízkosti těla.

ZF vyhřívané pásy

Díky této integrované funkci vyhřívání může nový vyhřívaný bezpečnostní pás společnosti ZF poskytovat teplo v blízkosti těla ihned po zahájení jízdy, obvykle mezi 36 a 40 stupni Celsia. V kombinaci s vyhřívanými sedadly má vyhřívaný bezpečnostní pás potenciál rychle poskytnout cestujícím komfort. V elektromobilech je systém klimatizace napájen proudem z baterií, protože zde není využitelné odpadní teplo jako u spalovacího motoru. Snížení množství proudu z baterie používaného k vytápění interiéru vozidla může umožnit zvýšení dojezdu až o 15 % při použití kontaktních topných těles a snížení využití konvenčních systémů klimatizace.

Další výhody vyhřívaného bezpečnostního pásu ZF jsou rozhodující pro jeho široké přijetí mezi řidiči a cestujícími: Chová se jako běžný bezpečnostní pás a jeho ovládání je rovněž identické.

Štíhlý a bezpečný

Společnost ZF použila pro tuto inovaci speciální metodu zpracování textilu. Vyhřívací vodiče jsou vetkány do struktury bezpečnostního pásu. Kontaktní prvky pro elektrické vyhřívací obvody jsou umístěny tak, aby nepřekážely při ovládání nebo zatahování pásu. Speciální navíječe pásů na jiných místech instalace nejsou nutné. Vzhledem k tomu, že všechny důležité vlastnosti bezpečnostního pásu zůstávají stejné, nejsou pro výrobce OEM nutné žádné další postupy nebo kvalifikace. Vyhřívaný bezpečnostní pás není z hlediska ochrany cestujících v žádném případě horší než jeho konvenční protějšky.

Důležitá nepřímá bezpečnost

Zkušenosti cestujících a jejich bezpečnostní potenciál se obecně zvyšují snížením objemného oblečení. To umožňuje, aby pás ležel mnohem blíže k tělu a přitom i nadále zadržoval a chránil cestujícího při nárazu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!