Podle Asociace prodejců požitých automobilů – autobazarů (APPAA) zkrachovalo za prvních šest měsíců letošního roku 26 autobazarů. Důvodem nebyla pouze omezená nabídka automobilů, ale také neschopnost majitelů přizpůsobit se novým požadavkům klientů.
APPAA udělala v červenci průzkum mezi 150 prodejci a vypracovala seznam služeb, které zákazníci u prodejců poptávají nejčastěji a které jim nejčastěji chybí. A jaké jsou tedy největší změny na trhu ojetin:
Doba, kdy se ojeté auto platilo celé v hotovosti je už dávno pryč
Ještě před 15 lety bylo naprosto běžné platit cenu za ojetinu v autobazaru celou v hotovosti, v dalších letech přicházely autobazary s nabídkou leasingů nebo spotřebitelských úvěrů. Jenže doba jde stále kupředu a český zákazník došel ke stejnému závěru jako ten západoevropský. Totiž že za auto, tedy za spotřební věc, nemá ekonomický smysl platit vysoké částky a už vůbec ne předem. Stejně jako klient v západní Evropě nebo USA chce platit pouze měsíční splátky a žádnou akontaci. Prostě chce auto jen užívat a peníze investovat třeba do dovolené nebo do vzdělání svých dětí. Snem každého zákazníka tak je přijít si pro auto bez koruny v kapse a pouze jej splácet v nízkých splátkách.
Drtivá většina autobazarů však na takové požadavky zákazníků není připravena a neumí na ně reagovat. To je podle Petra Přikryla z APPAA jeden z hlavních důvodů, proč autobazary krachují. „Jestli autobazary nezachytí tento zákaznický trend, dříve nebo později skončí,“ tvrdí Přikryl a pokračuje: „Zákazníci pak možná dojdou k závěru, že si místo ojetého vozu koupí nový, protože dealeři nových vozů takové možnosti financování nabízí“. S takovou situací však největší autobazary počítají a umějí na ni reagovat.
Vozy bez jasné servisní historie budou bez šance
Vozy bez jasného původu a servisní historie budou v blízké budoucnosti téměř neprodejné. Na českém trhu je stále více ojetých vozů, ke kterým dává prodejce garance kvality, kontroly počtu ujetých kilometrů i třeba počtu majitelů. Malí prodejci však neumí nebo nechtějí takové vozy shánět a raději dováží ze zahraničí vyřazené vozy, kterým třeba přetočí tachometr nebo u kterých zamaskují technické nedostatky. Takové vozy pak sice prodávají cenově výhodněji, nicméně bez jakékoliv záruky.
Podle Přikryla není žádný důvod, aby se trh s použitými vozy vyvíjel v České republice jinak než v západní Evropě nebo USA. „Český zákazník je stejně náročný jako ten zahraniční, jen si to dlouhou dobu nemohl dovolit,“ říká Přikryl a uzavírá: „O to víc teď bude požadovat nejen kvalitní vozy, ale především kvalitní služby a atraktivní financování.“
Podle Přikryla ještě do konce letošního roku skončí další dvacítka těch nejmenších autobazarů. U těch největších se dá naopak ještě do konce roku očekávat, že přijdou nejen se zkvalitněním služeb, ale i s atraktivními nabídkami financování, virtuálními prohlídkami vozů, krátkodobými zápůjčkami nebo dokonce sdílením určitého segmentu vozidel.
Komentáře