Posviťme si na autožárovky

11. února 2020, 13:32

Zavedení povinnosti denního svícení na silnicích rozšířilo nabídku autožárovek, které mohou díky neustále se vyvíjejícím technologiím splnit i specifické nároky a požadavky každého motoristy. Představíme varianty, se kterými se v rámci nabídky autožárovek do hlavních světlometů můžete na trhu setkat a poradíme vám, jak se mezi jednotlivými typy vyznat.

Posviťme si na autožárovky

Na samotném počátku stojí výběr správné autožárovky. V první řadě potřebujete vědět, jaký typ žárovky je pro vaše auto určený. To zjistíte v manuálu vozu nebo tak, že žárovku vyndáte a přečtete si označení na patici.

„Existuje několik různých typů patic, jimi je pak daný typ žárovky. Mezi nejběžnější patří autožárovky s označením H4 a H7. H4 jsou dvouvláknové žárovky, H7 jednovláknové žárovky, které se vyskytují u modernějších aut,“ vysvětluje Michal Knor z Auto Kelly.

Na co si dát při výběru pozor

Slovníček autožárovekV rámci výběru žárovky je také nutné zohlednit její napětí. U osobních automobilů se jedná o 12 V, u nákladních 24 V. Dále se autožárovky liší příkonem. Zjednodušeně lze říct, že čím vyšší má autožárovka výkon, tím více svítí, současně se však více zahřívá a může mít tak kratší životnost. Veškeré tyto parametry se řídí normami, které je nutné při výrobě dodržet, aby mohly být žárovky homologované.

„Homologované žárovky poznáte podle značky E s číslem země a naleznete ji opět na patici a na krabičce,“ radí Michal Knor. „Proto vždy doporučujeme nakupovat žárovky známých a prověřených výrobců,“ doplňuje.

Na barvě záleží

Teď už tedy víte, jaký typ a jaké napětí hledáte. Nabídka na trhu je ale opravdu široká a můžete mít specifické požadavky. Co nejvíce světla? Aby žárovky co nejdéle svítily a nemusely se často měnit? Líbí se vám jasně bílé až namodralé světlo? Kterou tedy vybrat?

Vícesvítivé

Vícesvítivé autožárovky jsou vyrobené speciální technologií a navržené tak, aby neoslňovaly protijedoucí řidiče, ale zároveň poskytovaly více světla. Díky více svítivé žárovce dopadá více světla na m2 v kritické vzdálenosti před vozidlem a řidič má rozšířenější zorné pole dopředu i do stran. Momentálně jsou nejsilnějšími žárovkami na trhu produkty s 2,5krát vyšší svítivostí a světelným kuželem dosahujícím až do vzdálenosti 150 m. S vyšším výkonem je však nutné počítat s jejich kratší životností. Vhodným kompromisem jsou pak žárovky s 2krát vyšší svítivostí. Vícesvítivé žárovky doporučujeme především řidičům, kteří si potrpí na maximální bezpečnost a řidičům, kteří jezdí často v noci.

Delší životnost

Žárovky s delší životností mají zesílené vlákno, díky čemuž vydrží svítit podstatně déle než žárovky se standardními parametry. Ačkoliv neposkytují více svítivosti, silnější světlo či unikátní barvu, poskytují dva důležité benefity. Díky své výdrži spoří peníze a nemusíte je tak často měnit. To vám ušetří i starosti se samotnou výměnou, protože ne u všech aut je přístup k žárovce snadný, ale naopak bývá velmi komplikovaný. Tento typ doporučujeme především pro řidiče s velkým nájezdem kilometrů, jako jsou například taxikáři, a zároveň do letního období, kdy jsou dlouhé a slunné dny, během kterých však také platí povinnost svítit. Většina výrobců uvádí, že je jejich životnost až 3x delší.

Modře svítivé

Pro řidiče, kteří si potrpí na vzhled svého vozu, jsou skvělou volbou takzvané modře svítivé žárovky, které připomínají barvu světla xenonových výbojek.

„Ačkoliv modré světlo není na pozemních komunikacích legální, existují žárovky, které se modrému světlu přibližují, ale normy stále splňují,“ říká Michal Knor.

Takovéto žárovky vydávají bílé až modrobílé světlo, jehož barva se určuje podle kelvinů. Za „modře svítivé“ můžeme považovat žárovky přibližně od 4.000 K. Maximální povolená hodnota kelvinů je 6 000, což je označováno jako studeně bílá, zpravidla jí však dosahují xenonové výbojky nebo LEDky.

Tento typ dodá vozu velmi atraktivní a zajímavý vzhled a zároveň dobrou viditelnost. Díky takovýmto žárovkám budete při noční jízdě více ve střehu, protože modře svítivé žárovky připomínají denní světlo. Tyto žárovky doporučujeme především do jarního a letního počasí.

Žlutě svítivé

Protipólem modře svítivých žárovek jsou žárovky svítící žlutě. Ačkoliv opět není homologováno používat žárovky s jasně žlutým světlem, existují žárovky s nižší hodnotou kelvinů, které dosahují efektu nažloutlého světla. Unikátní vlastností žlutého světla je jeho účinnost při zhoršených podmínkách viditelnosti. V případě modře svítivých žárovek se světlo odráží od kapek vody, což zhoršuje viditelnost například při dešti. Žluté světlo však těmito kapkami snadno proniká, a poskytuje maximální možnou viditelnost.

LED světla

Nejmodernějším typem světla jsou LED „žárovky“, tedy světelné zdroje, které nepracují na technologii žhaveného vlákna ve směsi halogenových plynů, ale na principu polovodičového přechodu. LED „žárovka“ je pak sestavena z několika malých, ale vysoce účinných LED čipů.

Výhodou LED žárovek je nejen barva světla, nízký příkon a vysoká svítivost, ale zejména velmi dlouhá životnost a otřesuvzdornost. Pokud jsou automobily LED světelnými zdroji vybavené už z výroby, nebo pokud jde o tuning a dojde k výměně původních světlometů za schválené LEDkové, je svícení samozřejmě v souladu s platnou legislativou. Výměnu halogenových autožárovek za LEDky v hlavních světlometech však legislativa neumožňuje. Takový automobil pak může jezdit pouze mimo veřejné komunikace, jinak se řidič vystavuje riziku ztráty pojistného krytí a technického průkazu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!