Výstava 140 let cesty světla připomíná tradici výroby světelných technologií v Novém Jičíně

6. září 2019, 13:04

Společnost Varroc Lighting Systems slaví 140. narozeniny unikátní výstavou v Muzeu Novojičínska. V Rytířském sálu Žerotínského zámku mimořádně zpřístupnila vzácné a v některých případech i dosud nezveřejněné originální dokumenty a exponáty.

Atraktivní vizuální cestou mapuje expozice výrobu od tradičních kočárových lamp až po nejmodernější automobilové osvětlení využívající LED, MATRIX nebo laserové technologie. Do Muzea Novojičínska se návštěvníci mohou vydat od 6. září až do 5. ledna příštího roku.

Historie výroby světelných technologií v Novém Jičíně sahá až do roku 1879, kdy s výrobou kočárových lamp v malé dílně začal podnikatel Josef Rotter. Dnes na tuto 140. letou tradici navazuje společnost Varroc Lighting Systems. Ve spolupráci s muzeem se podařilo shromáždit poklady z historie, které mají ambici oslovit místní patrioty i hrdé obyvatele celého Novojičínska, fanoušky historie i příznivce nejmodernějších technologií.

Příběh výroby světelných technologií je totiž vyprávěn poutavou vizuální formou prostřednictvím archivních dokumentů, muzejních sbírek i nejnovějších světel společnosti Varroc.

„Dnes již mohu potvrdit, že Varroc Lighting Systems úspěšně, pevně a odpovědně navázal na tradici výroby světelných technologií, která je již od časů luceren Joro neoddělitelnou součástí Moravskoslezského kraje. Věřím, že výstava přiblíží nejen tuto bohatou historii plnou inovací a technologického pokroku, ale také ukáže krásu našeho oboru,“ láká návštěvníky Todd C. Morgan, viceprezident společnosti Varroc Lighting Systems.

Výstava je rozdělená do dvou částí. V první části jsou představeny historické okamžiky společnosti za pomoci exponátů a dalších historických dokumentů. Návštěvníky do minulosti vtáhnou fotografie města, plechové lampy a lucerny z dílny Josefa Rottera, zakladatele první dílny svítilen.

Postupně expozice provází cestou světla tvořenou 12 interaktivními exponáty, které směřují až k budoucnosti světelných technologií. Výstava je ukončená prohlídkou děl dětí základní škol z Nového Jičína na téma „Světlo budoucnosti“.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!