Nedostatek polovodičů může způsobit pokles výroby automobilů až o 8 milionů kusů

26. listopadu 2021, 11:28

Automobilový trh je na mrtvém bodě. Odhaduje se, že v důsledku krize spojené s nedostatečnými dodávkami polovodičů nezbytných pro výrobu elektronických součástek nebude letos vyrobeno až 8 milionů automobilů. Nedostatek čipů však není jediný problém automobilového průmyslu.

Nedostatek čipů omezuje nebo dokonce zastavuje výrobu

Výrobci předpovídají, že trh se bude potýkat s nedostatkem čipů až do konce příštího roku. Po období stagnace se výroba vrátí k normálu, ale podle odborníků je nyní zapotřebí především podpora zaměstnanců v továrnách.

Situace je mimořádně vážná. Nedostatek polovodičů je pro výrobce automobilů celosvětovým problémem. Zpočátku se to výrobci snažili řešit výrobou nekompletních vozů v naději, že později bude možné chybějící elektronické komponenty do vozu dodat. Ukázalo se však, že problém je příliš dlouhodobý, takže v současné době se u výrobců automobilů setkáváme pouze s metodou omezování výroby, případně s pozastavením výroby na určitou dobu, například do konce roku.

Simon Segars, generální ředitel společnosti Arm Holdings, která je významným hráčem na trhu, na začátku listopadu prohlásil, že problém s dodávkami polovodičů by mohl trvat až do konce roku 2022. Narušení dostupnosti polovodičů je důsledkem obrovské poptávky po elektronice během pandemie koronaviru. Jedním z nejvíce postižených odvětví je automobilový průmysl. Podle francouzské tiskové agentury AFP zablokují výpadky v dostupnosti polovodičů výrobu až 7,7 milionu vozidel.

Podle analytiků se automobilový průmysl v dlouhodobém horizontu vrátí k růstu. Podle Globe Newswire se do roku 2028 zvýší objem prodeje automobilů o 205 milionů kusů a průměrné roční tempo růstu, vypočítané pro období 2021-2028, bude činit 4,5 %. Problémem však bude přežít nejbližší období. V krátkodobém horizontu se za “normální situaci” bude považovat návrat do roku 2019.

Krize v automobilovém průmyslu

Nedostatek hořčíku a oceli – další díl krizového vývoje v automobilovém průmyslu

Jak víme, hořčík je nesmírně důležitý při výrobě moderních vozidel. Tento kov je nezbytnou součástí hliníkových slitin, které jsou jedním ze základních materiálů používaných při výrobě motorů, převodovek, systémů řízení a mnoha dalších součástek.

Krizi vyvolalo náhlé snížení produkce hořčíku v Číně, která zajišťovala téměř 90 % světových dodávek tohoto kovu. Čína se potýká s energetickou krizí, a proto dochází k omezení výroby hořčíku, která je energeticky velmi náročná. A co hůř, kov se velmi špatně skladuje, protože rychle oxiduje. Pokud by tedy Čína rychle nezvýšila produkci, zásoby této suroviny by klesly na dramaticky nízkou úroveň.

Problémy s dodávkami hořčíku se odrážejí také v cenách této suroviny, která se v posledních týdnech zvýšila o 75 % a dosáhla rekordní hodnoty přes 9.000 USD za tunu. Německé obchodní sdružení pro neželezné kovy WV Metalle v jednu chvíli odhadovalo, že zásoby hořčíku v Německu a v celé Evropě dojdou během několika týdnů. Hrozí také, že kvůli omezené výrobě hořčíku sníží Čína jeho vývoz na dramaticky nízkou úroveň, aby uspokojila především poptávku svého vlastního průmyslu.

Je potřeba celoevropské řešení

Hospodářská politika EU nepochybně vyžaduje nová řešení. Krize v zásobování, nejprve ocelí, poté polovodiči a nyní hořčíkem, jasně ukazují, že evropský průmysl potřebuje udržet strategickou výrobu surovin v zemích EU. Je třeba připomenout, že hořčík se v Evropě vyráběl, ale jeho výrobci nedokázali obstát v cenové konkurenci. Dnes jasně vidíme, že předchozí politika v této oblasti byla krátkozraká.

V současné době se zdá nepravděpodobné, že by EU a Čína dosáhly dohody o výrobě hořčíku, ale objevují se náznaky, že výroba v Číně opět roste. Například produkce v provincii Shaanxi vzrostla na 70 % úrovně z první poloviny roku. Ceny se stabilizovaly také v Evropě, i když jsou stále zvýšené.

Existují tedy pozitivní signály, ale zatím není jisté, že se zmíněné problémy na začátku roku 2022 znovu neobjeví. Zároveň je vhodné se z dlouhodobého hlediska hlouběji zamyslet nad důsledky závislosti evropského trhu na dodávkách strategických surovin a výrobků pouze z jedné vzdálené země.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!