Vůně nového automobilu

29. května 2023, 15:13

Pro opravdové motoristické nadšence je vůně interiéru nového vozu stejně důležitá jako jeho výbava či styl. Jedná se o vlastnost, která často definuje samotnou značku. ELiX vysvětluje, jak výrobci ve svých automobilech vytvářejí jedinečnou čichovou stopu.

Vůně interiéru vozu je velmi spletitá problematika. Z velké části je tvořena jednotlivými pachy komponentů používaných ve výrobním procesu a aromaty produktů péče o kabinu auta. Již v této fázi si někteří výrobci vybírají dodavatele a materiály a volí ty, které jsou z hlediska vůně v souladu s přesně stanovenými charakteristikami.

Kvalita znamená i správnou vůni

U prvotřídních značek se kvalita materiálů použitých pro interiér posuzuje ze všech hledisek. Jedná se o celé spektrum prožitků s cílem splnit očekávání zákazníků. Nejde jen o technologické otázky použitelnosti daného dílu, ale také o estetické dojmy (vizuální, hmatové), tedy i o vůni. Znamená to, že výrobci prémiových značek neponechávají čichové vjemy náhodě. Je dobré připomenout, že u určité třídy vozů musí vůně interiéru vozidla odpovídat image značky a kvalitě konečného provedení. Právě to je nejdůležitější prvek práce s vůněmi – musí být v souladu s designem interiéru. I když se použije ekologická kůže, může mít rafinovanou vůni, která vytvoří jedinečnou atmosféru a přinese potěšení ze vztahu s danou značkou nebo modelem.

Na úrovni, tedy diskrétně

Jak již výrobci zjistili, mimořádně důležité je regulovat intenzitu pachů. Vůně interiérových prvků by měla být co nejvíce nevtíravá a neměnná. A to tak, aby ji uživatel při vstupu do vozidla rozeznal a následně ji díky adaptivním mechanismům po několika minutách přestal vnímat. V současné době se může aroma kvalitních komponentů udržet i déle než rok, a to vše pomocí speciálních nosičů vůní odolných vůči vysokým teplotám. Zásadní je zde konkrétní výrobní fáze – kupříkladu etapa vstřikování plastu. Velmi zajímavou technologií jsou aromata, která se uvolňují pouze tehdy, kdy se dílu dotýkáme. Nejčastěji se používá v případě rozmanitých textilních nebo kožených prvků.

Vůně pomáhá prodávat

Vhodná vůně interiéru vozidla tvoří příjemnou atmosféru, která se udrží v emocionální paměti mnohem déle než technické parametry a často pomáhá při prodeji aut. Čichový vjem plní podle výzkumů svou „marketingovou“ roli ve dvou případech. Za prvé, když se „hodí ke značce“ a je kompatibilní s vnitřním vybavením, za druhé, když je dobře zvolena jeho intenzita. Ilustruje to přiložený graf intenzity vůně, kde je zajímavá úroveň č. 3, tedy situace, když je příjemce na hranici rozeznání, co a jak voní.

Rozsah 0-1: Rozmezí, kdy je intenzita zápachu tak nízká, že nic necítíme (ale zvířata již dokážou identifikovat i tak jemnou čichovou koncentraci). Rozsah 1-2: Nejzajímavější rozpětí koncentrace pachů, kdy ještě nedokážeme odhalit zdroj vůně. Neumíme jí vyhodnotit, ale emocionálně ji již vnímáme jako něco pozitivního (je nám příjemná) nebo negativního (dávej pozor, nebo to nejez); tato úroveň vyvolává jakousi předtuchu, kterou někteří nazývají šestým smyslem. Rozsah 2-3: Rozmezí, ve kterém dovedeme vůni identifikovat a popsat a jasně víme, s jakými emocemi a vzpomínkami je spojena. Toto je rozsah působení dobře zvolených parfémů nebo správně aplikovaných osvěžovačů. Rozsah 3-4: Úroveň, která začíná být obtěžující; intenzita vůně je přehnaná a bez ohledu na to, o jaký typ aromatu jde, není nám příjemná. To je případ, kdy jedeme výtahem s někým, kdo na sebe vylil celou lahvičku parfému – „hezky to voní, ale bolí z toho hlava.“ Rozsah 4 a více: Taková koncentrace vůně, u které dochází k překročení prahu bolesti. Bez ohledu na typ vůně bude naší instinktivní reakcí místo s takovým stupněm pachu opustit.

Nadměrná intenzita je vnímána stejně negativně nebo dokonce i hůře než zápach. Obecně je pro výrobce automobilů nejdůležitější vytvářet přívětivé místo s puncem kvality, kde se budeme cítit příjemně. Stejný princip je třeba dodržovat i při individuálním výběru vůní do auta, místností nebo našeho osobního parfému,“ říká Waldemar Stasiak ze společnosti ELiX.

Jakou vůni máte nejraději?

Velmi dobrým příkladem je tzv. vůně New Car, která prošla proměnou z těžké kožené vůně na lehčí pánskou vůni. Což je logické, protože v populárních vozech již nenajdeme žádné kožené prvky, takže působila uměle. Na druhou stranu aroma pánského parfému s nádechem luxusní kůže dodává interiéru příjemnou poklidnou atmosféru a je široce přijímáno jak muži, tak ženami.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!