První pneumatika Hankook pro elektromobily s certifikací ISCC PLUS na novém Porsche Taycan

7. června 2024, 11:34

Výrobce prémiových pneumatik Hankook představuje iON evo, první letní pneumatiku pro elektromobily s certifikací ISCC PLUS (ISCC = International Sustainability & Carbon Certification). Nová pneumatika je odvozena od závodní pneumatiky Hankook iON Race, která se od roku 2023 používá výhradně na vozech mistrovství světa ABB FIA Formula E, a skládá se ze 45 % z udržitelných surovin. Nová iON evo je originální výbavou pro modernizovaný sportovní elektromobil Porsche Taycan.

Hankook pneumatika ISCC

„S naší pneumatikou iON evo s certifikátem ISCC PLUS prezentujeme výsledek našich snah o skutečně udržitelnější pneumatiky“, říká Klaus Krause, viceprezident a ředitel Evropského výzkumného a vývojového centra společnosti Hankook. „Jsme také velmi hrdí na to, že se náš evropský výrobní závod v Maďarsku, kde se pneumatiky iON evo vyrábějí, stal druhým světovým závodem společnosti Hankook, který získal prestižní certifikaci ISCC PLUS. Skutečnost, že Porsche sází na iON evo jako na originální výbavu nového Taycanu, je pro nás samozřejmě důkaz mimořádné důvěry. Díky našim technologiím osvědčeným v motoristickém sportu přispívá pneumatika Hankook s vylepšenou udržitelností a optimalizovaným valivým odporem k prodloužení dojezdu vysoce výkonného sportovního elektromobilu.”

Obnovitelné a recyklované materiály

Navzdory vysokému podílu 45 % udržitelných materiálů se vývojářům společnosti Hankook podařilo dosáhnout mimořádné udržitelnosti bez kompromisů, aniž by byla ohrožena bezpečnost a výkon pneumatiky. Inženýři pracovali s obnovitelnými a recyklovanými materiály, které se vyrovnají pevnosti, pružnosti a dlouhé životnosti běžných součástí pneumatik.

Patří mezi ně například biokřemelina z obilného odpadu, recyklovaný textilní kord PET z plastového odpadu, biocirkulární syntetický kaučuk z biocirkulárních surovin, recyklované saze z použitých pneumatik nebo dokonce přírodní pryskyřice. Při vývoji tým společnosti Hankook využil také zkušenosti z Formule E, kde byla pneumatika iON Race použita jako závodní pneumatika s vysokým podílem udržitelných materiálů.

iON evo na novém Porsche Taycan

Nová pneumatika iON evo s logem ISCC PLUS na bočnici má premiéru jako originální výbava pro Porsche Taycan v rozměrech 245/40 R21 Y XL (přední náprava) a 285/35 R21 Y XL (zadní náprava). Stejně jako u ostatních pneumatik řady iON je i u této inovace použita běhounová směs s rostlinnými oleji. Díky tomu je běhoun nejen celkově udržitelnější, ale má také pozitivní vliv na životnost. Pro podporu obzvláště dynamické jízdy nebo náhlých změn jízdních pruhů použili inženýři společnosti Hankook také zesílený materiál pro zvýšení boční tuhosti. Inženýři také využili zkušenosti, které získali při předchozích homologacích pro prémiového výrobce.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!