Sada kuželových kroužků pro test házivosti od firmy Textar

24. srpna 2020, 12:38

Každá oprava brzd by měla zahrnovat kontrolu, zda házivost brzdového kotouče je v toleranci stanovené výrobcem vozidla. Tím se předejde boční házivosti kotouče při brzdění z vyšších rychlostí. I malé odchylky (někteří výrobci vozidel povolují toleranci pouze 0,03 mm) mohou vést k vibracím, které způsobují hluk a znatelné vibrace ve volantu.

 

Většina autoservisů boční házivost měří standardně při každé opravě brzd. Procento řidičů, kteří si však na vibrace později stěžují, je relativně vysoké. Možnou příčinou mohou být chyby při měření. Pokud se kotouč při měření a jízdě chová odlišně, nepomůže ani ten nejpřesnější měřák. Otázkou je, jak se kotouč dotahuje a jak přiléhá k náboji. Aby se brzdový kotouč správně změřil, musí se utáhnout šrouby nebo maticemi v odpovídající vzdálenosti.

Pokud šrouby kola našroubujete bez disků, téměř vždy se ukáže, že jsou příliš dlouhé, což způsobuje zablokování náboje. Autoservisy často používají jako podložky matice nebo jiné typy pouzder. Toto řešení má však dvě nevýhody. Za prvé má většina šroubů kola kuželovou dosedací plochu, což znamená, že i když jsou utaženy do kříže, nelze dosáhnout rovnoměrný přítlak. Za druhé se při použití ocelové matice může poškodit dosedací plocha kotouče. Zejména první z těchto dvou nevýhod může vést k chybným výsledkům měření.

Textar nabízí řešení: adaptér ve formě kuželových kroužků, které slouží jako distanční podložky, ale také jako držáky pro šrouby kol.

Sada kuželových kroužků Textar TEX1038

Během série testů s našimi adaptačními kroužky jsme zjistili, že když brzdový kotouč křížově přišroubujeme utahovacím momentem 80 Nm, získáme mnohem přesnější hodnoty měření, řekl Thomas Beier, Junior Product Manager ve společnosti TMD Friction Services GmbH.

Při měření házivosti se pak brzdový kotouč chová, jako by byl dotažený kolem. Je to velmi efektivní řešení, které mohou autoservisy použít pro zajištění vysoké úrovně kvality montáže, pokračuje Beier.

Měření házivosti s kroužky Textar

Kuželové ​​kroužky z nerezové oceli Textar (obj. č. TEX1038) jsou k dispozici jako sada 10 kroužků. Při použití těchto podložek a přesného měřáku boční házivosti (např. TEX1028) můžete současně provádět měření na jedné ose. Podrobný popis nářadí naleznete v katalogu Textar BrakeBook.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!