AutoSAP: Výroba motorových vozidel v lednu a únoru vzrostla

19. března 2020, 14:51

První dva měsíce roku byly pro český automobilový průmysl úspěšné, když výroba motorových vozidel meziročně vzrostla o 3,0 % na celkových 240.064 ks. Do výroby českého autoprůmyslu se tak v lednu a únoru nepromítl propad poptávky a opatření v boji proti koronaviru v Číně. Vzrostla produkce jak osobních automobilů, tak autobusů.

 Bohdan Wojnar, prezident Sdružení automobilového průmyslu:Letošní rok začal pro české výrobce velmi slibně, a to i přes výrazně klesající poptávku po nových vozidlech na asijských i evropských trzích. Zároveň přinesl začátek roku celou řadu dobrých zpráv, které potvrdily, že naše odvětví je centrem inovací se značnou perspektivou i nadále růst v oblasti výzkumu a vývoje a nových technologiích. Současná situace ale celému odvětví přinese značné ekonomické ztráty a velkou nejistotu. Budeme proto apelovat na vládu, aby podniky v odvětví, které dává práci statisícům lidí a tvoří téměř desetinu HDP Česka, efektivně podpořila tak, aby se český autoprůmysl co nejrychleji vrátil k růstu a napomohl tak celému hospodářství zmírnit finanční ztráty způsobené opatřeními proti šíření koronaviru.“

Osobní automobily

V lednu a v únoru bylo vyrobeno celkem 239.205 automobilů, tedy o 7.308 více než v loňském roce (+ 3,2 %). K růstu přispěla především ŠKODA AUTO s počtem 161.207 vyrobených vozů (+ 7,5 %) a kolínská TPCA s počtem 40 498 vyrobených vozidel (+ 4,0 %). Produkce nošovického závodu Hyundai poklesla meziročně o 12,8 %, důvodem je zastavení výroby modelu iX20 v srpnu 2019 a příprava linky na výrobu elektromobilu Kona, která se oficiálně rozběhla v polovině března.

AutoSAP: Výroba motorových vozidel v lednu a únoru

Autobusy

Stejně jako výroba osobních vozidel, tak i produkce autobusů je meziročně vyšší než ve stejném období loňského roku. Výrobci IVECO CR a SOR Libchavy realizovaly společně se společností KH Motor CENTRUM Opava výrobu 814 autobusů, to je o 83 ks více než v lednu a únoru 2019 (+ 11,4 %).

Firma Iveco ČR meziročně posílila ve výrobě na 753 autobusů (+ 8,0 %), společnost SOR Libchavy vyrobila v lednu a únoru letošního roku 58 autobusů, tedy o 26 ks více než v loňském roce (+ 81,3 %).

Motocykly

V týneckém závodu JAWA Moto bylo za první dva měsíce roku vyrobeno 45 motocyklů. Výroba motocyklů ve firmě v jednotlivých měsících i letech výrazně osciluje v závislosti na získání zejména exportních zakázek.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!