Spolehlivá identifikace elektronických tlumičů

14. července 2022, 14:11

Stále více vozů se v současné době vybavuje elektronickými tlumiči. Pokud do servisu přijede vozidlo, které má problémy, musí servis nejprve zjistit, zda jsou ve vozidle instalovány elektronické tlumiče. Musí ale vědět, jak to udělat. V některých případech nemusí o tomto prvku výbavy vědět ani sám majitel vozidla, například pokud vůz koupil z druhé ruky.

Pokud je vozidlo vybaveno CDC, který má externí ventil, je to snadné. Zde je proporcionální ventil, který je zodpovědný za regulaci tlumicích sil, umístěn externě ve spodní části trubky tlumiče.

Pokud je však vybaven tlumiči s vnitřními ventily, lze je identifikovat pouze podle lanka, které vyčnívá z pístnice. A to je umístěno v oblasti vozidla, která je ve většině případů pro technika neznámá, protože tuto oblast nenavštíví třeba ani při výměně kola. Proto musí hledat jiné věci, které indikují přítomnost elektronického systému tlumičů. Ty lze nalézt v podobě spínačů nebo tlačítek se symbolem tlumiče v kabině nebo na displeji a na závady budou upozorňovat pravděpodobně výstražné kontrolky na přístrojové desce.

Co může opotřebení způsobit?

Protože opotřebení tlumičů probíhá postupně, řidiči si často změny jízdních vlastností svého vozidla buď nevšimnou, nebo si na ně časem jednoduše zvyknou. Elektronické komponenty ztěžují mechanikům odhalení příznaků opotřebení těchto dílů, protože variabilní ventily mohou do jisté míry kompenzovat jejich vliv. Elektronické tlumiče navíc nelze přesně testovat běžnými metodami zkoušení tlumičů.

Přesto je opotřebení patrné. Pokud je například opotřebované těsněníolem pístu tlumiče, vzniká v tomto místě únik oleje, který řídicí systém nemůže kompenzovat. Životnost těchto tlumičů proto není sama o sobě vyšší než u běžných, čistě hydraulických konstrukcí. Na konci životnosti se proto projevují stejné negativní účinky na bezpečnost jízdy: větší pohyby karoserie a ztráta kontaktu mezi pneumatikou a vozovkou mohou vést k prodloužení brzdné dráhy a následně k nebezpečnému řízení.

Nová poškození

Kromě toho se objevují nové typy poškození elektrických a elektronických systémů. Od zalomených kabelů, zkorodovaných zástrček a poškození snímačů až po poškození způsobená zvířaty, zejména kunami, které jsou známé tím, že poškozují elektrické systémy okusováním obnažených vodičů a trubek pod kapotou vozu. Naštěstí je každé takové poškození signalizováno výstražnou kontrolkou na přístrojové desce. A u některých vozidel se motor dokonce automaticky přepne do nouzového režimu, pokud selže nastavení tlumiče.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!