Proč výfuk nepřirozeně kouří?

1. srpna 2022, 9:15

Každý normální automobil se spalovacím motorem vypouští z výfuku kouř. Někdy je však tento kouř obzvláště silný a někdy může být i barevný, např. černý nebo bílý. Zkušený automechanik dokáže určit příčinu poruchy již podle množství a barvy kouře. Co tedy značí nadměrný kouř z výfuku osobního automobilu?

Kouřící výfuk

Divná barva výfukových plynů – příčiny

Co jsou to vlastně výfukové plyny? Jedná se o plyny vznikající po explozích směsi paliva a vzduchu ve válcích automobilového motoru. Výfukové plyny se skládají z produktů chemických reakcí oxidace paliva při dokonalém spalování (oxid uhličitý) a nedokonalém spalování, z produktů chemických reakcí aktivních a neaktivních složek paliva, jakož i z inertních plynů, zbytků paliva nebo malého množství motorového oleje. Než se výfukové plyny dostanou do výfuku, jsou očištěny od nejškodlivějších složek pomocí katalyzátorů, filtrů pevných částic, systémů SCR atd.

U automobilu, který je technicky v pořádku, jsou výfukové plyny bezbarvé, pouze mohou být krátkodobě bílé v důsledku uvolňování vodní páry. Pokud je však výfukových plynů hodně, a navíc mají výraznou barvu – černou, bílou nebo namodralou – může být příčina vážná.

Černý kouř z výfukového potrubí

Černý kouř jdoucí z výfuku je charakteristický pro diesely. Při sešlápnutí plynového pedálu zanechávají starší vozy (bez filtrů pevných částic) nebo vozidla s technickými problémy za sebou závoj černého kouře.

Co je příčinou černého kouře vycházejícího z výfukového systému? Nejčastěji se jedná o poruchu vstřikovačů, které propouští hodně paliva. Může to také znamenat, že vozidlo má vyřazený filtr pevných částic.

Za černý kouř může být zodpovědné také vadné turbodmychadlo, netěsný sací systém nebo dlouhodobý chod motoru na příliš bohatou směs. Příčinou provozu s příliš bohatou směsí jsou obvykle problémy se snímači, které jsou zodpovědné za nastavení směsi vzduchu a paliva. Na vině může být lambda sonda nebo snímač množství nasávaného vzduchu.

Modrý kouř z výfukového potrubí

Co signalizuje modrý kouř z výfukového potrubí? Vzniká v důsledku spalování motorového oleje. Jaký je důvod? Nejčastěji se jedná o opotřebovaný motor (s velmi vysokým počtem najetých kilometrů), u kterého došlo k servisnímu opotřebení pístních kroužků nebo těsnění ventilů. Do spalovacích komor se tak dostává velké množství motorového oleje.

Zdrojem problému může být také opotřebované turbodmychadlo, které propouští motorový olej do stlačeného vzduchu směřujícího do válců.

Bílý kouř z výfukového potrubí

Jak jsme se zmínili na začátku textu, mnoho motorů může po nastartování několik okamžiků vypouštět bílý kouř z výfuku. Tento jev je bezprostředně po nastartování motoru způsoben vodní párou, která se dostává do výfukových plynů. Toto zabarvení výfukových plynů se objevuje na podzim a v zimě a mizí po několika desítkách sekund (případně může toto zabarvení výfukových plynů trvat, dokud se pohonná jednotka nezahřeje na provozní teplotu). Není na tom nic znepokojivého. Alarmujícím příznakem je, když vůz bílý nebo šedý kouř vypouští neustále.

Bílý, zapáchající kouř z výfukového potrubí (který lze označit za mírně kyselý) nejčastěji signalizuje spalování chladicí kapaliny, která se dostává do válců. Obvykle je v takovém případě dalším příznakem poruchy trvalý pokles hladiny chladicí kapaliny.

Jak se může chladicí kapalina dostat do spalovací komory? Přes vadné těsnění hlavy, přes vadný chladič motorového oleje (pokud je chlazen chladicí kapalinou), přes zkorodovaný chladič EGR ventilu nebo také přes poškozenou hlavu motoru.

Šedý kouř z výfukového potrubí

Šedý kouř z výfukového potrubí (spíše šedý než bílý jako v případě ztráty chladicí kapaliny) může být také způsoben příliš bohatou palivovou směsí.

Co by mohlo být příčinou? Například selhání některého ze snímačů, který je zodpovědný za nastavení směsi vzduchu a paliva. Nejčastějším zdrojem problému v benzinových motorech je lambda sonda. Dalším příznakem je zvýšená spotřeba paliva. Příčinou může být také vadný snímač teploty motoru. V tomto případě je dalším příznakem hasnutí motoru.

Intenzivní kouř z výfukového potrubí se zřetelným zabarvením je známkou poruchy

…nebo silného opotřebení motoru. V takovém případě by měl být vůz předán do autoservisu, kde provedou důkladnou diagnostiku a stoprocentně určí příčinu problému.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!