Jak je důležité zkontrolovat stav variátoru při výměně rozvodů?

9. října 2023, 12:01

Při pravidelné výměně rozvodového řemene, napínáků a vodního čerpadla je třeba vždy zkontrolovat funkčnost systému proměnného časování ventilů. Specialisté značky Airtex vysvětlují, proč se vyplatí variátor zkontrolovat a jaké příznaky naznačují, že je třeba jej opravit nebo vyměnit.

Rozvody

Jak důležitý je dobrý stav variátoru?

Typické rozvodové sady obvykle zahrnují řemen, vodicí kladky, napínák(y) a vodní čerpadlo. Pokud je daný motor vybaven proměnným časováním ventilů, jsou proměnné řemenice většinou nabízeny samostatně a často jsou k dispozici pouze u autorizovaných servisů. Mnoho řidičů vzhledem k vysoké ceně takového příslušenství odmítá jeho výměnu s tím, že jediným důsledkem bude zhoršený výkon, zvýšená spotřeba paliva nebo hluk zpod kapoty. V praxi může ponechání opotřebovaného variátoru vést k přetržení nového rozvodového řemene a na takovou závadu se záruka nevztahuje.

Při chodu motoru opotřebované proměnné řemenice obvykle vibrují, neustále mění fáze nebo se v některé poloze zablokují. V zásadě každá z těchto situací přetěžuje rozvodový řemen, což drasticky snižuje jeho životnost a v konečném důsledku vede k jeho přetržení nebo alespoň k přeskočení. Vibrující variátory vytváří vůli na řemenu, kterou napínák nemůže vyrovnat, ať už kvůli amplitudě kmitání, nebo proto, že napínák může být příliš daleko od místa, kde vůle vzniká.

„Je třeba si uvědomit, že všechny systémy korekce otevírání ventilů určitým způsobem dodatečně zatěžují rozvodový systém. U těch s řemenem je třeba tomu věnovat zvláštní pozornost. Doporučeným preventivním opatřením u ojetých vozů je zkrácení intervalu výměny rozvodů o 20-30 % a také povinné ověření stavu variátorů před montáží nové rozvodové sady,“ říká Sławomir Lewczuk, specialista firmy Airtex.

Jak nazývají různí výrobci systémy variabilního časování ventilů?

Rádi bychom při této příležitosti připomněli, k čemu se používají systémy s proměnným časováním ventilů, a rozluštili označení nejběžnějších z nich. Bez ohledu na to, zda je motor vybaven rozvodovým řemenem nebo řetězem, pevné spojení klikové a vačkové hřídele (vačkových hřídelí) neumožňuje variabilní řízení ventilů. Přesto má otevírání ventilů obrovský vliv na chod motoru. Výrobci využívají proměnného časování ventilů k optimalizaci parametrů motorů, čímž dosahují nižší spotřeby či vyšších výkonů.

Pro drobné změny v nastavení se do ventilového rozvodu instalují systémy fázování vačkové hřídele. Pomocí nich lze vačkovou hřídel dočasně zrychlovat nebo zpomalovat nezávisle na otáčkách klikové hřídele, čímž se mění časování ventilů. Jiné systémy také umožňují korigovat samotný zdvih ventilů. Přestože cíle konstruktérů jsou stejné, prakticky každý výrobce motorů vyvinul vlastní systém řízení časování, a dal mu své označení. Zde jsou ty nejoblíbenější.

MIVEC
MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve Timing Electronic Control System) je systém proměnného časování a zdvihu ventilů vyvinutý společností Mitsubishi.

MultiAir
MultiAir je systém řízení ventilů vyvinutý společností Fiat. Na rozdíl od svých konkurentů umožňuje současně řídit jak dobu otevření ventilů, tak i čas otevření. Navíc funguje zcela nezávisle prostřednictvím elektronicky řízených hydraulických zdvihátek.

Ti-VCT
Ti-VCT (Twin Independent Variable Camshaft Timing) je technologie řízení ventilů vyvinutá společností Ford.

VANOS
Vanos je systém vyvinutý společností BMW, který koriguje dobu otevření ventilů. V závislosti na motoru lze ovládat pouze sací ventily nebo sací a výfukové ventily.

Valvetronic
Valvetronic je rovněž systém BMW, často používaný společně s Vanosem. Tentokrát se jedná o korekci délky doby, po kterou zůstávají ventily otevřené.

VarioCam
VarioCam je systém řízení ventilů vyvinutý společností Porsche.

VTEC, i-VTEC
VTEC (zkratka pro Variable valve Timing and lift Electronic Control system) je systém proměnného časování ventilů pro motory Honda. Systém i-VTEC je jeho pokročilejší verzí.

VVT-i, Valvematic
VVT-i (zkratka pro Variable Valve Timing with intelligence) a Valvematic jsou systémy řízení ventilů v motorech Toyota.

VVEL
VVEL (zkratka pro Variable Valve Event and Lift system) je systém řízení ventilů vyvinutý společností Nissan.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!