Prodeje ojetých vozů rostou, trh prodejců se konsoliduje, vznikají autobazarové „speciálky“

28. ledna 2019, 14:57

V roce 2018 se v České republice podle údajů Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) prodalo více než 760 tisíc ojetých vozidel. Více než polovina z nich se prodala v autobazarech, jejichž počet však meziročně poklesl téměř o sedmdesát subjektů.

APPAA analýza“Podle našich zjištění a podle informací od některých prodejců, kteří ukončili svoji činnost, je nejčastějším důvodem odchodu z tohoto byznysu ohromný tlak zákazníků na velký výběr vozidel a další poskytované služby,” říká Petr Přikryl, předseda APPAA. Podle něj je aktuálně v České republice asi 380 autobazarů, které nabízejí alespoň 25 vozidel. “To je ale žalostně málo,” říká Přikryl a vysvětluje: „Dnešní klient chce vybírat z mnohem většího portfolia vozidel a tak nakonec skončí u nějakého většího prodejce. Podle našeho loňského průzkumu jsou lidé ochotní jet až 150 kilometrů za větším výběrem. Je to stejné jako u supermarketů. Ty přetékají zákazníky, zatímco malé obchůdky většinou bojují o přežití.”

Menší autobazary se proto podle Přikryla snaží najít mezírku na trhu a doplňovat nabídku vozidel o jiná než “mainstreamová” vozidla. Objevují se tak specializované autobazary na elektromobily, sportovní vozy, dodávky nebo třeba kabriolety. Tomu odpovídá i neklesající dovoz vozidel ze zahraničí, kterých bylo do ČR podle statistiky SDA dovezeno 177.117 kusů. Velká část z nich podle Přikryla pokrývá právě skladovou zásobu specializovaných autobazarů.

“Domníváme se, že i v letošním roce se bude trh s ojetými automobily výrazně segmentovat ve prospěch velkých prodejců. Ti menší, kteří nemohou v mainstreamové nabídce konkurovat, ať už nabídkou, cenami nebo doplňkovými službami, pravděpodobně skončí, nebo přesunou svoje aktivity do nějakého specifického segmentu,“ říká Přikryl.

Za pravdu mu dává například žádost o členství jednoho menšího prodejce, který se rozhodl prodávat ojeté vozy z období 1968 – 1989.

ZDROJ: Tisková zpráva Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR z.s. (APPAA ČR)

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!