Dovoz aut je v České republice 3x levnější a nesrovnatelně jednodušší než na Slovensku

30. června 2021, 9:45

Pokud chce Slovensko omladit vozový park, je načase, aby se proces dovozu ojetých vozů ze zahraničí výrazně zjednodušil. Největší překážkou zůstává především extrémně velká byrokracie při přihlašování aut. Potvrzují to první týdny fungování online marketplace Carvago, které stejně jako v ČR i na Slovensku za zákazníky řeší všechny úkony spojené s koupí ojetého vozu – včetně komplikovaného přepisu. Oproti tomu čeští zájemci o koupi vozu mají ideální příležitost osvojit si novou disciplínu v podobě nákupu ojetého vozu online.

„V ČR stačí navštívit technickou kontrolu a následně jít na úřad a auto přihlásit. Dokonce samotnou žádost o registraci lze podat na kterémkoli úřadě. Na Slovensku je celý proces mnohonásobně komplikovanější. I když mají obě země lhůtu pro schválení přihlášky 30 dní, na Slovensku celý proces trvá výrazně déle. Všechny kontroly i administrativní úkony se totiž dějí hned několikrát,” popisuje rozdíly Jakub Šulta, CEO online marketplace ojetých aut Carvago.com.

Rozdíl spočívá také v nákladech na přihlášení auta. Zatímco v tuzemsku vycházejí celkové náklady (technická kontrola a přihlášení vozidla) zhruba na 3.300 Kč, na Slovensku může částka narůst dokonce až na 110.000 Kč. I u vozu s výkonem do 80 kW vyjdou poplatky na více jak 9.000 Kč.

“To je téměř trojnásobek částky, kterou běžný motorista zaplatí v České republice. Výsledkem je, že na Slovensko přichází výrazně méně novějších ojetých aut a průměrný věk vozového parku zůstává stále vysoký. Zatímco na Slovensku je to 13,9 roku, v České republice 9,9 a v Rakousku dokonce jen 7,1 roku,” říká Jakub Šulta.

Čtyři body, které na Slovensku komplikují přihlašování ojetých aut

I když český a slovenský systém registrace vychází ze stejného základu schvalování aut pro provoz, za posledních téměř 30 let od rozdělení se praxe obou zemí výrazně změnila. Zatímco český systém se zjednodušil, ten slovenský se naopak zkomplikoval.

Tou první komplikací je dvojitá kontrola přes technickou kontrolu a kontrolu originality, která by se přitom dala udělat na jednom místě a za jeden poplatek.

Druhým bodem je překlad původního technického průkazu do slovenštiny i přesto, že údaje jsou na evropské úrovni standardizované a slovenský úřad si je může ověřit v evropské databázi.

Třetí překážkou je několik různých poplatků: místo jednoho poplatku za dovoz musí majitel zvlášť platit také recyklační poplatek, registrační poplatek, a ještě poplatek za vydání evidenčních čísel. Nemluvě o dodatečném poplatku za administrativní STK.

Čtvrtým limitujícím krokem je dvojitá návštěva úřadů: nejprve musí žadatel přijít na Dopravní úřad, kde mu vystaví prázdný technický průkaz bez údajů, a následně musí navštívit také policii, kde do dokladů doplní osobní údaje a vydají “značky”.

Dovoz starších ojetin vychází na Slovensku výhodněji než těch mladších

Zvláštní specialitou je registrační poplatek podle výkonu motoru a koeficient zbytkové hodnoty auta, který klesá s věkem vozidla.

“Tím se stává dovoz starších ojetých vozidel finančně výhodnější na úkor mladších. V době, kdy Evropská unie řeší podmínky nové emisní normy Euro 7 a existuje závazek zásadně snížit emise CO2 v příštích letech, napomáhá tento registrační poplatek dovozu starých aut s normami Euro 3 či Euro 4,” říká Jakub Šulta.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!