Bosch pracuje na stvoření čisté brzdy

21. června 2018, 11:34

Bosch už si nějakou dobu pohrává s myšlenkou vyvinout brzdový kotouč, který bude odolný proti opotřebení.

Bosch vyvíjí brzdový kotouč odolný proti opotřebeníJádrem inovace zůstává překvapivě stále klasický brzdový kotouč z šedé litiny – s několika zásadními vylepšeními. iDisc je například vysoce odolný proti opotřebení díky novým materiálům a technikám použitým při jeho povrstvení. Vedlejším přínosem jsou až o 90 % nižší emise částic oproti původnímu kotouči a třecí plochy jsou díky povrstvení odolné vůči korozi, což zvyšuje provozní bezpečnost. Zásluhou nového povrchu se brzdný výkon i při opakovaném brzdění téměř nesnižuje.

Odlití kotouče

Nejprve se odlévá brzdový kotouč. Materiál: šedá litina, tedy slitina železa s uhlíkem. Dobře odolává vysokým teplotám, dobře izoluje. Problém je opotřebení.

Opracování laserem

Následně se kotouč laserem vyčistí a zdrsní se jeho povrch. To je nezbytná příprava pro další vrstvu.

Galvanizace k vytvoření mezivrstvy

Při galvanizačním procesu se na kotouč nanese tenká vrstva. Ta chrání před korozí a snižuje pnutí.

Vysokorychlostní žárový nástřik wolframu

Při vysokorychlostním žárovém nástřiku (High Velocity Oxygen Fuel, zkráceně HVOF) je na podklad nanášena tvrdá vrstva karbidu wolframu. Materiál se zahřeje a vrstva je na kotouč nanášena rychlostí 2500 kilometrů za hodinu. Tloušťka vrstvy je pouhých 100 mikrometrů, tedy přibližně průměr dvou lidských vlasů.

Broušení, sušení a nanášení ochrany proti korozi

Broušení je klíčovým krokem, protože bez něj by kotouč nebyl hladký. Sušení a nanášení ochrany proti korozi je běžným výrobním postupem.

Více informací ke stažení Magazín Bosch 05/2018 ve formátu PDF.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!