Tlak v pneumatikách – nyní vždy pod kontrolou

8. listopadu 2018, 13:32

Od listopadu 2014 musí být všechny osobní automobily vybavené systémem kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS). Díky značce Philips můžou tuto velmi důležitou součást výbavy, která významně zvyšuje bezpečí, využít i majitelé starších vozidel.

Pokles tlaku v kolech má měřitelné dopady

Philips zařízení GoSure TS60i na měření tlakuKaždý výrobce automobilu, v závislosti na kategorii modelu nebo průměru užitých kol, udává hodnoty tlaku vzduchu v pneumatikách. Zpravidla si jich řidič všímá při evidentně viditelném poklesu tlaku, způsobeném například mechanickým proražením. Většina řidičů se domnívá, že k tomu úplně stačí sezónní výměna pneumatik, to znamená, že tlak je kontrolován pouze dvakrát do roka. Bohužel, to je velice mylný předpoklad.

„Mechanik pumpuje kolo na doporučenou hodnotu, avšak během každodenního provozu může docházet k pozvolnému poklesu tlaku. Má na to vliv jak technický stav disku, tak těsnost ventilu, a také styl jízdy řidiče. Každé najetí na obrubník nebo přejetí přes díru ve vozovce můžou mít v tomto případě obrovský význam,“ upozorňuje Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, výrobce a distributor automobilového osvětlení značky Philips. „Do provozu vozidla se to promítá rychlým opotřebením kol, ale také větší spotřebou a v otázkách bezpečnosti – problémem s udržením správné jízdní dráhy nebo prodloužením brzdné dráhy vozidla.“

Jak reálně omezit množství dopravních nehod?

Právě z tohoto důvodu se Evropská komise rozhodla k připsání systému kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS – Tire Pressure Monitoring System) na seznam povinné výbavy nových aut. Majitelé starších vozidel byli odkázáni na tradiční metody, tj. systematickou kontrolu s pomocí standardního tlakoměru. Ne vždy však je na to čas, znalost a manuální zručnost. A navíc, zařízení dostupná na benzínových pumpách často nejsou ve stoprocentním technickém stavu.

Takovým řidičům přicházejí na pomoc výrobci nabízející nezávislé řešení. V rámci letošního ročníku veletrhů Automechanika ve Frankfurtu nad Mohanem bylo jednou z novinek firmy Philips zařízení GoSure TS60i. Co je důležité, jeho montáž je velmi jednoduchá a nevyžaduje zásah do elektroinstalace vozidla.

TPMS k montáži do starších vozidel

Philips zařízení GoSure TS60i na měření tlakuSystém Philips GoSure TS60i se skládá ze čtyř ventilů a nevelkého přijímače s LCD displejem. Jeho montáž může provést každý mechanik, který má ve své dílně zařízení na výměnu pneumatik a vyvažovačku kol. Po připojení zařízení provede automatickou kalibraci v souladu s jednoduchou zásadou plug & play.

V každém ventilu Philips GoSure TS60i, kterým se nahradí tradiční ventil do disku, je zabudováno čidlo tlaku a teploty pneumatiky, což umožňuje provést velice přesné měření. Zdrojem napájení je nezávislá baterie, pro kterou výrobce udává životnost pět let, a tedy průměrnou dobu provozu sady pneumatik.

Informace jsou čidlem vysílány do bezdrátového přijímacího zařízení, které je možné umístit na čele palubní desky automobilu. Jeho zdrojem energie jsou zabudované solární panely napájející lithium-iontový akumulátor. Prováděné testy potvrdily jejich schopnost fungovat dokonce po třítýdenním stání v garáži. Není bezvýznamnou skutečností, že Philips GoSure TS60i automaticky přechází do režimu spánku, ve chvíli kdy je auto zaparkované (tzn. tehdy, kdy systém neregistruje po delší dobu otáčení kol.) Naproti tomu vystavování auta silnému slunečnímu záření nemá negativní vliv na plášť přijímače ani na akumulátor.

„Dalším kladem Philips GoSure TS60i je odhalení poklesu tlaku již o 0,1 baru! Takováto skutečnost – s odkazem na konkrétní kolo – je signalizována řidiči na displeji zařízení vizuálně i akusticky,“ dodává Wioletta Pasionek. „Díky tomu získává řidič aktuální informace, které nahrazují nutnost systematické kontroly manuálním tlakoměrem. Tímto způsobem je možné reálně zlepšit bezpečnost na cestách, vrátit vyčíslitelné finanční zisky a také získat vyšší komfort cestování.“

Soupravu Philips GoSure TS60i je možné nainstalovat v každém osobním automobilu a lehčí dodávce, ve které není systém TPMS zabudován z továrny. V jejím balení se nachází všechny nezbytné součástky a návody.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!