Philips GoSure ADR820 – Test Full HD kamery do auta

1. dubna 2019, 16:49

Je velmi nepříjemné, pokud máte poškozené auto, a ještě k tomu ne vlastní vinou. V takových případech je dobré mít s sebou pomocníka – záznamovou kameru do auta. I když to běžně neděláme, využili jsme možnost takové zařízení vyzkoušet. Otestovali jsme novinku značky Philips, dvoukanálovou autokameru ADR820.

Značka Philips je všem dobře známa. Aktuálně tento holandský výrobce elektroniky uvádí na trh kameru do auta pod označením ADR820, která přináší řadu inovací. Měli jsme tu možnost a Philips GoSure ADR820, včetně modulárních rozšíření, jako je GPS senzor a zpětná kamera GoSure RC20, vyzkoušet.

Philips GoSure ADR820, GPS senzor a zpětná kamera GoSure RC20

Parametry a základní vlastnosti kamery:

 • Nahrávky jsou zaznamenány v rozlišení 1080P (Full HD) při 30 FPS nebo 720P při 30 FPS
 • Širokoúhlý objektiv umožňuje nahrávání s úhlem záběru 140 °
 • Živé streamování videa díky vestavěnému WiFi modulu
 • Modulární kamera – rozšiřitelná o další příslušenství, jako je zadní kamera a GPS modul
 • Výstraha při únavě řidiče
 • Vestavěný 2,7″ displej
 • Obrazový senzor Sony s rozlišením 3,1 Mpx a objektivem se světelností f/1.8
 • Automatické nahrávání s datem a časovým razítkem

Obsah balení kamery Philips ADR820

 • kamera do auta Philips ADR820
 • držák s přísavkou pro čelní sklo
 • adaptér USB do zapalovače
 • propojovací USB kabel o délce cca 3,6 m
 • a průvodce rychlým startem

Philips GoSure ADR820

Uvedení do provozu

Uvedení do provozu je poměrně snadné a intuitivní, přestože manuál není v češtině. Ve výchozím nastavení je kamera připravena tak, aby mohla být uvedena přímo do provozu. Nejdříve je však nutné vložit paměťovou Micro SD kartu, která není součástí dodávky a musí se koupit dodatečně. ADR820 podporuje paměťové karty Micro SD třídy 10 o velikosti od 16 GB do 128 GB.

Kolik minut videa se vejde na paměťovou kartu u ADR820

Potom je možné držák kamery pomocí přísavky připevnit k čelnímu sklu. Je důležité upevnit kameru tak, aby nijak neomezovala výhled. Kamera se zajistí posuvným mechanismem, který umožňuje snadnou manipulaci, takže může být kdykoli jednoduše vyjmuta a přemístěna do jiného vozidla.

Nyní stačí připojit kabel k přístroji přes adaptér do zapalovače. Po otočení klíčku v zapalování by se měl přístroj Philips GoSure ADR820 automaticky zapnout a okamžitě zahájit nahrávání. Při prvním spuštění je nutné nastavit aktuální datum a čas.

Nahrávání

Kamera Philips GoSure ADR820 nabízí dvě možná rozlišení nahrávání díky vestavěnému senzoru CMOS společnosti Sony: 1080P Full HD (1920 x 1080 pixelů) nebo 720P HD (1280 x 720 pixelů). V obou režimech se ukládá maximálně 30 snímků za sekundu ve formátu h.264 (.MP4). Díky širokoúhlému objektivu se 140° záběrem zaznamenáte až tři jízdní pruhy, díky čemuž získáte dokonalý přehled o dopravní situaci.

Co se stane, když během jízdy dojde paměťová karta Micro SD? Nic se neděje, Philips GoSure ADR820 nahrává ve smyčce. To znamená, že jakmile je úložný prostor plný, nejstarší videozáznamy se přepíší.

Philips GoSure ADR820 má celkem pouze 4 tlačítka, takže je velmi snadné procházet menu a zapínat a vypínat nastavení. Nahrávky lze také prohlížet, mazat a chránit před přepsáním přímo z 2,7palcového LCD displeje. Aby nedošlo k rušení řidiče během jízdy, může být displej po určité době automaticky vypnut (10, 30 sekund nebo 1 minuta).

Další funkce

Kamera obsahuje 3-osý G-senzor, který v případě kolize detekuje pohyb vozidla a okamžitě spustí režim nouzového nahrávání. Tento záznam je posléze uložen na paměťové kartě a uzamčen, aby se zabránilo jeho přepsání. Funkce má celkem čtyři různé možnosti nastavení: „Low“, „Middle“, „High“ a „Off“.

Kamera také automaticky hlásí, když je paměťová karta vadná. To platí i pro chyby při nahrávání nebo při vložení nesprávné paměťové karty. Paměťovou kartu Micro SD je pak nutné znova naformátovat, což ale způsobí ztrátu dat.

Philips GoSure ADR820 má místo baterie super kondenzátor, který je bezpečnější, odolnější vůči vibracím a přehřátí. To ale bohužel znamená, že kamera musí být neustále připojena k zapalovači, aby mohla být napájena.

Aby se předcházelo únavě řidiče a hrozícímu mikrospánku, je kamera Philips ADR820 vybavena bezpečnostní funkcí, která pravidelně vydává varovné pípnutí a udržuje tak řidiče v bdělém stavu.

Příslušenství

Kamera Philips GoSure ADR820 je modulární kamera, která může být doplněna dalším příslušenstvím. Konkrétně zadní kamerou RC20 a GPS modulem GPS20.

Zadní kamera Philips RC20

Zadní kamera (RC20) je překvapivě malá. S rozměry přibližně 5,5 x 4,0 x 3,2 je to jen jedna třetina velikosti přední kamery. Zajišťovací šroub umožňuje nastavit konzoli v libovolném úhlu. Upevnění se pak provádí pomocí lepicí podložky na zadní okno. Součástí balení je dostatečný, 6 metrů dlouhý spojovací kabel. Kamera se ovládá přes Philips GoSure ADR820 a také záznamy se nahrávají na stejnou paměťovou kartu.

Snímky se nahrávají v rozlišení Full HD/1080P a velkorysém úhlu 120 stupňů. Je to velmi užitečné, ale potřebujete dvojnásobnou velikost uložiště. Proto doporučujeme použít dostatečně velkou paměťovou kartu při kombinaci přední a zadní kamery.

Skvělá je možnost zobrazení na LCD obrazovce přední kamery. Záznam se tak může použít nejenom při kolizi, ale také jako pomoc při parkování, ovšem bez měření vzdálenosti.

Trochu nepraktické se jeví uchycení pomocí lepicí pásky. Těžko říct, jak lehce půjde kamera případně sundat a jak dobře naopak bude držet v jiném autě. Pokud si ale dokoupíte také GPS modul, je tady možnost využít držák přední kamery, který budete mít prakticky navíc.

Uchycení zadní kamery Philips RC20

Modul GPS je upravený držák s přísavkou (lze ho použít také s přístrojem Philips GoSure ADR620). Kamera automobilu je normálně uchycena do držáku a připojena k modulu GPS pomocí samostatného kabelu. Napájecí zdroj je pak přiveden k modulu ze zapalovače. Souřadnice se zobrazují přímo na displeji, takže je snadné sledovat, kde se auto právě nachází.

Shrnutí

Díky dlouholetým zkušenostem firmy Philips je manipulace s kamerou a její montáž poměrně snadná. Uchycení pomocí přísavky s uzamykáním je jednoduché a stabilní, a i když kamera nemá menu v češtině, samotné spuštění je intuitivní a rychlé. Na začátku stačí nastavit datum a čas a pak už automaticky nahráváte. Volba upevnění držákem s přísavkou je velmi praktická, protože kameru lze použít s malým úsilím i v jiných vozech.

Vadit může napájení pomocí kabelu ze zapalovače, který je nutné někudy vést. Kdo ho nechce mít v prostoru kabiny, lze jej schovat za čalounění. To však zvládne jen hodně šikovný kutil nebo si na to sjednejte pomoc v autoservisu.

Rozšíření o další příslušenství je také velmi jednoduché. Držák s GPS modulem prostě vyměníte za původní. Zadní kamera se pouze s tou přední propojí kabelem. Zde může opět nastat problém s jeho vedením.

Kvalita obrazu kamery Philips GoSure ADR820 je za dne výborná. Vzhledem k automatické expozici a vyvážení bílé vypadá záznam opravdu kvalitně. Také za tmy je kvalita nahrávek velmi dobrá, automatické dolaďování obrazu skvěle funguje. Světlomety protijedoucích vozů nutí kameru provádět rychlé nastavení jasu a ostrosti.

Kvalita záznamu zpětné kamery (RC20) je až překvapivá. Poměrně malé zařízení snímá také ve vysokém rozlišení a snadno tak drží krok s přední kamerou. Obzvláště se nám líbí vložení obrazu do přední LCD obrazovky. Menší mínus je fakt, že na záznamech z obou kamer je trvale umístěné logo firmy Philips.

Celkově se nám kamera Philips GoSure ADR820 z hlediska provedení, montáže i funkčnosti velmi líbí. Pokud bychom měli hodnotit na stupnici od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší), tak si od nás díky menším nedostatkům kamera vyslouží známku 9.

Oficiální video firmy Philips:

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!