LED retrofity Philips v interiéru vozidla

7. dubna 2020, 12:08

Retrofity jsou mezi řidiči stále populárnější, a to navzdory skutečnosti, že jako zdroj vnějšího osvětlení ještě nejsou schváleny pro použití na veřejných komunikacích. Ale co LED žárovky určené pro interiér vozidla?

LED retrofity Philips

Retrofity jsou označením pro novou produktovou kategorii osvětlení vozidel. Jsou zkonstruovány na bázi halogenových žárovek, ve kterých byly vlákno, skleněná baňka a plnicí plyn nahrazeny miniaturní LED diodou. Proto mezi jejich silné stránky patří snadná instalace a všestrannost použití. Stačí totiž vyjmout doposud používanou žárovku a namontovat na její místo stejný typ retrofitu. U většiny modelů automobilů se jedná o výměnu 1:1. Pokud palubní počítač indikuje chybu, signalizuje vyhoření nebo je viditelné mihotání paprsku, je nutné mezi objímku LED žárovky a přívod elektřiny vložit malý adaptér CANbus.

Druhým, neméně důležitým rysem retrofitů jsou světelné charakteristiky. Nejnovější řešení, tedy již druhá generace – Philips X-tremeUltinon LED – se vyznačuje výkonnějším světelným paprskem až o 250 % (ve srovnání se zákonně požadovaným minimem) a barvou světla v řádu 5800 kelvinů (v současné době je uznávaný standard 3100 K). V praxi to znamená velmi dobré osvětlení při absenci oslnivého účinku pro ostatní účastníky silničního provozu.

„Montáží LED retrofitů snadno dosáhneme vizuálního efektu v podobě modernizace linie karoserie vozu. Takovou omlazující kúru lze provést i na automobilu, který má už pár let za sebou, od čehož je odvozen také název této řady žárovek. V současné době probíhá výzkum, jehož cílem je pro ně získat homologaci pro veřejné komunikace. Než k tomu dojde, můžete se o kvalitě a přínosech LED retrofitů přesvědčit výměnou halogenových žárovek uvnitř vozu,“ říká Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe ze společnosti Lumileds Poland, výrobce a distributora automobilového osvětlení značky Philips.

Široká škála retrofitů Philips odpovídá všem typům tradičních žárovek. Pro interiér vozidla to jsou LED T10 W5W a LED-Fest. Tyto druhy se pak dělí na další kategorie. Řada X-tremeUltinon gen2 obsahuje produkty s barevnou teplotou 4000, 6000 a 8000 kelvinů. Můžete pomocí nich dosáhnout rozmanitého spektra barev světla – a sice teplé žluté, chladné bílé a modré světlo jako u xenonových výbojek. Navíc je LED-Fest k dispozici v délkách 30, 38 a 43 mm.

Tyto dva typy retrofitů pokrývají téměř všechny světelné body uvnitř vozidla. Jedná se především o instalaci v potahu stropu, přihrádkách a kufru, na přístrojové desce a do funkčních spínačů. Všechny lze používat v souladu se zákonem. V případě výše uvedených závad je také řešením CANbus adaptér, ale model 5W.

„Jednou z běžných obav ohledně výměny halogenových žárovek za LED diody je jejich provozní teplota. V případě retrofitů Philips byly všechny typy vyvinuty se zřetelem na velmi efektivní odvod tepla. Každá dioda je speciální model Luxeon Altilon, který jsme vytvořili za účelem továrního vybavení automobilů. Díky tomu jsme dosáhli kvality, která zaručuje nejenom dlouhou životnost, ale i bezpečnost použití,“ dodává Wioletta Pasionek.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!