Nová chladicí kapalina v prvním plnění VW

24. dubna 2020, 11:17

V současné době probíhá změna předepsané chladicí kapaliny a jejího složení pro všechny nově vyrobená vozidla koncernu Volkswagen. Ten se odhodlal ke změně prvonáplně po dlouhých osmi letech experimentu s glycerinem z řepky.

Nová chladicí kapalina v prvním plnění VW

Volkswagen je bezpochyby automobilovým koncernem nejčastěji měnícím požadavky na chladicí kapalinu používanou pro první plnění jím vyráběných vozidel. Někteří jeho zákazníci možná ani nezaznamenali existenci kapaliny G13, ty horší autoservisy dokonce ještě běžně objednávají „Déčko – G12“, přestože tento typ byl již před 20 lety zrušen a nahrazen G12+, dodnes používanou v aftermarketu. Příčinou může být stále stejný požadavek na růžové (fialové) zbarvení tekutin G12+/G12++/G13/G12evo, jako by se nic významného nezměnilo.

Změna ve výrobě chladičů

V posledních letech byly známé občas se vyskytující potíže u vodních pump, nejčastěji těch nejmenších motorizací. Problémy se vyskytovaly jen u určité kombinace nemrznoucí směsi (jistého výrobce) a dodavatele vodní pumpy, přesto bylo nutné stahovat celé vybrané série vozidel.

Nejnověji předepsaná chladicí kapalina tak reaguje spíše na nový, revoluční způsob výroby chladičů pomocí tavných lepidel. Jedná se o kombinaci dvou odlišných hliníkových slitin (Al-Si a Al-Mn), které se po plátování/laminaci, očištění a odmaštění spojují tavidlem (KAlF4). Ohřevem dojde k tání Al-Si vrstvy a spojení obou komponent, poté se odstraňuje voda a oxidické vrstvy hliníku a vše je zakončené tlakovou kontrolou.

Protože je prokázaná zhoršená korozní odolnost současných kapalin G13 v přítomnosti výše zmíněného tavidla, bylo nutné reagovat novým složením nemrznoucích směsí. Fluoridy totiž urychlují rovnoměrnou korozi hliníku a změnou teploty chladicí směsi dochází k precipitaci hydratovaného oxidu hlinitého, oxidů křemíku a úsadám dalších látek.

Vývoj složení v chladicích okruzích

Většina požadavků koncernu VW často kopírovala nejnovější environmentální zjištění. Norma TL 774 jako jedna z prvních zakázala používání fosfátů, kvůli zvýšenému růstu řas ve vodních tocích, následovalo omezení přítomnosti aminů z důvodů jejich reakce s dusitany, za vzniku karcinogenních nitrosaminů. Pro kapalinu typu G11 pak byl zakázán obsah těžkých kovů jako možných inhibitorů koroze a toxických dusitanů – výborného ochránce proti kavitaci a důlkové korozi.

Další perzekuce ve složení nemrznoucích směsí u VW nastala přibližně v roce 1996. Odnesl to borax – jelikož je toxický pro reprodukci, a imidazol – inhibitor pro barevné kovy. V 21. století pak došlo i na jedovatý ethylenglykol, který byl u kapaliny G13 z části povinně nahrazen glycerinem, který je rostlinného původu a je snáze rozložitelný. Bohužel z tohoto kroku nyní VW udělal slepou uličku, jelikož nová kapalina podle normy TL 774 L jej již nevyžaduje. Naopak se předepisuje vyšší obsah inhibitorů koroze a zhořčovadla proti požití – bitrexu. Vše přitvrzuje nižší limit pro korozní úbytky podle normy ASTM D 1384. Finálem současných změn je nakonec několik nově předepsaných korozních testů, včetně oxidační stability v autoklávu, zkoušky speciálně vyvinuté pro novou chladicí kapalinu.

Pozná to zákazník?

Jde o jednu z nejvýraznějších změn v požadavcích na chladicí kapalinu vozidel koncernu VW vůbec. A přestože dvě starší kapaliny G12 a G12+, které jsou jinak na 99,9 % stejné, odlišovalo zbarvení červená/růžová, tekutiny G13 a G12evo jsou naprosto identicky barevné.

Vzhledem k omezené dostupnosti těchto informací pro aftermarket a servisní sítě tak hrozí, že do starších vozidel s chladiči vyrobenými pomocí tavidel, bude dolévána nemrznoucí směs ještě z minulého století (G12+), v lepším případě pak tekutina obsahující alespoň silikáty (G12++). Nová kapalina tak přináší řešení pro dřívější potíže s vodními pumpami a reaguje na novou technologii výroby chladičů.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Noname, 9. září 2020, 20:11 1 0

A jaké je označení té nové chladící kapaliny? To jsem se nedověděl.

Odpověď

RikoB12, 11. února 2021, 6:38 0 0

G12 Evo, nepletu-li se tak specifikace TL 774-L. Konkrétně to pro VW teď dělá Basf pod interním označením G65

Odpověď

Autor, 23. února 2021, 10:53 0 0

ANO G12evo, bohužel tento text neobsahuje tabulku z originálního článku, která by to vše ozřejmila. Ta je případně s celým textem zde: (odkaz)

Odpověď

Anonym, 3. června 2021, 11:26 6 0

Dobrý den Mohu vyměnit u Skoda octavia 1,9 tdi kapalinu G 12,za kapalinu G 13 děkuji jedná se o vůz z roku 2002.

Odpověď