Nové testovací a diagnostické zařízení, software a náhradní díly Bosch pro práci se všemi typy pohonných jednotek

26. září 2022, 11:30

Divize Bosch Automotive Aftermarket představila na veletrhu Automechanika 2022 širokou škálu inovací a novinek pro autoservisy. Díky nim mohou nezávislé a víceznačkové servisy provádět diagnostiku, údržbu a opravy i nejnovějších modelů vozidel efektivně a ve vysoké kvalitě. Nové testovací a diagnostické nástroje Bosch, vybavené nejmodernějšími měřicími metodami, umožňují testování v souladu s aktuálními legislativními požadavky.

„Ještě nikdy v historii automobilismu se servisy nemusely vyznat v tolika technologiích najednou. Dosud se musely především dobře orientovat ve spalovacích motorech – k nim se právě nyní přidávají nejrůznější hybridní pohonné jednotky a elektromotory. A brzy se přidají i palivové články. Bosch je pro servisy spolehlivým partnerem při řešení těchto všech obrovských technických výzev,“ řekl na veletrhu Automechanika ve Frankfurtu Rupert Hoellbacher, prezident divize Bosch Automotive Aftermarket.

Přesná a efektivní údržba současných i budoucích automatizovaných vozidel – nyní ještě rychlejší

Společnost Bosch vyvinula zařízení DAS 3000 pro přesné nastavení a kalibraci senzorů a kamerových systémů, které podporují moderní asistenční systémy řidiče ve vozidlech různých výrobců. To umožňuje přesnou kalibraci asistenčních systémů po servisních nebo opravárenských pracích. Časově nejnáročnějším procesem je nastavení cílové polohy, kdy se kalibrační zařízení přesně a správně propojuje s vozidlem v souladu se specifikacemi výrobce. ADAS One Solution je nový software, který zkracuje dobu potřebnou k tomuto úkonu o více než 50 % ve srovnání s běžnými metodami měření. Tento nový polohovací software, zabudovaný do diagnostického softwaru Esitronic společnosti Bosch, provádí uživatele procesem nastavení kalibrační desky pomocí grafických animací, které mu přesně ukazují cílovou a skutečnou polohu kalibračních desek kolem vozidla.

Společnost Bosch integruje do diagnostického softwaru Esitronic přístup k chráněným datům vozidel Ford, Porsche a Tesla

Pravidelné aktualizace diagnostického softwaru Bosch Esitronic 2.0 Online znamenají zejména pro nezávislé a víceznačkové autoservisy, že jsou nyní schopny efektivně a spolehlivě provádět servis a opravy i nejnovějších modelů vozidel. Společnost Bosch vyvinula standardizované řešení v podobě Secure Diagnostic Access (SDA), které umožňuje přístup k chráněným diagnostickým datům různých výrobců automobilů přímo z Esitronic 2.0 Online. To znamená, že servisy mohou nyní využívat svůj diagnostický software a licenci na diagnostiku řídicích jednotek také pro přístup k chráněným datům vozidel Ford a Porsche, bez ohledu na to, zda jsou data od automobilky na místě k dispozici. Mohou pak provádět práce na funkcích jako jsou asistenční systémy řidiče. Již před touto novinkou bylo možné používat Bosch SDA pro bezproblémový přístup k vozidlům Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth, Chrysler, Jeep, Dodge/RAM, Mercedes-Benz a Volkswagen Group.

Od srpna mohou navíc uživatelé Esitronicu získat pomoc při práci na vozidlech Tesla. Po nejnovější aktualizaci systému Esitronic lze modely Tesla S a X připojit k diagnostickému testovacímu zařízení Bosch prostřednictvím jeho rozhraní OBD, a to pokud má servis platnou licenci na diagnostiku řídicí jednotky. Další modely Tesla budou následovat.

Robustní, praktický tablet PC pro mobilní použití v servisu

Společnost Bosch vyvinula nástupce osvědčeného modelu DCU 100. Nová diagnostická řídicí jednotka DCU 120 nabízí vylepšené funkce a zdokonalenou technologii. Díky velké 11,6palcové obrazovce, resp. kapacitnímu dotykovému displeji se nový tablet PC velice snadno používá. K ovládání dotykové obrazovky stačí lehký dotyk prstu. Kvalitní zobrazení, které poskytuje velká obrazovka s rozlišením Full HD, navíc usnadňuje čtení obsahu softwaru pro servisy Bosch. Výkonný mikroprocesor zajišťuje spolehlivý provoz všech softwarových balíčků Bosch, jako je Esitronic nebo software pro testování a diagnostiku asistenčních systémů řidiče, Connected Repair, analýzu systémů vozidla a analýzu emisí. DCU 120 zvládá také funkce PassThru, které servisům umožňují načítat diagnostická data výrobců automobilů. Díky tomu je nový tablet PC připraven i na budoucí servisní aplikace a systémy. Výdrž baterie tabletu PC DCU 120 je zhruba pět hodin, což je dvakrát více než u jeho předchůdce. Spolu s robustní konstrukcí se stupněm krytí IP65 je tak zařízení Bosch ideální zejména pro mobilní použití.

Vysoká přesnost měření při testování emisí výfukových plynů pomocí čítače částic BEA090

Od 1. ledna 2023 musí být u všech vozidel s dieselovými motory splňujících normu Euro 6/VI prováděny pravidelné kontroly emisí výfukových plynů, při nichž se měří také počet částic ve výfukových plynech. Nový čítač částic Bosch BEA 090 plní tento úkol pomocí obzvláště přesné metody kondenzačního čítače částic, CPC. Doplňuje stávající analyzátory emisí Bosch, jako je například BEA 550. Metoda CPC je vhodná i pro budoucí přísnější metody měření pevných částic, a tedy pro dlouhodobé použití v servisech a zkušebnách. BEA 090 využívá pomocí Bluetoothu osvědčený software BEA PC pro spojení s analyzátorem emisí.

Úsporné testování vstřikovačů Common Rail

Nové emisní normy znamenají, že přesné testování a kalibrace vstřikovačů Common Rail instalovaných v moderních vznětových motorech je stále důležitější. Nové testovací zařízení Bosch DCI 200 pro jednotlivé vstřikovače Common Rail je dokáže přesně a spolehlivě testovat v osobních a užitkových vozidlech. Díky novému měřicímu systému lze navíc DCI 200 použít i k testování vstřikovačů vybavených nejnovějšími systémy řízení vstřikování, jako je řízení zavírání ventilů a řízení zavírání jehel. Kromě moderní měřící technologie se přístroj DCI vyznačuje efektivními a ergonomickými pracovními postupy a intuitivní koncepcí ovládání. Testování upnutého vstřikovače trvá méně než 15 minut.

Univerzální senzory tlaku v pneumatikách zjednodušují servisům a obchodníkům držení skladových zásob

Nový univerzální senzor tlaku v pneumatikách QUICK FIT je kompatibilní s více než 90 % všech vozidel v EU – a to pouze pomocí jednoho senzoru a čtyř komerčně dostupných variant ventilků. To znamená, že velkoobchodníci a servisy mohou obsloužit velmi velký podíl trhu s vozidly tím, že budou mít na skladě pouze čtyři druhy dílů pro výměnu vadných senzorů tlaku v pneumatikách. Pro programování senzorů QUICK FIT doporučuje společnost Bosch svůj nový programovací nástroj TPA 300, který byl vyvinut speciálně pro rychlou a jednoduchou konfiguraci univerzálních senzorů tlaku v pneumatikách pro konkrétní vozidlo. Díky pravidelným aktualizacím softwaru pro funkce zařízení zahrnujícím vozidla a senzory budou mít servisy s nástrojem TPA 300 vždy aktuální informace.

Nový stěrač čelního skla s integrovanou funkcí rozprašování

Společnost Bosch představuje Aerotwin J.E.T Blade, nový stěrač čelního skla s tryskami integrovanými do stírací lišty. Výsledkem je lepší stírání bez obtěžujícího zamlžení, a tím také lepší výhled a větší bezpečnost jízdy. Řada modelů značek Ford, Mercedes-Benz, Tesla a Volvo je vybavena stíracími lištami s integrovanou funkcí rozprašování již ve výrobě. Pro tyto vozy je nyní k dispozici nová stírací lišta Bosch Aerotwin J.E.T.

Kabinový filtr FILTER+pro pro čerstvý a čistý vzduch ve vozidle

Společnost Bosch nyní pokrývá svým rozsáhlým portfoliem kabinových filtrů pro trh s náhradními díly – od standardních a uhlíkových až po nově vyvinutý filtr FILTER+pro – trh 96 % všech vozidel v Evropě. U elektrických a hybridních vozidel je pokrytí trhu rovněž velmi vysoké, a to 93 procent. Společnost provedla další významná vylepšení osvědčeného filtru FILTER+. Nový FILTER+pro, který do konce roku 2023 nahradí v sortimentu svého předchůdce, si poradí nejen s alergeny, pyly, jemnými částicemi, škodlivými výpary a bakteriemi, ale účinně bojuje také proti virům a plísním. Kromě toho, že kabinové filtry zajišťují čistší vzduch ve vozidle, a tím i zamezují mnoha alergickým reakcím, snižují také zamlžování oken a minimalizují množství usazenin na vnitřní straně čelního skla, které mohou přispívat k oslňování.

Multifunkční nabíjecí kabel pro všechna elektrická vozidla

Pro řidiče elektromobilů a hybridních vozů je to častý problém – v kufru musí mít dva různé kabely podle toho, zda dobíjejí v domácí 230V zásuvce nebo na dobíjecím místě na cestě. Nový nabíjecí kabel Bosch Flexible Charging Cable je vhodný jak pro nabíjení z domácí zásuvky (pokud není k dispozici nabíječka wallbox), tak z dobíjecí stanice na trase. Protože je řídicí a bezpečnostní technologie integrována v konektorech nabíjecího kabelu, není potřeba žádná další kontrolní skříňka. Už jen díky tomu se hmotnost kabelu sníží o 40 procent. Flexibilní nabíjecí kabel pro plug-in hybridní a elektrická vozidla dále rozšiřuje portfolio elektromobility Bosch.

Plánování, rezervace a správa technických školení na nové internetové platformě společnosti Bosch

Řešení Bosch Automotive Training Solutions, které společnost Bosch vyvinula pro všechny trhy po celém světě, nyní ve svém standardizovaném webovém provedení poskytuje autoservisům moderní a snadno ovladatelný nástroj pro správu školení. Servisy mohou například pomocí Bosch Automotive Training Solutions vytvářet přehledné plány školení pro všechny zaměstnance, spravovat technické kurzy v učebnách ve školicích střediscích Bosch a rezervovat e-learningové kurzy a místa v online kurzech. V budoucnu budou na stránkách Bosch Automotive Training Solutions přístupné certifikáty o absolvovaných školeních a také veškeré faktury za školení zakoupená online.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!