Česká republika se přidala k zemím, kde jsou legální LED retrofity Philips

20. února 2023, 12:53

Česko se připojilo k seznamu států EU, které připouštějí bezpečné a ekologické LED retrofity značky Philips. Stejně jako Rakušané, Chorvati, Francouzi nebo Němci budeme moct využívat řešení, které výrazně zlepšuje noční viditelnost.

Počet zemí, kde je povolena výměna tradičních halogenových žárovek v ojetých automobilech za tzv. retrofity využívající technologii LED, se každým rokem zvyšuje. Jejich výhodou je lepší kvalita světla, mnohem delší životnost a ekologické aspekty – retrofity není třeba tak často vyměňovat jako klasické vyhořelé žárovky a neobsahují škodlivé plyny (halogeny).

Mezi země EU, kde je používání retrofitů na veřejných komunikacích legální, patří Německo, Rakousko, Chorvatsko a Francie. Vzhledem k tomu, že montáž retrofitů do světlometů, které byly předtím navrženy výhradně pro halogenové žárovky, představuje určitou formu přestavby, vytvořily příslušné úřady v jednotlivých zemích seznamy konkrétních modelů, u nichž byly tyto výměny testovány a schváleny. Za legální se považují retrofity pouze od dvou výrobců – jedním z nich je právě Philips.

Stojíme v čele

Jako první se začalo zabývat otázkou používání žárovek typu LED retrofit Německo. Zákon vyšel vstříc očekáváním ekologů, řidičů i státní správy. Komplexní německý testovací program provedený ve spolupráci s TUV Rheinland velmi rychle potvrdil vysoký výkon nové LED žárovky Philips, což vedlo k jejímu schválení německým Spolkovým úřadem pro motorovou dopravu (KBA). Osvědčení o schválení „ABG“ udělil KBA na základě vnitrostátního předpisu § 22a StVZO, který umožňuje používání na vybraných modelech vozidel. Obdobnou cestou se vydaly Rakousko a Chorvatsko. Připojením se k této skupině společně s Francií dokazujeme, že jsme jako země otevřeni nejmodernějším technologiím, zejména v oblasti automobilového průmyslu. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že mnohé evropské státy v této otázce stále otálejí a některé ji dokonce zjevně přehlížejí.

Retrofity Philips

Retrofity Philips – klíčové údaje

Díky speciální konstrukci se retrofity Philips dokonale hodí do mnoha stávajících světlometů bez nutnosti použití adaptérů nebo spojovacích kroužků. Integrovaná elektronika má kompaktní rozměry, takže je instalace snadná i pro kutily a mechaniky, a to i ve stísněných prostorách – stačí zapojit a zapnout.

Po montáži poskytují retrofity Philips Ultinon až o 230 % jasnější světlo, než je zákonem požadované minimum pro halogenové žárovky. Studený bílý světelný paprsek s barevnou teplotou až 5 800 kelvinů zvyšuje viditelnost, takže mají řidiči lepší výhled, a LED čipy, které společnost Lumileds vyrábí také pro trh OEM pro přední výrobce automobilů (OEM Lumileds), přinášejí dokonalou kresbu paprsku, který při svícení neoslňuje ostatní účastníky silničního provozu.

Philips Ultinon Pro6000 H7 a H4-LED mají také delší životnost, a to až 3.000 hodin. K dlouhodobé spolehlivosti přispívá moderní technologie AirBoost a vestavěný ventilátor pro aktivní chlazení.

Více informací o montáži a správném využití LED retrofitů najdete na webových stránkách Philips Automotive. Tam je také seznam vozů, pro které lze LED retrofity Philips využít.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Scarabeus, 27. února 2023, 20:07 0 0

Potřeboval bych H11 :(

Odpověď

Jirsa, 28. února 2023, 6:29 1 0

Životnost až 3000 hodin? Nechybí tam ještě jedna nula.

Odpověď