Technické řešení pro dosažení dokonalosti: MEYLE HD řeší problémy s hlučnými rameny zavěšení u vozu Tesla

26. července 2023, 15:23

Úsilí vynaložené na vytvoření jednoho z technologicky nejvyspělejších elektromobilů na světě je ohromující a inženýři společnosti Tesla, kteří vyvinuli Model 3 a Model Y, by na sebe měli být náležitě hrdí. Měli by však také smeknout klobouk před týmem inženýrů společnosti MEYLE HD, který tyto vozy ještě vylepšil. 

Rameno MEYLE HD pro vozy Tesla

Elektromobily, jako je Tesla Model 3 a Model Y, slibují pohodovou jízdu bez většího hluku. Když se však místo toho setkáte s nepříjemným skřípáním a vrzáním, mohou si řidiči začít rychle stěžovat. 

Bez zvuků motoru, které by je maskovaly, se hluk z odpružení vycházející z horních ramen může rozléhat po celé kabině pro cestující.  

V současné době je tímto problémem postiženo více než 700.000 vozidel Tesla po celém světě, což může vyvolat dojem, že tato vozidla připomínají spíše povoz Conestoga než špičková moderní vozidla.  

Problém se dá přitom jednoduše identifikovat. Přímo na ramena zavěšení totiž v rozích přední části vozidla stéká voda z čelního skla. Vzhledem k tomu, že originální ramena jsou tvořena kompozitním dílem z plastu a oceli a byla navržena s nedostatečnou ochranou proti vlhkosti, může plastový výlisek prasknout nebo se odlupovat, a to způsobuje pronikání vody do kulového čepu, což nakonec ovlivňuje životnost dílu a ve vzácných případech dokonce snižuje přesnost řízení. 

Rameno MEYLE HD pro vozy Tesla
Vlevo originál Tesla, vpravo rameno MEYLE

Přestavba originálního ramene

Řešení problému bylo náročnější. Jedinou šancí, jak vyřešit netěsnost a hlučnost tohoto originálního ramene zavěšení Modelu 3, bylo znovu vyvinout jeho zcela novou verzi.  

Inženýrský tým MEYLE vyrobil prototyp s novým designem a provedl zvukovou zkoušku. Na rozdíl od původního dílu Tesla je rameno zavěšení MEYLE vyrobeno z vysokopevnostního kovaného hliníku, což snižuje hmotnost a zvyšuje stabilitu. Samotný kulový čep má větší průměr než původní díl a dokáže rozložit síly na větší plochu. To je vzhledem k velkému a častému zatížení, kterému jsou vysoce výkonná vozidla vystavena, pro odolný náhradní díl zásadní. Ještě důležitější však je, že konstrukce upouští od použití krimpování, což zabraňuje pronikání vody do HD ramene a eliminuje tak zdroj skřípavého zvuku.  

Možnost držet v ruce první prototyp poté, co byla identifikována slabina, prozkoumány její příčiny a provedeny vývojové a inženýrské práce a nespočet testů, je pokaždé výjimečným okamžikem – zejména u prémiového vozu, jako je Tesla. Koneckonců právě kvůli takovým okamžikům se každý den snaží inženýři MEYLE dělat vše, co je v jejich silách. 

Obecně se společnost MEYLE a její technický tým vždy zaměřují na podporu distributorů dílů, autoservisů a v neposlední řadě i koncového spotřebitele při hledání nejlepšího možného nebo chytrého řešení pro opravu jakéhokoli systému řízení a zavěšení. V některých případech, jako například u ramene zavěšení Tesla, nemůže firma poskytnout jednoduché řešení, aniž by se musel vyměnit celý díl. Na druhou stranu pro některé aplikace MEYLE nabízí sady pouzder pro přední a zadní nápravu. Místo výměny kompletního ramene nebo nosníku zadní nápravy může automechanik použít jednotlivá pouzdra. 

Tyto sady obsahují speciální montážní materiál potřebný pro každou opravu a jsou jedním z nejlepších produktů, pokud jde o chytrá řešení oprav. 

Tato aftermarketová řešení jsou někdy nedokonalá, protože výrobci pro OE ne vždy dělají věci správně hned napoprvé. To je normální a může se to stát, jak jsme se s tím setkali například u ramene zavěšení vozu Tesla Model 3. V současné době se na trhu setkáváme s tím, že mnoho automobilek používá u svých elektromobilů konvenční komponenty řízení a zavěšení, jako jsou gumová nebo hydraulická pouzdra, ačkoli jsou ve skutečnosti vyrobeny pro vozidla se spalovacím motorem. Vzhledem k vyšší hmotnosti elektromobilů mají tato pouzdra – nebo obecně součásti zavěšení – tendenci rychle selhávat, zejména při brzdění a akceleraci. 

HD = Vysoká odolnost

Výborné konstrukční znalosti týkající se hluku, vibrací a drsnosti umožňují díky MEYLE HD řešit nepochopené problémy při servisu dnešních vozidel vhodnými řešeními. 

Dalším aspektem, který bývá často špatně chápán, je, že název MEYLE HD neznamená heavy-duty (pro těžká užitková vozidla), ale vysokou odolnost. To v praxi obnáší, že kromě řešení pevnostních požadavků vozidla dbá MEYLE také na komfort, který díly nabízejí. To se týká nejen řízení a zavěšení, ale také brzd, převodovky, pérování a horního uložení.  

Na základě historie firmy MEYLE, která vznikla v Jižní Americe, kde zakladatel společnosti narazil na nedostatky náhradních dílů v tomto regionu pro své vlastní závodní vozy, je řešení „lepší náhradní díly“ v DNA této společnosti.  

MEYLE tyto díly nabízí se čtyřletou zárukou (www.meyle.com/guarantee) a bez jakýchkoli omezení. Podle názoru firmy tato záruka plně spadá do rámce udržitelnosti, aby lidé mohli udržet auta déle v provozu, protože je udržitelnější provozovat stávající vozidlo než kupovat nové. Udržitelnost bere MEYLE zcela vážně, proto jsou díly řízení a zavěšení MEYLE HD od června 2022 první klimaticky neutrální produktovou řadou na aftermarketu. Společnost také plánuje, že do roku 2030 bude klimaticky neutrální celá její produktová řada. 

Rozdílné potřeby, rozdílná řešení

MEYLE dbá na to, aby vozidla byla co nejtišší, a proto nabízí širokou škálu dílů řízení a zavěšení pro plně elektrická vozidla i hybridy. V portfoliu MEYLE eSolutions je 1.500 dílů, z toho 600 dílů řízení a zavěšení speciálně pro elektromobily.  

Kromě toho firma MEYLE vyvinula řešení pro mnoho nejoblíbenějších asijských a evropských vozidel, především pro německé značky. Celkem MEYLE nabízí více než 1.600 produktů HD v oblasti řízení a zavěšení, hnacího ústrojí a chlazení a pokračuje ve vývoji řešení pro závodní vozy. 

Vývoj správného řešení pro globální zákazníky může být náročný, protože důvod není vždy zřejmý. Co je příčinou předčasného selhání těchto dílů? Je to způsob, jakým řidiči s vozy zacházejí? Je to konstrukcí vozidel? Jsou to podmínky prostředí? Ve skutečnosti je to víceméně směs všeho.  

Samozřejmě můžete navrhnout a vyvinout sebelepší součástku, ale vždy se najde řidič, který ji dokáže zničit. Řidič je vždy dílkem skládačky, ale trvanlivost vychází také z podmínek na silnici. Vozidlo, které jezdí každý den někde po pralese, se samozřejmě nedá srovnávat s autem, které popojíždí v dopravní zácpě v New Yorku.  

Vášeň pro řešení problémů

Existuje samozřejmě mnoho různých důvodů, proč se díly předčasně porouchávají. Kde však najít podrobnosti o řešeních, která je nutné vyvinout? Mnozí pracovníci ve společnosti MEYLE jsou srdcem nebo vzděláním technici a mají vášeň pro řešení problémů.  

Kromě toho jsou aktivní na fórech a spolupracují se čtenáři odborných časopisů. Lidem z MEYLE se ozývají spotřebitelé, kteří se na ně obracejí prostřednictvím sociálních sítí nebo e-mailem, sdělují jim svůj problém a ptají se, zda už mají řešení nebo zda se tím budou zabývat. 

Stefan Bachmann, vedoucí oddělení Steering & Suspension, MEYLE HD k tomu dodává: „Abych byl upřímný, v mém týmu řízení a zavěšení jsme velmi nadšeni, když se nám ozve někdo z naší cílové skupiny. Stejně jako v případě ramen zavěšení Tesla, kdy jsme našli problém, vyvinuli jsme inovativní díl, provedli jsme testy, vyrobili prototypy a absolvovali jsme tisíce kilometrů zkušebních jízd.“ 

Stefan Bachmann, vedoucí oddělení Steering & Suspension

Vyvinout produkt však není vše. Marketingový tým pak přichází s propagací výrobku na trhu, aby podpořil jeho prodej. Výsledek: rameno zavěšení MEYLE HD pro Teslu Model 3 a Y je náhradní díl s nejrychlejším uvedením na trh v historii MEYLE. Ostatně marketingový tým nedávno obdržel za nové rameno MEYLE HD prestižní ocenění B2B od německého Spolkového marketingového klubu (Bundesverband Marketing Club) v kategorii: „PR, Content & Influencer Marketing“. 

S produkty, jako je HD rameno zavěšení pro Teslu Model 3 a Model Y, MEYLE i nadále prokazuje své odborné znalosti v oblasti elektromobility. Rozsáhlé portfolio MEYLE pro vozidla s elektrickým pohonem se od roku 2019 již ztrojnásobilo, přičemž toto tempo bude i nadále pokračovat. 

S více než 3 300 produkty pro hybridní a elektrická vozidla ve své nabídce MEYLE opět dokazuje, že jako spolehlivý partner dokáže se svými odborníky vždy najít vhodné a inovativní řešení, ať už se jedná o spalovací motor nebo elektromobil. Protože se řídí svými principy! 

Více informací naleznete na adrese MEYLE.com. 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!