Tradiční motoristické veletrhy v čase pandemie – výsledky průzkumu

14. února 2022, 15:46

V roce 2022 bude pořádání automobilových veletrhů a dalších velkých oborových akcí nadále obtížné. Co si o tom myslí profesionálové, kteří prodávají autodíly a provozují autoservisy? Co je motivuje k účasti na takových akcích? Jak hodnotí online školení? Nyní vám přinášíme informace, které jsme získali od více než 600 účastníků průzkumu z 9 evropských zemí.

Tradiční veletrhy vs. veletrhy online – názory účastníků

Virtuální veletrhy se měly stát alternativou k motoristickým výstavám pořádaným ve velkých halách během pandemie. Ukazuje se však, že naprostá většina účastníků trhu se domnívá, že tento typ akce nemůže tradiční veletrhy nahradit.

Mohou virtuální veletrhy nahradit tradiční?

Místo účasti na online veletrhu by se dotázaní raději zúčastnili tradiční verze. A to i přes problémy s pandemií je v průměru až 87 % dotázaných ochotno zúčastnit se tradičního veletrhu. V České republice to bylo dokonce 90 % respondentů.

Zúčastnili byste se tradiční motoristické výstavy?

Co motivuje lidi z oboru k účasti na veletrzích? Naprostá většina z nich přistupuje k těmto událostem profesionálně. Více než zábavu nebo možnost setkat se s přáteli oceňovali respondenti možnost seznámit se s novinkami na trhu a technickými inovacemi (v průměru 31 % ve všech sledovaných zemích) a osobní kontakt se zástupci výrobců a distributorů (48 %).

Tyto závěry potvrzuje i šéf marketingu společnosti SAG CZ Ralf Kiesenbauer. „Opravdový veletrh dělají právě osobní setkání a možnost diskutovat je nenahraditelná. Proto jsme na červen naplánovali další ročník oblíbeného veletrhu dodavatelů náhradních dílů a garážového vybavení. Na SAG EXPO 2022 chceme profesionálům z oboru ukázat naši úzkou spolupráci s dodavateli a představit novinky a trendy v opravárenství i v nabídce náhradních dílů. A předběžné reakce z trhu jsou velmi pozitivní. Takže doufáme, že 11. června se na výstavišti PVA Praha Letňany s mnoha našimi zákazníky opět osobně potkáme,“ uzavírá Ralf Kiesenbauer.

Malé regionální výstavy vs. velké národní veletrhy

V době pandemie je pořádání velkých veletrhů v tradiční podobě velmi obtížné. Alternativou mohou být menší, místně organizovaná oborová setkání. Během pandemie tyto typy akcí získávají na popularitě, ale většina respondentů nevidí šanci, že by mohly nahradit velké národní veletrhy.

Mohou regionální výstavy nahradit velké národní veletrhy

Technická školení online vs. tradiční školení na místě

Zeptali jsme se také odborníků z motoristické branže, jak hodnotí význam online technických školení – zda mohou nahradit tradiční školení. Hodnocení spočívalo v přidělení bodů od 1 do 10. Většina respondentů dávalo nízké body, což znamená, že nepovažují online školení za plnohodnotnou náhradu za nedostatek příležitostí pro školení v učebnách. Navzdory velkému úsilí firem poskytující školení byl průměrný výsledek ve všech zemích pouze 4 body z 10 možných.

Technická školení online tradiční nenahradí

Podobně situaci vnímá také Ján Pančík z technického oddělení společnosti SAG CZ, který je jedním z hlavních pořadatelů a koordinátorů odborných seminářů. „Pořádání oborných technických školení k prodeji náhradních dílů neodmyslitelně patří, protože neustále doplňovaní znalosti a získávání nových informací je pro automechaniky velice důležité. Důkazem byl i výrazný nárůst zájmu o různé formy on-line kurzů a odborných seminářů v době, kdy osobní setkávání bylo složité, nebo zcela nemožné. Tzv. webináře přinášejí řadu výhod, včetně toho, že si je zájemce může pustit kdykoliv podle svého času. Přesto se ale řada mechaniků zajímá o obnovená tradiční školení. Osobní kontakt se školitelem prostě zcela nahradit nelze. Stejně jako možnost si předváděnou techniku rovnou vyzkoušet. Výhody on-line formy se ukazují především u povinných zákonných školení jako jsou školení řidičů či bezpečnosti práce.”

Výsledky našeho průzkumu lze shrnout do několika slov – aftermarket potřebuje ke svému správnému fungování přímé kontakty mezi svými účastníky. Nedostatek oborových akcí nebo školení v tradičním vzorci vnímá většina odborníků bez ohledu na věk jako negativní jev. Tak snad se již brzy setkáme!

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!