V Massachusetts lidé rozhodli o svém právu na svobodnou volbu při opravě vozu

9. listopadu 2020, 16:32

Americký stát Massachusetts je známý mimo jiné díky pořádání referend o otázkách důležitých pro občany. Obyvatelé tohoto státu právě hlasovali o svém právu na přístup a volné nakládání s technickými údaji o vozidlech.

Obyvatelé Massachusetts mohou spravovat svá data o vozidle

U příležitosti prezidentských voleb se v Massachusetts konalo referendum, ve kterém byli obyvatelé dotázáni na dvě důležité otázky týkající se místní legislativy. V jedné z nich šlo o přístup k údajům generovaných auty. Obsah referendové otázky zněl: „Jste pro to, aby byl majitelům automobilů umožněn přístup a právo sdílet data generovaná během provozu vozidla s nezávislými autoservisy?“ 75 % hlasujících se vyslovilo „ano“.

Přijetí zákona zajišťuje, že majitelé automobilů v Massachusetts budou moci kontrolovat data přenášená jejich vozidlem prostřednictvím telematiky. Toto referendum také znamená, že majitelé automobilů budou moci sdílet údaje potřebné k provádění oprav přímo se svými oblíbenými opraváři, včetně nezávislých. Toto je jasné vítězství americké koalice Právo na opravy, sdružující tisíce nezávislých servisů a samotných majitelů automobilů, kteří prokoukli taktiku „zastrašování zákazníků“ výrobců vozidel (ztráta záruky, přístup k určitým funkcím automobilu, atd.). Takže pokud jde o opravy automobilů, rozhodli se obyvatelé Massachusetts jednoznačně pro volnou soutěž.

Každý stát v USA má svůj vlastní právní systém. Rozhodnutí voličů v Massachusetts by však mohlo vytvořit precedens, což by povzbudilo další státy, které dosud nepřijaly podobné prozákaznické předpisy. Ty by pak výrobcům ukládaly povinnost sdílet údaje generované vozidly se svými majiteli.

Moje auto – moje data – můj výběr

Zatímco majitelé vozidel v USA získali přístup k údajům shromážděným vozidly prostřednictvím referenda, v Evropě o tom rozhodují úředníci na úrovni EU. Většina evropských řidičů navíc neví, jaké údaje jejich vozidla generují, kdo je shromažďuje a jak je může používat. Tato nevědomost také silně ovlivňuje rozhodování, které by mělo být trvalou a nedotknutelnou součástí základních práv spotřebitelů. Jedním z takových práv je vědomá a dobrovolná volba autoservisu, kde bude vůz servisován a opravován.

V Evropské unii stále není regulována otázka přístupu k údajům generovaným auty a jejich používání. Zatímco platné předpisy uvádějí, že tyto údaje jsou majetkem vlastníků automobilů, ti k nim však nemají ve skutečnosti přístup. Bude jim tento přístup v případě potřeby udělen? Záleží pouze na dobré vůli provozovatelů systémů, tedy v praxi výrobců vozidel. V jejich zájmu je však spíše to, aby si údaje ponechali pouze pro sebe, aby v budoucnu vyloučili nezávislé provozovatele z poskytování servisních služeb. V takové situaci by vlastníci automobilů byli odsouzeni k provádění oprav pouze v autorizovaných servisech, které by v této oblasti získaly monopol a mohly by si diktovat ceny.

Proto je velmi důležité pamatovat si slogan „Moje auto – moje data – moje volba“ a šířit mezi řidiči informace týkající se telematiky, například při návštěvě vašeho autoservisu. Jedině důkladnou osvětou se dá zabránit výrobcům automobilů v monopolizaci trhu v této oblasti. Jedná se o problém, o kterém je nutné mluvit.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!