Už nikdy žádný elektromobil – studie ověřila názor mnoha řidičů

24. června 2024, 9:03

Elektromobily ovládnou trh? Ukazuje se, že mnoho řidičů těchto vozidel může mít na tuto otázku zcela odlišný názor. Byl proveden průzkum, jehož výsledek vás možná překvapí.

Průzkum mezi majiteli elektromobilů

Společnost McKinsey & Co provedla velmi zajímavý průzkum mezi řidiči elektromobilů. Otázka zněla: Bude i váš příští vůz na elektrický, nebo spalovací pohon? Ukázalo se, že velká část amerických majitelů vozů “se zástrčkou” nehodlá již znova takový vůz kupovat.

Nabíjení elektromobilu

Odpovědělo takto 46 % dotázaných, tedy téměř polovina. Ve světě byl trend poněkud odlišný, podobnou odpověď uvedla necelá třetina řidičů. Nicméně i tento výsledek může být pro odvětví elektromobility poněkud šokující.

Důvod? Dalo se to očekávat.

Problémem pro řidiče není samotný způsob jízdy elektromobilem, zprávy zaplavující média o různých požárech, jejichž hašení trvá déle než u spalovacího vozu, nebo dokonce ekologické problémy spojené s výrobou baterií. Spotřebitelé z celého světa uvedli, že hlavním důvodem nespokojenosti je infrastruktura, která stále není příliš rozvinutá. To vede k potížím při dalších cestách a zbytečnému stresu.

To ale není vše. Studie přinesla i další zjištění.

Společnost McKinsey & Co zkoumala tuto oblast trochu šířeji. Ukázalo se, že celých 21 % dotázaných z celého světa nikdy nechce na elektromobil přejít. Pouze 33 % z těchto 21 % má obavy z infrastruktury: 2/3 uvádějí jiný důvod.

Vzhledem k pesimistickému postoji celkové výsledky překvapivě ukazují, že o koupi elektrifikovaného vozu uvažuje o něco více řidičů než v roce 2022. Až 38 % dotázaných uvedlo, že při příští změně svého vozu zváží koupi plug-in hybridu nebo elektromobilu. Před dvěma lety to bylo 37 %. Růst je pomalý, ale znatelný.

Průzkum ukázal, že spotřebitelé na celém světě mají na toto téma velmi rozdílné názory. To může souviset s regionálními regulačními podmínkami, dynamikou zavádění a rozvoje této technologie (a infrastruktury), dodavatelskými řetězci nebo dokonce mzdami a cenami.

Průzkumu se zúčastnilo 30.000 spotřebitelů z 15 zemí, na které připadá 80 % celosvětového prodeje elektrifikovaných automobilů. Ti odpovídali na přibližně 200 otázek. Průzkum se opakuje každé dva roky, takže další je naplánován na rok 2026.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!