Jak řídit bezpečně v silném dešti

12. října 2017, 11:50

V okamžiku, kdy prší, jsou zásadní dva faktory: jízdní rychlost a stav pneumatik. Pokud je silnice plná vody a vaše pneumatiky jsou opotřebené, ze všeho nejdřív je třeba snížit rychlost jízdy.

Dávejte si pozor na aquaplaning – jak řídit bezpečně v silném dešti

Riziko vzniku aquaplaningu je reálné i s dobrými pneumatikami, avšak u opotřebených pneumatik vzniká aquaplaning téměř s jistotou. V testu uskutečněném finským časopisem Tekniikan Maailma došlo u kvalitní letní pneumatiky v dobrém stavu k aquaplaningu v okamžiku, kdy na rovné silnici bylo 6 mm vody a vozidlo jelo rychlostí 80 km/h. U opotřebené letní pneumatiky došlo k aquaplaningu již při rychlosti 70 km/h
a u nehrotované zimní pneumatiky byl výkon ještě horší.

Vysoké nároky na pneumatiky v podzimním období

Hloubka dezénu nové letní pneumatiky je přibližně osm milimetrů. Zákon povoluje jízdu s pneumatikami s minimální hloubkou dezénu 1,6 milimetru, ale ve skutečnosti již takové pneumatiky nejsou bezpečné. Měly by být vyměněny v okamžiku, kdy se hloubka dezénu přiblíží čtyřem milimetrům. Jakmile je hloubka menší, významně se zhoršuje odolnost vůči aquaplaningu.

Za deštivého počasí má na chování vozidla významný vliv také tlak vzduchu v pneumatikách. Pravidelná kontrola tlaku huštění je zásadní, protože příliš nízký tlak huštění zvyšuje riziko aquaplaningu a má negativní dopad na jízdní vlastnosti pneumatiky.

Klíčové je předjímání nebezpečných situací

K aquaplaningu dojde tehdy, když mezi pneumatikou a silnicí vznikne vrstva vody, která způsobí klouzání po vodě. Vozidlo přestane reagovat na pokyny řízení a ztratí záběr, je neovladatelné a může způsobit neočekávané problémy.

Řidiči by proto měli předjímat nebezpečné situace a vyhnout se jízdě ve vyjetých kolejích.

Pokud i přes všechna opatření dojde k aquaplaningu, je důležité zůstat v klidu a správně reagovat. Sešlápněte spojku, uvolněte plynový pedál a udržujte volant rovně. Volantem neotáčejte, protože vozidlo na něj při aquaplaningu nebude reagovat.

Tipy pro bezpečnou jízdu při silném dešti

  • Snižte svou jízdní rychlost.
  • Nejezděte ve vyjetých kolejích plných vody, kde je riziko aquaplaningu nejvyšší.
  • Jezděte na pneumatikách, které jsou v dobrém stavu a s hloubkou dezénu min 4 mm.
  • Kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách.
  • Pokud dojde k aquaplaningu, zachovejte klid, sešlápněte spojku a udržujte volant rovně.

 Jak se chovat při aquaplaningu

  • Zůstaňte v klidu!
  • Sešlápněte spojku a dejte pryč nohu z plynového pedálu, aby se snížila rychlost.
  • Neotáčejte volantem ze strany na stranu; místo toho jej udržujte v požadovaném směru jízdy, dokud se vůz opět nedostane do záběru.
  • Při aquaplaningu nebrzděte ani nezrychlujte, protože tím se ještě více snižuje přilnavost.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!