Od obuvnické vysekávačky k superautomatům – 30 let firmy FERDUS

13. března 2020, 14:08

Největší český výrobce pneuservisních opravných materiálů a prodejce vybavení pro autoservis a pneuservis v roce 2020 slaví 30 let existence. Jaké byly podnikatelské začátky a jak se firma postupně transformovala? Na to se podíváme v následující retrospektivě.

Když se řekne Zlínský kraj, vybaví se většině asi jméno Tomáše Bati stojící za obuvnickým impériem. Tomáš Baťa byl ovšem rovněž prvním a největším meziválečným českým výrobcem pneumatik, na jehož základech vznikla v roce 1947 značka Barum. A z podstaty silné gumárenské tradice regionu se zrodila také firma FERDUS, když v roce 1990 odkoupila část programu Výzkumného ústavu gumárenské a plastikářské technologie zaměřeného na studenou vulkanizaci.

Firma Ferdus

Počátky jsou klasické – ranně devadesátkové. Spousta nadšení, spousta práce ‚na koleně‘. Malá firmička sídlí v jediné pronajaté místnosti ústavu a prvotní strojový park se skládá pouze z vysloužilého etážového lisu a obuvnické vysekávačky. O metodu studené vulkanizace je ovšem v té době velký zájem a FERDUS i ve skromných podmínkách rychle roste. Vývojem prochází nejen zázemí podniku, ale také jeho výrobní program.

Hlavními produkty vznikajícího portfolia se postupně stávají především pneuservisní opravné materiály: záplaty na duše, opravné podložky pod dušové ventily, univerzální vložky na pláště pneumatik, opravné hříbky na průpichy, opravné vložky na opravy průrazů. Samostatnou kapitolou je vývoj vlastního vulkanizačního roztoku. Nejprve na bázi trichloru, později na vylepšené benzinové bázi.

Na konci tisíciletí už je značka FERDUS pojem. Pneuservisní materiály vlastní výroby se postupně prosazují na trhu nejen doma, ale i ve světě. Produkty FERDUS jsou rovnocennými konkurenty velkých jmen jako Rema TipTop, Tech nebo Maruni. Oceňována je hlavně rychlost, s jakou vulkanizační roztoky spojí opravovanou pneumatiku s vložkou. Není proto překvapením, že v mnoha pneuservisech po celé Evropě technici preferují právě českého výrobce.

Společnost FERDUS získává významné postavení také v cyklistice. Zejména opravné sady na duše se stávají téměř kultovními a ve své brašně či batůžku je má většina cyklistů vyrážejících na výlet nebo každodenní cestu do práce.

Přes trvalý výrobní úspěch firma začíná více a více přemýšlet nad možnostmi další oborové expanze. Po roce 2000 se tak podnik začíná pouštět do prodejního byznysu s ambiciózním cílem uspokojit kompletní pneuservisní poptávku. Do produktového portfolia se dostává nejrůznější vybavení a nářadí dílny, přičemž nejvýraznější částí katalogu se stávají především stroje – vyvažovačky, zouvačky a zvedáky. FERDUS navazuje spolupráci s předními asijskými producenty a pod privátní značkou začíná vyrábět pneuservisní stroje dle požadavků evropských zákazníků a v duchu aktuálních trendů.

S pokračujícím růstem vyvstává potřeba změny sídla, proto se v roce 2004 firma stěhuje. Novou adresou je J. Fučíka 699 v Chropyni u Kroměříže. FERDUS dostává k dispozici mnohem velkorysejší prostory. Nejen výrobní, ale také expediční a skladovací. Roste rovněž zázemí administrativy pro potřeby jednotlivých oddělení – obchodu, marketingu, personalistiky atd. Svůj počátek zde má i první showroom, předchůdce dnešního centra EXPO.

V posledním desetiletí je kladen důraz především na rozvoj velkoobchodní spolupráce. FERDUS se stává postupně důležitým partnerem a dodavatelem řady známých firem jako například Elit, Auto Kelly, APM, Trost, Schäfer a Sýkora, CoraHB a dalších. Velkoobchodní nabídku zprostředkovává také desítkám menších e-shopů.

FERDUS otvírá nové EXPO a nabízí dopravu zdarma!

1. března 2020 firma FERDUS otevřela nové školící středisko EXPO a taková událost je jistě důvodem k oslavě. Proto pokud EXPO navštívíte v období od 16. 3. do 10. 4. 2020 a objednáte si nejpozději do 30. 4. 2020 cokoliv z FERDUS e-shopu, získáváte automaticky dopravu zdarma. Více informací k akci najdete zde.

Vývojem prochází ale i výroba strojů. Zdokonalují se montážní linky, zvyšuje se podíl automatizace, vylepšují se kontrolní a evaluační mechanismy zajišťující potřebnou kvalitu výsledných produktů. Ve spolupráci českého know-how a asijské výrobní síly postupně vznikají čím dál pokročilejší zařízení. Od poloautomatů vede cesta nejprve k automatům, a nakonec i k superautomatům. Díky tomu může FERDUS nabídnout komplexní mix nižší, střední i vyšší střední třídy strojů s perfektním poměrem ceny a užitné hodnoty.

Výroba už sice dávno není alfou a omegou byznysu, na kořeny firma ale přesto nezapomíná. Přibývá linka na výrobu ekologicky šetrných montážních přípravků na pneumatiky s vynikajícími kluzným vlastnostmi a do nabídky se dostávají úspěšné produkty jako Fermont, Slimgel, Monti nebo Monti Seal. Součástí programu vlastní produkce se rovněž stává výroba vyvažovacího granulátu.

FERDUS je čím dál více vidět na hlavních mezinárodních automotive veletrzích. Vystavuje například v italské Boloni (Autopromotec), v anglickém Birminghamu (Automechanika), nebo v Německu – Frankfurt (opět Automechanika) a Kolín (The Tire). Veletržní aktivity doplňují participace na regionálních akcích jako jsou Autosalón Autoshow Nitra nebo AutoZum Salzburg.

Letos podnik slaví 30 let od založení a takové jubileum si nepochybně zaslouží pořádnou oslavu a hlavně pořádný dárek. Tím je pro firmu otevření školícího střediska EXPO v bezprostřední blízkosti hlavního sídla. Na ploše 400 m2 zde mohou návštěvníci vidět nejobsáhlejší kolekci aktuálního autoservisního a pneuservisního vybavení – desítky strojů i stovky menších exponátů s přímou možností cokoliv na místě prakticky vyzkoušet. Budete-li mít jen trochu čas, zastavte se. Srdečně zván je opravdu každý. Příběh jménem FERDUS totiž nekončí.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!