Registrace osobních automobilů v listopadu 2018

14. prosince 2018, 14:47

V listopadu 2018 poklesla poptávka po osobních vozidlech o 8,0 %, což představuje třetí po sobě následující měsíc poklesu v Evropské unii.

Registrace osobních automobilů listopad 2018

Před zavedením nového testu v září zaznamenaly registrace automobilů v srpnu zvýšení o 31,2 %, což vedlo k poklesu poptávky v následujících měsících. Také v listopadu pokračoval tržní trh ve většině zemí EU, včetně pěti největších automobilových trhů.

Za jedenáctý měsíc v roce se registrace nových osobních automobilů v EU mírně zvýšily (+ 0,8 %) oproti loňskému roku. Poptávka je nadále poháněna střední Evropou, kde se v tomto roce dosud zvýšily počet nových aut o 9,6 %. Při pohledu na hlavní trhy EU zaznamenaly od ledna do listopadu roku 2018 solidní růst země Španělsko (+ 8,0 %) a Francie (+ 4,7 %), zatímco v Itálii pokles (-3,5 %) a ve Velké Británii (-6,9 %) ve stejném období.

Zde přikládáme komentář Jana Linharta, Partnera KPMG Česká republika k výsledkům.

„Trh s novými osobními automobily letos dosáhl svého stropu. Počet nových registrací za měsíc listopad oproti loňskému roku výrazně klesl. Pokles je možné částečně přičíst změnám pravidel testů emisí, které vedly k jednorázovému navýšení registrací v létě, což je vykompenzováno poklesem v podzimních měsících, kdy se prodejci zbavují předregistrovaných aut. V čase však tento vliv klesá a je zřejmé, že příčiny jsou i jinde. Čísla za jedenáct měsíců letošního roku jsou varovným signálem. Slabý růst je především v západní Evropě, kde se již prakticky nedá hovořit o růstu. Kromě Velké Británie ovlivněné strašákem Brexitu klesá rovněž Itálie postižená ekonomickými problémy. Slabý růst v Německu situaci nezachrání, od celkového poklesu tak evropský trh zachraňují Francie a Španělsko, které stále spíše dohání ztráty z minulých let. Nové členské země Evropské unie naopak v celoročním vyjádření stále ještě rostou solidním tempem, což souvisí s všeobecným růstem jejich ekonomik a životní úrovně obyvatel.

Otázkou tedy zůstává, zda evropský trh udrží v letošním roce alespoň černou nulu. O výraznějším růstu už si můžeme nechat jen zdát. V příštím roce pak mohou na automobilový trh v plné síle dopadnout negativní vlivy Brexitu. Ten ovlivní nejen spotřebitelskou poptávku ve Velké Británii, která je druhým největším trhem v Evropě, ale také celý dodavatelský řetězec a v širším slova smyslu ekonomiku celé Evropy. Pokud přičteme rizika italské ekonomiky, čtvrtého největšího evropského trhu, a neradostné vyhlídky globálního obchodu v době narůstajícího protekcionismu, lze v příštím roce očekávat pokles prodejů nových osobních aut v Evropě. Pro spotřebitele to nemusí být špatná zpráva. Dojde ke zkrácení dodacích lhůt a možná i ke snížení cen nových aut. Výrobci aut však budou mít o starost víc. Kromě přípravy na nové emisní limity a souvisejících investic do elektromobilů budou opět po několika letech čelit slábnoucí poptávce.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!