Možné příčiny poruch a výměna elektro-mechanického sacího modulu

18. května 2018, 17:51

Ve spolupráci s firmou KS Motor Vám na základě servisních informací společnosti Pierburg přiblížíme možné poruchy a výměnu elektro-mechanického sacího modulu u vozů značky Opel s motorem 1.9 CDTi (Z19DTH).

U vozidel Opel Astra H, Vectra C, Signum s dieslovým motorem (Z19DTH) může dojít k těmto komplikacím, které mají spojitost s elektro-mechanickým sacím modulem:

 • Nedostatečný výkon motoru
 • Provoz v nouzovém režimu
 • Chybové hlášení Opel P1109: „Závada ovládání vířivé klapky”
 • Svítící kontrolka hlášení závady motoru

Výše uvedená vozidla jsou vybavena dvěma oddělenými vstupními sacími kanály na každý válec. Kdykoli může být jeden ze dvou kanálů uzavřen prostřednictvím klapky. Klapky uvádí do pohybu pákový převod, který je ovládán elektrickým řídícím modulem. V případě, že si zákazník stěžuje na výše uvedené problémy, bývá často elektromechanický modul vyměněn za nový pouze na základě chybového hlášení diagnostiky, která ho označí jako vadný.

Závada často není v řídícím modulu!

Skutečné příčiny závady jsou často v opotřebení či váznutí chodu přívěry škrtící klapky v sacím modulu. Řídící modul pak není schopen touto klapkou pohybovat a proto hlásí závadu.

Důležitá poznámka: Elektrické řídící moduly jsou schopny se „učit”: Po několikerém nastartování motoru, jsou elektrické řídící moduly natrvalo nastaveny pro konkrétní sací modul, na kterém jsou instalovány. Z tohoto důvodu je nutné při výměně sacího modulu vyměnit za nový také elektrický řídící modul – „starý” řídící modul nemůže být dále použit.

Motor Opel Vectra
Obr. 1: Rozmístění v motoru pro Opel Vectra

Činnost škrtících klapek

Aby směs paliva a vzduchu shořela v CDTi motoru optimálním a co nejrychlejším způsobem, je vzduch proudící do motoru dvěma oddělenými sacími kanály pro každý válec vířen. Každý z těchto sacích kanálů je vždy navíc osazen ovladatelnou škrtící klapkou, která je řízena prostřednictvím pákového mechanismu elektrickým řídícím modulem. V závislosti na poloze škrtících klapek, může být zvířený nasávaný vzduch přizpůsoben specifickým výkonovým potřebám motoru. Tímto způsobem je řízeno množství produkovaných emisí a výkon může být optimálně upraven dle specifických výkonových charakteristik.

Princip činnosti škrtících klapek
Obr. 2: Princip činnosti škrtících klapek – vlevo nízké otáčky, vpravo vysoké otáčky

Elektrický řídící modul EAM-i

EAM-znamená elektronický řídící modul (Elektrisches Antriebs-Modul) s integrovanou „inteligencí”. Dovoluje v každém okamžiku přizpůsobení úhlu do jakéhokoli bodu v mezích provozního rozsahu. Integrovaný snímač úhlu natočení kontroluje aktuální pozici. V případě zjištění odchylky s ohledem na výchozí nastavení, je řídící jednotce motoru nahlášena závada. Vlastní pozice klapek v sacím modulu není kontrolována. Toto může být učiněno pouze nepřímo dle úhlu přenášeného do řídícího modulu. Z těchto důvodů jsou někdy domnělé závady funkce škrtících klapek nebo pákového mechanismu způsobeny řídícím modulem.

Sací modul Pirburg 7.00373.12.0
Obr. 3: Sací modul 7.00373.12.0 s řídícím modulem 7.00521.14.0
Elektronický řídící modul EAM-i
Obr. 4: Elektronický řídící modul EAM-i

Diagnostické informace

Příčina těchto závad je často v drhnoucích či v důsledku mastných nečistot obtížně pohyblivých škrtících klapkách. Usazeniny nebo mastné nečistoty ve škrtících klapkách mohou být způsobeny špatně filtrovaným nasávaným vzduchem nebo chybnou funkcí odvětrávání klikové skříně. Pro toto existuje mnoho důvodů:

 • Špatné či nedokonalé spalování
 • Chyby v řízení motoru
 • Nesprávná verze softwaru řízení motoru
 • Častý krátkodobý provoz motoru
 • Závady v odvětrání klikové skříně
Pákový mechanismus na sacím modulu pro Opel Vectra
Obr. 5: Pákový mechanismus na sacím modulu pro Opel Vectra

Zůstane-li ve vozidle vadný sací modul a za nový je vyměněn pouze řídící modul, tato závada se poměrně rychle objeví znovu.

 • Opotřebená ložiska škrtících klapek
  Obr. 6: Opotřebená ložiska škrtících klapek

  Proveďtě diagnózu akčního členu (dle návodu výrobce pro danou diagnostickou jednotku) řídícího modulu pokud řídící modul spíná, jsou napájení a řídící modul po elektrické stránce v pořádku.

 • Ujistěte se, zda je v pořádku propojení („pákový mechanismus”) mezí řídícím modulem a škrtícími klapkami.
 • Ujistěte se, zda se mohou škrtící klapky volně pohybovat. Ovládací páka se musí po vychýlení, vrátit do své výchozí polohy do 1 až 2 sekund.
 • Nesmí být možné pohybovat škrtícími klapkami v axiálním směru (viz. obrázek 5).

Poznámka: Jsou-li škrtící klapky trvale otevřeny, úroveň emisí sazí ve výfukových plynech se při nízkých otáčkách zvyšuje. Jsou-li škrtící klapky trvale zavřeny, úroveň emisí sazí se při při vysokých otáčkách zvyšuje.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!