Xenonové výbojky. Jak je vybírat a na co pamatovat během jejich výměny?

11. dubna 2019, 9:39

Xenonové výbojky jsou dost často používaným systémem automobilového osvětlení, který se neinstaluje pouze do vozů prémiových značek. Vyznačují se oproti tradiční halogenové žárovce vyšší světelnou efektivitou, a také mnohem delší životností. Jak správně vybírat xenonové výbojky, aby řádně plnily svou funkci?

Xenonové výbojky Philips

Těžko říct, zda xenony jako systém osvětlení přežijí střet s výkonnější LED technologií, ale nadále jsou montovány v mnoha vozidlech. Fungování výbojky je velmi podobné tomu, jak vzniká blesk. Mezi dvěma elektrodami se vytvoří elektrický oblouk, který vyzařuje světlo. Každé xenonové svítidlo má tzv. výbojovou komoru obsahující xenonový plyn a různé soli kovů, které získají po zapálení kapalnou konzistenci, začnou se odpařovat a vytvářejí jasné linie spektra různých barev.

Kombinace těchto barev vytváří charakteristické bílé xenonové světlo. Standardní barva světla xenonů je přibližně 4.100 K, ale v závislosti na použitých kovových solích může barevná teplota dosahovat až 5.000 K, jako v případě svítidel značky Philips Xenon WhiteVision gen2. Životnost xenonů většina renomovaných výrobců udává (v ideálních podmínkách) v rozsahu cca 2.500-3.000 hodin.

„Výměna xenonu probíhá podobně jako výměna halogenové žárovky. K tomu je však nutné mít znalosti a zkušenosti v této oblasti a je nezbytné dodržovat příslušná bezpečnostní pravidla, mj. vypnuté zapalování. Používaná zapalovací svíčka během spouštění světel vytvoří impulz s napětím vyšším než 20.000 V, které může znamenat přímé ohrožení života mechanika.

Po výměně je obvykle nutná adaptace, která umožní řádné vyrovnání xenonů. V nejnovějších verzích této technologie se provádí pomocí diagnostického testeru vybaveného touto funkcí. Proto je také nejlepší přenechat výměnu vyhořelé výbojky profesionálům. Je vhodné vyměňovat xenony po párech, protože se opotřebením mění jejich barevná teplota,“ vysvětluje Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe v Lumileds Poland.

Jak rozpoznat, že xenon zanedlouho zcela vypoví službu? Určitě se to nestane ze dne na den. Světlo bude pomalu měnit svou barvu, obvykle na fialově-růžovou. Pokud k tomu dojde pouze u jednoho svítidla, vyplatí se hned vyměnit i druhé, protože také brzy přijde o své vlastnosti. Dalším druhem poruchy je charakteristické blikání, což znamená, že je příčinou pravděpodobně zapalovací svíčka, a ne samotný hořák. Pokud nejsou integrovány, zapalovač lze vyměnit jako samostatný díl.

„Při rozhodování o koupi nových xenonových výbojek bychom se neměli řídit podle jejich ceny. Levné náhrady nevytvářejí dostatečně silné paprsky světla, často se liší barvou a poměrně rychle vyhoří. Kromě toho mohou zničit měnič. Právě proto se vyplatí vsadit na výrobky od renomovaných výrobců, které splňují příslušné homologace a poskytují záruku, že nebudeme muset za dva měsíce kupovat další sadu žárovek.

Dobrým příkladem jsou na tomto místě Philips LongerLife, které poskytují jízdu bez obav ze selhání světel až 7 let. Jejich čtyřletou záruku lze prodloužit o další tři roky po registraci produktu online,“ říká Wioletta Pasionek.

Na co tedy myslet v souvislosti s výměnou xenonů? V první řadě na to, aby byl zvolen vhodný typ. Na trhu lze najít hořáky integrované se zapalovací svíčkou (označení D1, D3, D5, D8) a bez ní (D2, D4). Musíme také vzít v potaz světlomet, který v autě máme. Existují projektorové světlomety s čočkou (označeny na konci písmenem S, např. D3S) a reflektorové (písmeno R), což určuje výběr výbojky.

Stále populárnější jsou integrované xenonové systémy (D5S). Navzdory svým nízkým hodnotám – 25 W a 2.000 lumenů – se nepříliš odlišují od standardní xenonové výbojky díky světelnému zdroji a oblouku se speciální konstrukcí, jakož i speciálně přizpůsobenému optickému projekčnímu systému.

Díky integrovanému elektronickému řešení se snižují náklady na výrobu automobilu. Úspory plynou z odstranění systému automatického vyrovnání a čištění světlometu. V důsledku toho ani nepotřebujeme tolik prostoru a elektroniky na provoz celého systému.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!