Brzdové kapaliny – vlastnosti a třídy

18. ledna 2021, 15:15

Brzdová kapalina jako médium přenášející hydraulický tlak v brzdovém systému je zodpovědná za zpomalení a zastavení vozidla. Musí mít specifické vlastnosti, jako jsou nízká stlačitelnost, stálý bod varu nebo odolnost proti oxidaci. Řidiči a automechanici by měli při výběru kapaliny pamatovat na správnou třídu DOT (Department of Transportation), která určuje její vlastnosti.

Pozor na brzdovou kapalinu

Brzdové kapaliny – klasifikace DOT

Klasifikace kapalin DOT je popsána v normě FMVSS č. 116 a v současné době zahrnuje 4 typy kapalin. Důležité je, že specifikace nevyžadují od výrobců konkrétní chemické složení, ale pouze definují vlastnosti, které má daná kapalina mít. Nejdůležitější z nich je minimální hodnota „suchého“ a „mokrého“ bodu varu. Vztahuje se na nové výrobky (0 % vody) a výrobky, které obsahují 3,5 % vody objemově. Brzdové kapaliny podle třídy DOT dělíme:

 • DOT 3 – výrobky nejčastěji vyrobené z glykoletheru; minimální suchý bod varu kapaliny je 205°C a mokrý bod varu je 140°C.
 • DOT 4 – kapaliny také vyráběné na bázi glykoletheru, ale s přídavkem boritanových esterů pro zvýšení teploty varu; díky tomu jsou jejich vlastnosti lepší než vlastnosti kapalin DOT 3 a jsou během provozu stabilnější; minimální suchý bod varu kapaliny je 230°C a mokrý bod varu je 155°C; v současnosti je to nejběžněji používaný a doporučený typ brzdové kapaliny u běžných vozidel.
 • DOT 5 – výrobky tohoto typu byly původně vyvinuty pro vojenské aplikace, to znamená pro vozidla, která se nemusí roky používat a nejsou udržována, ale která musí být v případě potřeby okamžitě funkční. Jedná se o kapaliny, které neabsorbují vodu, takže se jejich vlastnosti (např. bod varu) po dlouhou dobu nemění. Kromě toho jsou založeny na bázi silikonů.

V současné době výrobci „civilních“ automobilů nepoužívají silikonové kapaliny jako první náplň svých vozidel ze dvou důvodů: nízká rozpustnost vzduchu způsobující houbovitý pocit v brzdovém pedálu a nedostatek absorpce vody vede k tomu, že vlhkost vstupující do systému způsobuje korozi, zamrzání při nízkých teplotách nebo vření při vysokých teplotách. Minimální suchý bod varu kapaliny je 260°C a mokrý bod varu je 180°C. Je třeba si také uvědomit, že kapaliny DOT 5 nejsou mísitelné s jinými typy brzdových kapalin, “říká Andrzej Husiatyński ze společnosti Total.

 • DOT 5.1 – kdysi se myslelo, že stupně DOT 5 lze dosáhnout pouze s kapalinami na bázi silikonu. V současné době se však vyvíjejí směsi na bázi glykoletheru s vhodnými přísadami, které splňují požadavky specifikace DOT 5. Proto se pro rozlišení mezi dvěma chemickými složeními splňujícími specifikaci DOT 5 označují takové kapaliny specifikací DOT 5.1. Díky podobnému složení jsou mísitelné s kapalinami DOT 3 a DOT 4. Minimální suchý bod varu kapaliny je 260°C a mokrý bod varu je 180°C.

Vzhledem k povaze a místu jejich práce musí mít brzdové kapaliny specifické vlastnosti. Mezi ně patří mimo jiné:

 • Nízká stlačitelnost
 • Konstantní bod varu
 • Nízký bod tuhnutí
 • Mazání pohyblivých částí
 • Kompatibilita s použitými materiály (hlavně těsněním)
 • Antikorozní ochrana
 • Odolnost proti oxidaci

Informace o tom, jaká brzdová kapalina by měla být použita pro dané vozidlo, najdete v jeho uživatelské příručce. V případě potřeby můžeme postupovat také podle pokynů výrobce kapaliny.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!