Start-stop systém a filtrace oleje

22. března 2021, 17:09

Když se ve skupině automobilových fanoušků začne mluvit o tom, že automobily byly v minulosti lepší, velmi rychle se debata stočí k tématu o systému start-stop. Pravděpodobně žádné z řešení zavedených v automobilovém průmyslu v posledních letech nevyvolává tolik emocí jako tento systém.

Start-stop systém

Systém automatického vypnutí motoru při zastavení vozidla je jedním z řešení zaměřených na snížení škodlivých látek emitovaných automobilem, právě když vozidlo stojí. Z hlediska ochrany životního prostředí je tato funkce užitečná zejména při jízdě po městě, když trávíme hodně času stáním v dopravní zácpě nebo na červenou. Pro uživatele vozidla, který jezdí většinou po městě, je jedinou výhodou mírné snížení spotřeby paliva (během hodiny volnoběhu spotřebuje motor 0,5 až 1,5 litru paliva, v závislosti na počtu válců, samozřejmě). Díky tomuto systému může takový řidič ušetřit přibližně 100 litrů paliva ročně (za předpokladu, že každý den stráví 1,5 hodinu v městských dopravních zácpách). V situaci, kdy auto cestuje hlavně na dlouhé vzdálenosti mimo zastavěné oblasti, může být maximální úspora méně než 20 litrů ročně.

Že nevýhody systému start-stop převažují nad výhodami je přesvědčena také drtivá většina automechaniků, které jsme oslovili s anketou na toto téma. Až 83 % mechaniků se domnívá, že systém Start-Stop způsobuje rychlejší opotřebení motoru a jeho komponentů. Co dalšího si o tomto systému mechanici myslí, se dočtete v našem článku.

Start-stop systém není novinka

Zajímavé je, že myšlenka vypnout motor, když vozidlo stojí, není nová. Toyota vyvinula první takový systém v roce 1964 a model Crown byl tímto systémem vybaven do poloviny 70. let. V Evropě Fiat (model Regata Energy Saving) představil systém Easymatic, který umožňoval vypnutí motoru stisknutím tlačítka. Po sešlápnutí plynového pedálu se opět nastartoval. Prvním sériovým modelem se systémem start-stop byl VW Golf 3 Ecomatic vybavený atmosférickým naftovým motorem (vypínal motor nejen při zastavení vozidla, ale také při jízdě, když řidič nešlapal na plyn). Tuto myšlenku využily také silně propagované projekty koncernu VAG: VW Lupo 3L a Audi A2 3L (vozidla s deklarovanou spotřebou paliva 3 litry na 100 km).

Mnoho lidí si dnes klade otázku: jaký je dopad systému start-stop na ostatní součásti vozidla? Je dobře známo, že největší opotřebení součástí motoru nastává během jeho startu (nejen „studeného“). U vozidel se systémem start-stop pohybujících se po městě, dochází během dne k několikanásobně více vypínacím a spouštěcím cyklům než u automobilů bez tohoto systému. Proces rychlého a hladkého startu motoru je proto klíčový.

Jak omezit důsledky startování motoru „na sucho“?

Ani nejsofistikovanější spouštěcí systémy motoru nejsou schopny zcela eliminovat účinky startování motoru „na sucho“ – prvních několik sekund provozu motoru hned po nastartování je pro něj nejničivějších.

Zavedení systému start-stop do automobilů způsobilo, že konstruktéři filtračních systémů museli vyvinout filtry, které by minimalizovaly odtok oleje z filtru po vypnutí motoru. Například společnost Hengst vyvinula filtry, které jsou odolné vůči agresivním olejovým příměsím nebo vysokým teplotám, a zajišťují precizní oddělení vody od oleje a spolehlivý provoz i při tlakových rázech oleje typických pro automobily se systémem start-stop. Dalším krokem bylo zdokonalení filtračních materiálů, aby byla zajištěna dokonalejší filtrace oleje (více cyklů na sucho má za následek rychlejší opotřebení součástí klikového systému nebo ložisek vačkového hřídele).

Při použití systému start-stop je nesmírně důležité zajistit rychlou „čerpatelnost“ oleje do horních částí motoru. Jedním z faktorů podporujících konstantní mazání v případě vícenásobných, často po sobě jdoucích cyklů zastavení a nastartování motoru, je použití vysoce kvalitních olejových filtrů určených pro konkrétní motor.

Filtrace oleje v automobilech se systémem start-stop

Modul filtrace oleje Hengst pro motor Mercedes AMG M139 se systémem start-stop

Navzdory skutečnosti, že systém start-stop má řadu ochranných opatření proti automatickému vypnutí motoru ve špatný okamžik (hlídá se např. teplota motoru, teplota oleje, vnější teplota, spotřeba energie, kapacita pro startování) a zaručuje např. chlazení motoru nebo mazání a chlazení turbodmychadla i po automatickém vypnutí motoru, někteří mechanici odhadují, že tento systém zkracuje životnost pohonné jednotky až o 1/3. Můžeme tomu nějak zamezit? Níže uvádíme několik tipů, jak můžete podpořit fungování start-stop systému kvalitní filtrací oleje.

  • Používejte kvalitní olejové filtry

Do takových automobilů instalujeme ty nejkvalitnější filtry – ne ty, které jenom pasují, ale ty, které byly navrženy a vyrobeny v souladu s požadavky OE. Po zavedení systému start-stop se například ve filtrech Hengst změnil filtrační materiál a ve filtrech určených pro konkrétní motor nebo automobil se upravil také odvzdušňovací ventil.

  • Používejte pouze předepsaný olej

Používejte motorový olej doporučený pro váš motor – použití oleje „podobné specifikace“ může výrazně urychlit opotřebení motoru.

  • Pamatujte na častější intervaly výměny

Zkraťte intervaly výměny olejového filtru a motorového oleje, zejména pokud vůz jezdí převážně po městě. Dodáním čistého oleje a vhodného filtru můžete výrazně zlepšit provozní parametry dílů vystavených vlivu systému start-stop.

Pamatujte, že mazání a filtrace oleje nejsou jedinými prvky souvisejícími s motorem, které se změnily v důsledku zavedení systému start-stop. V tomto materiálu jsme hodnotili pouze jeho účinek na filtraci oleje, ale zvláštní pozornost od vás vyžadují také ostatní součásti automobilu spojené se systémem start-stop.

Systém start-stop má své klady a zápory, příznivce i odpůrce. Stížnosti na jeho existenci nebo fungování nic nezmění. Nemáme žádný vliv na to, jak se mění motory automobilů, ani nad řešeními navrženými ke snížení emisí. Co můžeme udělat, je omezit některé z účinků působících na opotřebení částí motoru souvisejících s provozem systému start-stop. Mysleme na častější frekvenci výměny oleje a filtru. To zcela neodstraní problémy generované systémy start-stop, ale bude to krok k prodloužení bezporuchového provozu motoru a ke snížení či odložení oprav souvisejících s účinky „suchých“ startů.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!