Systém Start-Stop zkracuje životnost motoru – jednoznačný názor mechaniků

15. února 2021, 12:04

Většina mechaniků, kteří se zúčastnili našeho průzkumu, je přesvědčena, že systém Start-Stop přispívá k rychlejšímu opotřebení motoru a dalších komponentů vozidla.

Výrobci automobilů již téměř 10 let používají systém Start-Stop ke snížení spotřeby paliva a emisí CO2. V 8 zemích jsme se mechaniků zeptali, co si myslí o dopadu tohoto řešení na životnost komponentů vozidla.

Výsledky jsou jasné. Až 83 % mechaniků se domnívá, že systém Start-Stop způsobuje rychlejší opotřebení motoru a jeho komponentů. V Česku až 90 %.

Systém Start-Stop zkracuje životnost motoru Systém Start-Stop zkracuje životnost motoru

Více než polovina účastníků průzkumu navíc připouští, že ve svém vozidle deaktivuje (nebo by deaktivovalo*) systém Start-Stop při každé jízdě. Čtvrtina účastníků uvedla, že obvykle vypne systém v závislosti na okolnostech. Pouze 7 % respondentů uvedlo, že systém nikdy nevypíná (nebo nevypne*). V České republice deaktivuje systém přes 60 % odpovídajících, pětina podle okolností a 3 % nikdy.

* Účastníci, kteří momentálně nemají auto vybavené systémem Start-Stop.

Systém Start-Stop zkracuje životnost motoru Systém Start-Stop zkracuje životnost motoru

Mechanici, kteří považují systém Start-Stop za důvod předčasného opotřebení vozidla, byli dotázáni na komponenty, které jsou podle jejich názoru nejzranitelnější. Většina uvedla startér (83 %) a baterii (64 %). V České republice jsou výsledky podobné jako průměrné výsledky evropských zemí. 82 % respodentů uvedlo startér a 68 % baterii.

Systém Start-Stop zkracuje životnost motoru

Názory mechaniků bychom měli brát vážně, protože každý den řeší poruchy vozidel a jsou odpovědní za jejich diagnostiku. Výsledkem našeho průzkumu je tedy praktický pohled na systém Start-Stop.

Je pravda, že tento systém za určitých podmínek snižuje emise znečišťujících látek. Jak se dívat z ekologického hlediska na potřebu častěji vyměňovat baterii, startér nebo jiné části vozidla? Toto je už otázka z jiné kategorie.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Stanislav Popelka, 24. listopadu 2021, 14:03 0 0

Většina uvedla startér (83 %) a baterii (64 %) = tato čísla jsou velmi zarážející, hlavně pak pokud přicházejí od profesionálů z oboru.....zřejmě je zde stále malá informovanost o konstrukci a tomu odpovídající několikanásobně delší životnosti startérů pro stop&start systém....bez ohledu na to, že se stále zvyšuje podíl vozidel, která pro restart motoru startér vůbec nepoužívají.......

Odpověď