Problém s utrženými zuby u rozvodového řemene

25. října 2022, 14:46

Co dělat, když se během procesu startování nebo po najetí malého počtu kilometrů z rozvodového řemene (CT1140K2 a CT1140WP) utrhnou zuby? Společnost Continental přináší bližší pohled na situaci.

Různé vznětové motory Euro 6: Opel 2.0; Citroen/Peugeot 2.0/2.2 Blue HDi; Ford 2.0 TDCi / ECO netic / ECOBlue; Toyota 2.0 D4d

Problém

Během procesu startování nebo po najetí malého počtu kilometrů se utrhnou zuby řemene, což může vést k poškození motoru.

Příčina

Pohon řemene je vybaven oválným ozubeným kolem klikového hřídele pro snížení výkonových špiček v pohonu řemene. Ozubené kolo klikové hřídele je na hřídeli namontováno volně/pohyblivě a lze jej otočit bez použití speciálního nástroje. To v kombinaci s nesprávně namontovaným vysokotlakým čerpadlem vede k výrazně zvýšeným špičkovým silám a může způsobit selhání rozvodového řemene.

Důležité!

Při předchozí práci na vysokotlakém čerpadle je bezpodmínečně nutné dbát na správnou montážní polohu!

Ozubené kolo vačkového hřídele má dva zamykací body:

  • 8 mm (obr. 1) > TDC 1. válce pro výměnu rozvodového řemene
  • 6 mm (obr. 2) > přibližně o 75° dále, pro demontáž a montáž čerpadla vstřikování

Samotné vysokotlaké čerpadlo má na pastorku i na krytu značky (obr. 3), které musí být pro správnou montáž zarovnány. Pokud bylo kromě výměny rozvodového řemene demontováno a namontováno i vysokotlaké palivové čerpadlo, nejprve zcela namontujte rozvodový řemen a poté vysokotlaké čerpadlo.

Problémem je najít značky. Použitá čerpadla mají někdy ozubené kolo smočené černým olejem a mnoho dílen zvláštní prvky tohoto čerpadla jednoduše nezná. Nálepka na vstřikovacím čerpadle uvádí, že je třeba dodržovat speciální montážní pokyny.

Řešení

Pokud bylo kromě výměny rozvodového řemene demontováno a namontováno i vysokotlaké palivové čerpadlo, je nezbytné zajistit správný sled montáže! Nejprve zcela namontujte rozvodový řemen a poté vysokotlaké čerpadlo. Proces napínání musí být proveden podle pokynů výrobce vozidla s použitím všech speciálních přípravků určených k tomuto účelu.

Při montáži napínací kladky se ujistěte, že je usazena na čepu a že zámek napínací kladky nebude odstraněn, dokud není namontován rozvodový řemen. Před nastavením konečného napětí je nutné napínací kladku nejprve přepnout a motor 4krát protočit. (Viz montážní návod příslušného výrobce vozidla).

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!