Bližší pohled na nízký tlak oleje v motoru

2. prosince 2022, 13:19

Motorový olej je pro správnou funkci automobilu zásadní. K tomu, aby zastával svou funkci správně, je potřeba také jeho správný tlak. Pokud tlak není v optimálním rozmezí, rozsvítí se kontrolka na palubní desce. Jak postupovat, když tato situace trvá i po nastartování? Firma Inter Cars přináší na tento problém bližší pohled.

Olejové kontrolka se běžně rozsvítí při startování vozu, protože je tlak oleje v ten moment nízký. Po nastartování se ale tlak srovná, což by mělo kontrolku zhasnout. Když se to ale nestane, znamená to, že tlak není v pořádku.

Kontrolka tlaku oleje

Správný tlak motorového oleje

Tlak motorového oleje snímá membránové čidlo, které je umístěno v blízkosti olejového filtru.

Ideální rozmezí tlaku motorového oleje v autě se liší model od modelu a motor od motoru. Nejnižší hranice tlaku se většinou při volnoběhu za studena pohybuje okolo 3-3,5 barů. V průběhu provozu vozidla se tlak mění a při zahřátí motoru klesá k hodnotě cca 2,5 baru. Při zvyšování otáček se naopak zvyšuje, přičemž je taková tlaková dynamika zcela v pořádku.

Funkce tlaku oleje v motoru

Motorový olej slouží v provozu motoru k promazání všech částí, které jsou využívány k tvorbě mechanické energie. Tím zlepšuje funkci, efektivitu a také prodlužuje životnost všech důležitých částí motoru.

Nízký tlak motorového oleje znamená, že se ho nedostane dostatek do míst, kde je ho potřeba. To může znamenat problémy pro provoz motoru a při pokračování v jízdě i jeho zadření.

Postup v případě problémů

Pokud kontrolka tlaku oleje svítí i po nastartování, je třeba okamžitě vypnout motor a zkontrolovat hladinu oleje pomocí měrky. Pokud je hladina oleje v normě a kontrolka stále svítí, na vině může být:

  • špatně zvolený olej s nevhodnou viskozitou (zkontrolujte jaký olej byl použit)
  • ucpané olejové čerpadlo
  • olejové čerpadlo není úplně ponořené, a proto nemůže olej dobře nasávat
  • porouchaná kontrolka nebo její kabel
  • obtokový ventil (reguluje tlak oleje) je zablokovaný v otevřené poloze

Pokud dojde k tomu, že je tlak oleje v motoru je příliš nízký, musí majitel vozu neprodleně navštívit autoservis (například autorizovaný autoservis Q-Service), kde určí pravou příčinu nízkého tlaku oleje a problém vyřeší.

Lze poznat i vysoký tlak?

Vysoký tlak motorového oleje v automobilu je poněkud komplikovanější problém. Na palubní desce není kontrolka, která by na takový problém upozorňovala. Na vysoký tlak motorového oleje se často přijde až v autoservisu při jeho výměně, jelikož olejový filtr bude zdeformovaný.

Vysoký tlak může poškodit různé části olejového okruhu a způsobit tím špatný průtok oleje a následné zadření motoru.

Pozor si dávejte také na pokles hladiny oleje či netěsnosti olejové vany. Při problémech je vždy potřeba přijít na konkrétní příčinu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!