Chyba, která vede k přetržení rozvodového řemene

24. dubna 2023, 15:09

Výrobce vodních čerpadel a rozvodových sad, společnost Airtex, upozorňuje na častou chybu při výměně rozvodů. Jde o to, že se během výměny někdy nedodrží doporučený tovární postup a nepoužijí aretační přípravky, a místo toho se pouze individuálně označí poloha spolupracujících ozubených kol. Společnost Airtex připouští, že teoreticky tento způsob někdy funguje, ale zároveň upozorňuje na možné důsledky takového postupu.

Řemeny

Pokud nepoužijete aretační přípravky, řemen se správně nenatáhne!

Existuje velmi mnoho typů řemenových rozvodů. Některé jsou velmi jednoduché, protože řemen u nich spojuje pouze kola klikové a vačkové hřídele. U jiných máme například dvě ozubená kola vačkové hřídele, řemenice vodního nebo vstřikovacího čerpadla, řemenici vyvažovací hřídele, vodicí a napínací kladky. Čím složitější rozvody jsou, tím obtížnější je správně seřídit jednotlivá kola vůči sobě, ale to není jediný problém. U komplikovaných rozvodů se stává výzvou správné napnutí řemene a vymezení jeho vůle mezi jednotlivými koly.

Proto jsou u některých motorů ozubená kola spojena s hřídeli pouze čepy a při výměně rozvodů je bezpodmínečně nutné je povolit. A proto by jednotlivé součásti, jako jsou např. vačkové, klikové nebo vyvažovací hřídele, vstřikovací čerpadlo, měly být zajištěny aretačními přípravky nebo nastaveny jiným způsobem stanoveným výrobcem a řemenice poháněné řemenem by se měly volně otáčet, aby bylo umožněno správné napnutí nového rozvodového řemene po celém obvodu.

Nerespektování takového postupu a použití vlastního značení může vést k situaci, kdy napínáky napnou řemen pouze lokálně, např. mezi dvěma ozubenými koly, přičemž v jiném místě bude mít řemen stále příliš velkou vůli, což způsobí, že může přeskočit nebo se dokonce utrhnout.

Je důležité si uvědomit, že nesprávné napnutí řemene, např. v důsledku použití vlastních metod výměny rozvodů, nemusí vždy okamžitě vést k poruše. Někdy trvá 20.000 až 30.000 km, než se závada projeví a dojde k přetržení řemene.

Po ukončení práce zkontrolujte napnutí řemene

Činností, na kterou byste nikdy neměli zapomenout po výměně rozvodů, je kontrolní otáčení klikovou hřídelí tak, aby rozvody udělaly několik kompletních otáček, a pak opět zkontrolovat nastavení. V této fázi je ještě někdy možné zachytit některé montážní chyby, včetně právě špatného napnutí řemene.

Existuje řada způsobů, jak posoudit správné napnutí rozvodového řemene. Můžete vyzkoušet přetočit řemen na doporučeném zkušebním bodě, můžete změřit prohnutí řemene speciálním přístrojem nebo můžete použít speciální akustické snímače, které podle vydávaného zvuku indikují, zda je řemen správně napnutý. Bez ohledu na metodu je správné napnutí řemene rozhodující pro jeho bezporuchový provoz až do další výměny.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!