Cebia SUMMARY 1/2018

25. dubna 2018, 9:46

Během prvního čtvrtletí letošního roku výrazně rostl počet dovážených ojetých vozidel. Ačkoli růst dovozů ojetin přetrvává již od roku 2015, až do letošního roku tempo růstu postupně sláblo. Letos naopak výrazně zrychlilo. Zatímco loni byl ve stejném období meziroční nárůst „jen“ 4 %, tento rok se podle statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA) dovozy navýšily o 10,9 %.

Mezi 10 nejprodávanějších modelů se nově dostala Škoda Rapid a Volkswagen Touran. Naopak v těsném závěsu zůstaly korejské značky Hyundai a Kia
TOP 10 nejprodávanějších modelů ojetin

„Bohužel to znamená, že se do České republiky může dostávat ještě více problematických aut ze zahraničí. Samozřejmě nelze říci, že všechny dovážené vozy jsou špatné, avšak kvůli tomu, že u některých lze obtížně ověřit jejich historii, je u nich častější stáčení tachometrů, zatajování havárií či skutečné země původu a řada dalších podvodů.

Koupě dovezeného auta bývá pro zákazníky rizikovější než koupě auta českého původu, u něhož lze zpravidla dohledat jeho historii. Podle aktuálních dat SDA se navíc zvyšuje podíl dovezených aut, která jsou starší 15 let, což může mít neblahý vliv na bezpečnost provozu,“ komentuje aktuální trend na trhu ojetin Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Podle něj lze také očekávat, že Českou republiku mohou zaplavit ojeté diesely z Německa. V Česku je totiž stále poptávka zejména po ojetých autech na naftu. V prvním kvartálu tvořily takové vozy 61,5 % prodejů. „Spolu s ojetinami z Německa se na český trh může dostat také více aut z jiných zemí, zejména jižní a východní Evropy. U těchto vozidel je vysoká pravděpodobnost, že budou zákazníkům nabízena jako auta s německým původem,“ uvádí dále Martin Pajer.

Dalším trendem prvního čtvrtletí letošního roku je zvýšení průměrného stáčení najetých kilometrů na 116 tisíc. Podíl aut se stočeným tachometrem se však dlouhodobě nemění. Ačkoli byla průměrná hodnota udávaná na tachometru 158 tisíc kilometrů, reálná hodnota je 204.400 kilometrů. Průměrná cena ojetých vozidel se v tomto období vyšplhala na 204.800 Kč, což představuje meziroční nárůst o 8,2 %.

Mezi deset nejprodávanějších modelů se nově dostala Škoda Rapid a Volkswagen Touran. Nejoblíbenější barvou se stala šedá, která odsunula dlouhodobě oblíbenou bílou barvu na druhou pozici. U nových aut si však bílá barva stále drží své první místo.

Bližší informace, statistiky a zajímavosti  ke stáhnutí ve formátu PDF.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!