Sada náhradních žárovek – nejenom pro prozíravé řidiče

3. června 2019, 14:55

Česká legislativa od loňského října již nepožaduje po řidičích osobních automobilů náhradní žárovky v povinné výbavě. To je však nezbavuje povinnosti co nejdříve vyměnit vyhořelou žárovku za novou.

Výmena žiarovek Philips

V dnešních automobilech najdeme různé typy vnějšího osvětlení. Nejběžnější řešení jsou halogenové žárovky. Najdeme je jak v předních a zadních světlometech, tak ve směrových světlech. Každá žárovka sehrává důležitou roli při zajišťování optimální viditelnosti vozidla a signalizaci prováděných manévrů. Proto by vyhoření jedné z nich mělo vést k okamžité výměně za novou. A i když takovou povinnost pravidla silničního provozu neukládají, vyplatí se vybavit své osobní auto sadou náhradních žárovek 12 V – zejména z důvodu bezpečnosti.

Na trhu existuje celá řada takových setů. Při výběru je klíčovou otázkou znalost druhu hlavní žárovky v předním světlometu. V závislosti na konstrukci je označena symbolem H4 nebo H7. První má dvojí roli – jako zdroj potkávacích a silničních (dálkových) světel. Druhá představuje pouze potkávací světla. Tento podstatný rozdíl tedy neumožňuje jejich libovolné použití.

Sady žiarovek Philips

V sadě s H7 se proto může nacházet žárovka H1 určená pro silniční světla. U některých konstrukcí světlometů plní také roli potkávacích světel.

„Statisticky se nejdéle využívají přední světlomety, proto vyhoření podléhají v tomto případě nejčastěji používané halogenové žárovky. Právě z tohoto důvodu nabízíme náhradní sady založeny na H1, H4 nebo H7,“ říká Wioletta Pasionek, Marketing Manager Centra Europe z Lumileds, výrobce a distributora automobilového osvětlení značky Philips. „Samozřejmě by se měly vyměňovat v párech, ale v nouzové situaci na silnici jde o co nejrychlejší odstranění závady. Pokračování v jízdě s vyhořelou žárovkou představuje hrozbu pro bezpečnost všech účastníků silničního provozu.“

Vyhořet však může každá žárovka. Proto v náhradních sadách najdeme typy používané v pozičních, mlhových, brzdových, zpětných, směrových světlech (zde je dobré všimnout si, zda potřebujeme bílé nebo oranžové) a také v osvětlení SPZ.

„Z ergonomického hlediska je lepší zvolit sadu v kompaktním balení, která se snadno vejde do přihrádky nebo výklenku zavazadlového prostoru. Co se týče praktičnosti, mělo by být zhotoveno pevně, aby ochránilo obsah před náhodným poškozením,“ dodává Wioletta Pasionek. „Užitečnost takové sady zvýší dodatečná souprava pojistek. Bez ohledu na to je nutné vědět, jak se dostat do objímky žárovky, o čemž naleznete informaci v návodu na obsluhu vozu.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!